Merhaba
Yaklaşık 3 yıllık sigortasız çalışmam vardı. Bu nedenle sigorta tespit davası açtım. Şuan dava sonuçlanmak üzere lehime gidiyor. Eş zamanlı olarak da işçi alacakları nedeniyle şirkete ayrıca bir dava daha açtım. Bu davada ise kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin alacağı ve asgari geçim indirimini talep ettim. Bu davada ise diğer davanın yani tespit davasının sonucu bekleniyor.

A firmasının kendi bünyesinde kadrolu olarak 3 yıl sigortasız çalıştırıldım. Haftada ortalama 2 – 3 gün tam gün olarak işe gidiyordum. Temizlik işlerine bakıyordum. Daha sonra bir gün ani bir karar ile kadrosunda çalıştığım A firması, taşeron firma (B firması) ile anlaşarak evraklarımı hazırlatıp beni abar topar o firma üzerinden aynı kendi işyerinde aynı işde bu defa da sigortalı çalıştırmaya devam etti. 5. Yılın sonunda işyeri kapandı. Taşeron B firması kendi dönemine ait 2 yıllık sigortalı dönemin tazminatı tarafıma verdi. Geriye kalan 3 yıllık sigortasız dönemin tazminatını ise A firmasından almamı söylediler. A firması da tazminatımı vermedi. Ben de kadrolu ve sigortasız çalıştırıldığım A firmasına tazminat davası açtım. Dava dilekçesinde 3 yıllık kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin alacağı ve asgari geçim indirimini talep ettim. 3 Yıllık çalışmamda yıllık izin bu süre zarfında hiç kullandırılmadı. Yaklaşık 3 yıllık sigortasız çalıştırıldığım için asgari geçim indiriminden de faydalanamadım. Bu nedenle de davamda hem yıllık izin hem de asgari geçim indirimini talep ettim. Ayrıca beni önceden her hangi bir bildirimde bulunmadan apart topar başka bir taşeron firmaya üzerinden çalıştırmaya başladığı için de kıdemin yanında ihbar tazminatı da talep ettim.

Sorum ise şöyledir; Açtığım bu işçi alacak davasında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin alacağı ve asgari geçim indirimi gibi bu taleplerden hangisi kazanma ihtimalim yüksek hangisi zayıftır, şu yeni öğrendim ki davayı kısmen kazandığım durumda, talep edilen alacaklardan her hangi bir tanesinin bile reddedilmesi durumunda karşı tarafa avukatlık ücreti ödemek zorundayım. Maddi durumum da iyi değil. Karşı tarafa avukatlık ücreti ödemek istemiyorum. Alacak Davasında daha bir duruşma yapıldı. Kaybetme ihtimali yüksek olan alacak taleplerimden dilekçe vererek vazgeçmek istiyorum. Yarımcı olabilirseniz çok memnun olurum.