+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 36 ileti bulundu.

Konu: Ben bugün kurtuldum!!!

Ben bugün kurtuldum!!! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    mkocagul Misafir

Tanımlı Re: Ben bugün kurtuldum !!!

Sayın Av. Dilek Kuzulu Yüksel
    Bana güzel günlerimi hemde çok güzel satırlar ile hatırlattığınız için teşekkürler.
    Demirköprü Barajında geçen çocukluğum o törenler Salihli yeniden canlandı gözümde..
    Ellerinize sağlık.
    Teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Ben bugün kurtuldum!!! konulu yargıtay kararı ara
    Ben bugün kurtuldum!!! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap

Nerede
    Rize
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Balıkesir / Edremit
    İzmir
    İzmir / Bornova
    İzmir / Menemen
    İzmir / Menderes
    İzmir / Konak
    Bursa / Orhaneli

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

9 EYLÜL 1922 İZMİR'İN KURTULUŞU

Birinci Dünya Savaşı sonunda, İtilâf Devletleri, Osmanlı Devleti ile 30 Ekim 1918'de Mondros Ateşkes Antlaşması'nı imzaladılar ve bu anlaşmaya dayanarak Anadolu'yu işgale başladılar. Türk milleti işgal hareketleri karşısında vatanını kurtarmak için 1919 yılında yer yer direniş hareketlerini başlattı. Bu hareketler, 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basmasıyla kısa sürede merkezi bir nitelik kazandı.

Bu süreçte arka arkaya kazanılan Birinci İnönü, İkinci İnönü, Aslıhanlar-Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebeleri ile yurdun kurtarılması yolunda önemli adımlar atıldı. 26 Ağustos 1922 sabahı dikkat ve titizlikle hazırlanan taarruz planı uygulamaya konuldu. 26-30 Ağustos 1922’de yapılan Büyük Taarruz, Türk İstiklâl Harbi’nin son safhasıdır. 30 Ağustos “Başkomutan Meydan Muharebesi” nde bir gün içinde Yunan ordusunun en önemli bölümü etkisiz hale getirildi. Böylece kesin sonuç beş gün içinde elde edilmiş ve hazırlanan plan tam bir başarıyla uygulanmış oldu.

Büyük Taarruz Panoraması

31 Ağustos günü Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi (ÇAKMAK), Batı Cephesi Komutanı İsmet (İNÖNÜ) ordu komutanları Yakup Şevki (SUBAŞI) ve Nurettin Paşa’ları karargahını kurduğu Çalköy’ünde toplayarak, kaçabilen Yunan kuvvetlerinin hızla takip edilmesini ve İzmir ile dolaylarındaki kuvvetleriyle birleşmemesi için üç koldan Ege’ye doğru ilerlenmesini doğru bulduğunu belirtti.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa "Sakarya" İsimli Atıyla

1 Eylül’de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak şu tarihi emrini verdi: “Bütün arkadaşlarımın Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü, yiğitlik ve yurtseverlik kaynaklarını yarışırcasına esirgemeden vermeye devam eylemesini isterim. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!”. Böylece düşmanın akıbeti de belirlenmiş oldu. Çalköy’de verilen bu tarihi emir üzerine İzmir’de “Akdeniz”i, Mudanya’da “Marmara” yı görmek için 8-9 günlük bir zaman kâfi gelecekti.

31 Ağustos’ta başlayan amansız takip sonunda Türk kuvvetleri 2 Eylül’de yıkıntılar haline gelmiş Uşak’a girdi. Burada Yunan Ordusu Başkomutanı General Trikopis tutsak edildi.

Takip Harekâtı insan üstü bir hızla ilerledi. Türk askeri dinlenmek ve uyumak istemiyordu. Çünkü kurtardığı her kasabanın, köyün, şehrin Yunanlılar tarafından yakıldığını, bölgedeki Türklerin de acımasızca katledildiğini görmekteydi.

9 Eylül günü 1 nci Kolordu Kemalpaşa’ya, 2 nci Kolordu Manisa’ya, 4 ncü Kolordu Turgutlu’ya ulaştı. Kuzeyde Kazancıbayırı’nda Yunan mevzilerine taarruz eden 3 ncü Kolordumuz düşmanı atarak Bursa’ya ilerledi. Türk süvarileri üç yılı aşkın süredir yas çeken İzmir halkının sevinç göz yaşları arasında İzmir’e girdi.

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Türk Süvari Birliklerinin İzmir’e Girişi

Süvarilerimiz, İzmir’e girerken birkaç yerde hafif ateşle karşılaşmaktan başka bir olay olmadı, Kordonboyu’ndan geçerken bir İngiliz müfrezesi tarafından selamlandı. Türk bayrağı Hükümet Konağına ve Kadifekale’ye çekildi.

9 Eylül 1922 Günü İzmir Vilayet Konağı Balkonundaki Direğe Türk Bayrağı’nın Çekilişi

Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa bir Fransız harp gemisi telsizi vasıtasıyla, İzmir’e girildiğini Ankara’ya bildirdi. İzmir’de Türk halkının sevinci o denli büyüktü ki askerlerimiz çiçek yağmuru altında kaldı.

Başkomutan İzmir’in alınışı dolayısıyla ordulara şu tarihi mesajını yayınladı:

“İlk verdiğim Akdeniz hedefine varmakta orduların gösterdiği gayret ve fedakarlığı hürmet ve takdirle anarım. Elde edilen büyük muzafferiyetin yapıcısı olan kıymetli arkadaşlarıma en içten teşekkür ve tebriklerimi bildiririm. Orduların bundan sonra verilecek hedeflerin alınmasında da aynı fedakârlık yarışmasını göstereceklerine inancım tamdır”.

9 Eylül günü 3 ncü Kolordumuz Bursa’yı savunan Yunan birliklerini geri atarak şehri kurtardı. Türk Ordusu’nun İzmir ve Bursa’yı alması üzerine Mustafa Kemal Paşa, millete bir beyanname yayınladı. Torbalı ve Menderes Vadisi’nden çekilen Yunan birlikleri, Seydiköy civarında kısa bir çarpışmadan sonra süvarilerimiz tarafından esir alındı. 9 Eylül günü; Menemen yakılmadan kurtarıldı, Seydiköy Türk kuvvetlerinin eline geçti. Akıl almaz bir hızla ilerleyen piyade birlikleri de bir gün sonra Başkomutan ile birlikte İzmir’e gelmişti.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında
    Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve Yaveri Salih Bozok ile birlikte
    İzmir’e geliyor. (10 Eylül 1922)

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

18 Eylül 1922 tarihine kadar yapılan Takip Harekâtı ile bütün Batı Anadolu’daki Yunan askerleri sınırlarımız dışına çıkarıldı.

15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkıp, Anadolu’nun hemen yarısını istila ederek, burada Yunan Asya İmparatorluğu’nu kurmak rüyasıyla üç seneyi aşkın bir süre içinde anayurdumuza saldıran düşman orduları, nihayet 18 Eylül 1922 gününde tek bir er kalmamak suretiyle vatanımızın bu bölgesinden tamamen temizlenmiş oldu.

Mağlup Yunan kuvvetlerinden İzmir’e dönebilen 12.000 kişilik grup,
    savaş gemilerine bindirilerek Yunanistan’a gönderilmiştir.

Takip harekâtının başarı ile sonuçlanması yalnız Batı Anadolu’yu Yunanlılardan temizlemekten ibaret değildir. Türk ordusunun yaptığı bu harekât ile, İzmit bölgesinden İstanbul Boğazı’na, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazı’na kadar hayati önem taşıyan diğer stratejik hedefler de büyük bir ustalıkla İtilaf Devletleri’nin işgalinden, olaysız olarak ve barış yoluyla kurtarıldı.

9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’in kurtuluşu sırasında şehit düşenlerin anısına
    İzmir-Konak’ta yaptırılan İstiklâl Şehitliği

Takip Harekâtı; Türk ordusunun kahramanlığı yanında askeri ve siyasi alanda gösterdiği yüksek sevk ve idare ile birlikte kudret ve kabiliyetini de ispat eden büyük bir eserdir.

Türk Ordusunun kazandığı bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşması’na giden süreci başlattı. Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonra 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nı imzaladı. Böylece Türk milleti, varlığını bütün dünyaya kabul ettirmiş, Türk devleti de tam bağımsızlığını kazanmış oldu.

www.tsk.mil.tr

İzmir'in kurtuluşunun 85. yılı kutlu olsun...

mkocagul Misafir

YÜZBAŞI ŞERAFETTİN:

.. Biz yine ilerliyorduk. İzmir sokaklarına girdik. Birinci kordona çıktık. Kordonda silahlı yüzlerce düşman subayı ve askeri ile karşılaştık. Tereddüde yer yoktu. Kılıç çeeek... Dört nala! ... komutunu verdim. Rüzgar gibi geçiyorduk... Karantina binasının önüne vardığımız zaman üzerime bir bomba atıldı. Bindiğim atın karnı parçalandı. Ben de yüzümden ve omzumdan yaralanmıştım. Üstüm başım kan içinde kalmıştı. Önem vermedim. Yine: İleri.. diye seslendim. Ölsem de ne gam! ... İzmir'i kurtarmıştık ya İzmir'e girmiştik ya... bu şerefin öncüleri biz olmuştuk ya..

Nihayet Hükümet Konağına geldik. İçeriye girdik... Hemen balkona koştum... Halk Hükümet Konağının önünde toplanmıştı. Hala asılı duran Yunan bayrağını derhal indirdim. Halkımızın öpe öpe getirdiği şanlı bayrağımızı aldım, önce öptüm öptüm... öptüm... Yüzümdeki kanlar ve gözyaşlarım ayyıldıza bulaşmıştı... Sonra O'nu Hükümet Konağına, Yunan bayrağının yerine çektim. Artık, hiçbirimiz gözyaşlarımızı tutamıyorduk. Dünyanın en şanslı ve en mesut insanı bendim...

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İzmir Marşı

İzmir’in dağlarında çiçekler açar.
    Altın güneş orda sırmalar saçar.
    Bozulmuş düşmanlar hep yel gibi kaçar.
    Yaşa Mustafa Kemal Paşa,yaşa;
    Adın yazılacak mücevher taşa.

İzmir dağlarına bomba koydular
    Türk’ün sancağını öne koydular.
    Şanlı zaferlerle düşmanı boğdular.
    Kader böyle imiş ey garip ana
    Kanım feda olsun güzel vatana.

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
    Şehit olanları deftere yazdım.
    Öksüz yavruları bağrıma bastım.
    Kader böyle imiş ey garip ana
    Kanım feda olsun güzel vatana

Türk oğluyum ben ölmek isterim.
    Toprak diken olsa yatağım yerim.
    Allahından utansın dönenler geri
    Yaşa Mustafa Kemal Paşa,yaşa
    Adın yazılacak mücevher taşa

En güzel marşlardan birisidir, İzmir Marşı. Tam da bugüne yakışır, coşkulu, kutlu, mutlu. Binlerce ağızdan söylenmesi de bir başka tat verir, her dinlediğimde barışı, hürriyeti, coşkuyu iliklerimde hissederim. Bu eser için Mustafa Nermi Bey ve Gazi Mustafa Kemal'in başlattığı özgürlük mücadelesinden "mucize utku" diye sözeden Alman besteci Kurt Schindler' e şükran duyuyorum.

İzmir'imizin kurtuluş günü kutlu olsun.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İzmir 'in dağlarında çiçekler açar ....
    Diye başlayıp bir takım hemen hemen hiç duyulmamış anılar yazmayı düşünüyordum. Ne anılar varmışta bilmiyormuşuz denecek cinsten. Ama birden canımın sıkkın olduğunu hissettim. Öyle ya ''Dağlarında çiçek açan'' izmir in o güzelim dağlarını bir takım şerefsizler çıkar için yakmıştı.
    Sadece izmir mi ? Manisadan İzmir e gelen yol ki asıl şarkıdaki dağ da odur aslında. Marmarisim bodrumum istanbulumun son yeşillikleri Para rant elde edilecek yeşillikler ha bire yakılıyor sonra Dünür destekli İnşaat şirketlerinde paraya dönüyor biz daha devam edelim... ''İzmir in dağlarında çiçekler açar .Altın güneş orda sırmalar saçar...''
    Sonra gazetelere baktım tek satır haber yok sadece bir iki köşe yazarı değinmiş. Demekki bugün hiç önemli bir tarih değil bizim için. Helin Avşar denen kişiyi tanımadığı birisi öpmüş belki wc de seviştiği kişiymiş ciddi bir haberdi. Hayrünisa gül ün Türbanı kırmızı mı olmalıymış başka renk mi ? Hangisi yakışırmış ikinci ciddi haberdi. Yani özetle öncelikle kadınlarımızı olmak üzere bizleri Helin Avşar ın bacak arası hikayeleri ile Hayrünisa nın tesettürü dışında bir yere koyamayan bir sürü tip var. Kargaşa da garip ne demek istedikleride belli değil . Ya hayrünisa gibi ya Helin Avşar gibi mi olun demek istiyor ne ? Normali yok yani...
    Birden aklıma geldi gazetelerin izmir in kurtuluşunu yazmamasıda pek anormal değil aslında.Nereden kurtuldu ? Kimden kurtuldu ? Yada kurtuldu mu? Kurtuldu ise Başbakanım diye ortada dolaşan zar_ı şahane neden 'Gavur İzmir' dedi? Demekki kurtulmamış. İşgal altında ama kimin işgali ? Marşta güzel ama. İzmirin dağlarında çiçekler açar, Altın güneş orda sırmalar saçar bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar...
    Belediye başkanlığı için geri sayım başlamış. Gavur İzmir e Çarşaflılar dolmuş ev ev dolaşıp ''KURTULUŞA'' hazırlıyorlar İzmir'i. Başta kiler olmak üzere belli başlı '' Kurtarıcı'' mağazalardan kumanyalar yola çıkmış. Ev ev savaşta kullanılmak üzere dağıtılıyormuş. Ayda 500 dolar verdikleri manken gibi kızlara türban giydirip son model arabalarla en lüks yer programı yapılıp gönderilerek İşte sizde türban takarsanız böyle olursunuz havası son gaz devam ediliyor. Türban takmayana dolaylı baskılar artıyor. Ama marş gerçekten güzel. izmirin dağlarında çiçekler açar , Altın güneş orda sırmalar saçar bozulmuş düşmalar yel gibi kaçar , yaşa Mustafa Kemal Paşa,yaşa;
    adın yazılacak mücevher taşa.
    Nereden nereye geldik. Padişahlık özlemi içerisinde paraya tapan bir grup dini alet ederek islamı kullanarak neler yaptı. Düşün düşün bulamıyorum. Buluyorumda söylemeye dilim varmıyor. Böyle bir ulus olabilir mi diyorum ama söyleyemiyorum. Neyse marşın tamamını söyleyelim bari. Anlayan anladı...
    İzmir’in dağlarında çiçekler açar.
    altın güneş orda sırmalar saçar.
    bozulmuş düşmanlar hep yel gibi kaçar.
    yaşa Mustafa Kemal paşa,yaşa;
    adın yazılacak mücevher taşa.

İzmir dağlarına bomba koydular
    Türk’ün sancağını öne koydular.
    şanlı zaferlerle düşmanı boğdular.
    kader böyleimiş ey garip ana
    kanım feda olsun güzel vatana.

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
    şehit olanları deftere yazdım.
    öksüz yavruları bağrıma bastım.
    kader böyleimiş ey garip ana
    kanım feda olsun güzel vatana

Türk oğluyum ben ölmek isterim.
    toprak diken olsa yatağım yerim.
    allahından utansın dönenler geri
    yaşa Mustafa Kemal Paşa ,yaşa
    adın yazılacak mücevher taşa

Ama dip not Azıcık çalışıp birilerine anlatalım.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Re: Ben bugün kurtuldum !!!

Nerede
    Turkiye.
    İletiler