+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jun 2017
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Tüketici Hakem Heyetleri Hakkında İdari dava açılır mı ?

  merhabalar ,

  Benim sorum başlıktan da anlaşılacağı üzere Tüketici hakem heyetleri hakkında idari dava açılması hakkında. Şöyle ki ; ortağı olduğum şirkete İstanbul il tüketici hakem heyeti başta olmak üzere 6502 sayılı kanuna aykırı olarak alehte kararlar çıkarılmaktadır. hatta o kadar ki verilen kararlar uyuşmazlığın ne kadar yüzeysel değerlendiğinin görünmesi dışında , uyuşmazlığa konu olayın hangi kapsamda değerlendirileceğine dahi ciddi hatalar yapılmaktadır.

  şikayete konu uyuşmazlık , ayıplı maldan mı , ayıplı hizmetten mi kaynaklı ? sözleşmede taahhüt edilen tanzim maddeleri ile şirket neyi taahhüt etmiştir, şikayet edilen şirket satıcı mı , sağlayıcı mı , ithalatçı mı değerlendirmelerini yapmaktan acizane şekilde sadece kanıtlanamayan ve doyumsuz tüketici iddiaları ile şirket aleyhine icra edilebilir kararlar çıkarılmaktadır.

  şimdi siz diyebilirsiniz ki kararı beğenmiyorsan itiraz edebilirsin. Ancak Şirketimin kolu o kadar uzun değil ki her yere yetişemiyor.

  Bu sebeple sorum açık şekilde; biz bu tüketici hakem heyetlerinin aldıkları kararlar da değerlendirmelerini kanuna aykırı olarak hatalı , eksik yapıldığı, karar alıcıların yeterli bilgiye sahip olmadığı ve değerlendirmeye tabi tutulması talebi ile idari dava açabilir miyiz ?

  eğer açabilirsek bu davaya örnek sunabilmek için 2 yıldır biriktirdiğim adına "skandal kararlar" dediğim bir klasör karar evrakı var. geriye dönük olarak bu kararları iptal ettirebilir miyim ?  Hukuki NET Güncel Haber

  Tüketici Hakem Heyetleri Hakkında İdari dava açılır mı ? konulu yargıtay kararı ara
  Tüketici Hakem Heyetleri Hakkında İdari dava açılır mı ? konulu hukuk haber
  Konu uygars_ tarafından (16-06-2017 Saat 14:06:12 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2015
  Nerede
  Artvin
  İletiler
  1.208
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyetleri Hakkında İdari dava açılır mı ?

  Bahsetmiş olduğunuz skandal Hakem Heyetlerinin bazı örnek kararlarının (Ad ve soyadı gibi özel bilgilerinizi kapatmak şartıyla.) resmini bu yere koymanızı rica ediyorum.
  Bir yanı dinlemeden karar veren, doğru karar verse bile adaletsizlik etmiş sayılır.

  Avukatlık mesleğine mensup olmadığımı, sitede yapmış olduğum cevap niteliğindeki yorumlar; şahsi araştırmalar sonucunda elde edilmiş bilgiler olduğunu ilanen belirtmek isterim.

  BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN İYİDİR.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2017
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyetleri Hakkında İdari dava açılır mı ?

  Alıntı ayberk_08 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Bahsetmiş olduğunuz skandal Hakem Heyetlerinin bazı örnek kararlarının (Ad ve soyadı gibi özel bilgilerinizi kapatmak şartıyla.) resmini bu yere koymanızı rica ediyorum.
  resim olarak attım. savunmamızın özetinde anlatıldığı üzere imzalanan ve müzakere edilen sözleşmeyi heyete sunmuş olmamıza rağmen inceleme kısmında imzalanmadığını tespit etmeleri tam bir skandal. kaldı ki sözleşmede fatura bedel iadesi taahüdümüz bulunmamasına rağmen fatura bedeli iadesine karar kılınmıştır.

  haksız şartlar hakkında yönetmelik der ki bir sizleşme şartının haksız şart olarak kabul edilmesi için ;
  a- müzakere edilmemiş olması
  b - dürüstlük kuralına aykırı olması
  şartlarının ikisinin birlikte olması gereklidir.

  yani hem değerlendirme eksik , hemde yönetmeliğe ve dolayısıyla kanuna aykırı bir karar kanımca.

  Konu uygars_ tarafından (17-06-2017 Saat 08:45:01 ) de değiştirilmiştir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.529
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyetleri Hakkında İdari dava açılır mı ?

  Bu "skandal kararlar"dan kaçı için Tüketici Mahkemesi'ne başvurdunuz?
  Kaçından tüketici mahkemesinde lehinize karar çıktı?
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jun 2017
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyetleri Hakkında İdari dava açılır mı ?

  Alıntı Stj.Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Bu "skandal kararlar"dan kaçı için Tüketici Mahkemesi'ne başvurdunuz?
  Kaçından tüketici mahkemesinde lehinize karar çıktı?
  itiraz davası açtıklarımız var fakat çoğu henüz devam ediyor. lehimize ve aleyhimize kararlarda çıktı fakat bu durumla ilgili mahkemeler de davalara basit yargılama usulüne göre bakmaya başladıkları için derdimizi uyuşmazlık esası üzerinde ancak anlatıyoruz.

  davalarımıza da artık aynı mahkemeler baktığı için şirketimiz ile ilgili bir kanaat oluşturdu hakimler ve bunun sonucunda biz bu haksızlığı anlatamaz olduk. bu sebeple idari dava açabilir miyiz diye soruyorum.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Tüketici hakem heyetleri
  Türk Hukuk Sisteminde TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ - Mehmet Akif TUTUMLU - Mayıs 2016 - 2. Bası - Yeni - 978-975-0237-607 Bu kitap Adalet Yayıncılık...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 27-05-2016, 23:30:03
 2. Tüketici Hakem heyetleri yönetmeliği(6502 Sk. Kasım 2014)
  6502 Sayılı Kanuna göre çıkarılan yeni THH yönemeliği aşağıdaki gibidir 27 Kasım 2014 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29188 YÖNETMELİK ...
  Yazan: ceceli341 Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 10-01-2015, 18:23:24
 3. İdari dava süresi ne kadardır geçerse dava açılır mı?
  arkadaşlar dört yıl kadrolu görevliydim dolandırılık suçundan beraat ettim dava sürerken göreve son verilmişti bende idari dava açmadım süresi...
  Yazan: yalnızkişi Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 12-12-2013, 22:28:42
 4. Yeni Hukuki Kaynak: "4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4822 Sayılı Kanun ile Değişik 22 nci ve Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği'nin 5 inci Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Arttırılmasına İlişkin Tebliğ"
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 07-01-2008, 23:54:36
 5. Tüketici mahkemelerine nasıl dava açılır?
  merhaba; sitede çok arama yaptım ama tam olarak istediğim bilgilere ulaşamadım. Benim sorum şu: Ben bir firma ile ilgili yaşadığım problem için...
  Yazan: umutciftci Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 5
  Son İleti: 26-09-2007, 11:59:12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.