mrb. daha evvel yazdığım bir konuda vadandaş olarak bilgi talep ediyorum. Sözleşmede tahhahüt ettiği işleri ve yine tahhahüt ettiği zamanda bitirmeyen,sözde alacaklı beni imzaladığım senet için icraya verdi. senete sözleşme falan yazmadım. ama firma ile yapılan iş sözleşmesinde iş bitiminden itibaren 5 taksit elden (senet alınır) maddesi var. icra mahkemesine başvurdum firmayı haklı gördü. oysaki o zamana kadar ödediğim paraların makbuzlarıda vardı. ama makbuzda şu senet için alınmıştır yazmıyormuş. onun için geçerli değil dedi. bana menfi tespit davası aç dedi. açtım bende. ana dayanağım 6502 Sayılı TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN’un ilgili maddeleri gereği eğer alınan senetler nama yazılı değil ise, bu senetler tüketici açısından geçersizdir. Hatta nama yazılı olsa dahi, her bir taksit için ayrı ayrı alınmadı ise, toplam borç için tek bir senet alındı ise, yine tüketici açısından geçersiz sayılması idi. karşı taraf biz bu senedi başka şey için aldık. sözleşme ile alakası yok, kombiyo senedine göre işlem devam etmeli diye karşı dilekçe verdi. senette "malen" ifadesi var. ben şimdi karşı dilekçe yazıyorum. tüketici olduğumu, malen diyerek bana sözde mal veya hizmet verdiklerini ama faturası yada başka bir şey olmadığını belirteceğim. sizce şansım varmı. başka ne yapabilirim.