+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Mar 2017
  Nerede
  mersin
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Yapışık ikiz dubleks evimin resmi olarak site içerisinde olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

  İyi günler
  Ben 2016 yılının son ayında yapışık ikiz dubleks evlerden birini tek hanesini satın aldım. Satın aldıktan sonra doğal gazını döşetip bağlattım iskanında değil ama sanırım ruhsatında bir problem var belediye ye gidip evimle alakalı bilgi istediğimde evin evraklarından eksik bir şey olduğunu söyledi ama evin site içerisinde olduğu görünmediği söylendi yani bağımsız bir ev. Tapum da ana gayrimenkul tarla yüz ölçümü 665 m2, sınırı plandadır yazıyor. Ayrıca bağımsız bölümde niteliği mesken dubleks, arsa payı 2/4, kat no zemin+1, bağımsız bölüm no 2 yazıyor.
  Almış olduğum ev gibi ikiz şekilde iki sıra bloklar var. Bir blokta 11 tane ikiz bina, diğer blokta 10 tane ikiz bina yer almakta toplamda 42 hane var. zamanında bu hane sahiplerinden bazıları aralarında karar alıp bu blokları duvarlarla çevirmişler ve iki blok arasından arsa payları içerisinden asfalt yol geçirmişler, ayrıca giriş çıkış kapıları da var. Bu kapının biri sürekli kapalı diğeri sürekli açık bekçi de yok.

  Sorun şu toplantı yapılıp yönetici seçiliyor fakat siteye bir hizmet yok aidat alınıyor, site olarak düşündükleri yerde bağımsız bir bölüm var fakat o bağımsız bölüm duvarlar içerisinde ve belediyeye ait bir yer. Belediye oraya bir kamelya yapmış, ağaç dikmiş, basketbol sahası yapmış ve egzersiz aletleri koymuş. Yaklaşık 1500m2 bir alanda.

  Alınan aidat o belediyeye ait olan yeşil alanın bakımı, sulanması, yapılan asfalt yola döşenen sokak lambası elektrik bedeli, belediye arazisinde olan su pompası bakımı, avukat masrafı, diğer blokların evlerinin önünde dışa açılan küçük kapıların (10 adet) bakımı,
  Bunlar için toplanan aidat 35 tl iken yönetim değiştiğinde alınmak istenen bedel 50 tl oldu.  Sorum şu:
  1-Bu binaların site içerisinde olduğunu yada olmadığını resmen olarak nereden öğrenirim nasıl bir evrak almalıyım?
  2-Aidat ödemek istemez isem hukuki bir yaptırım hakları var mı?
  3-Site içerisinde aidat ödemeyen insanlar var bunları da avukata verip hukuksal süreç başlattıklarını söylüyorlar bunu nasıl öğrenirim?
  4-Yönetici toplantıya katılmayan ev sahiplerinden 14 tane vekalet almış toplamda 42 hane var karar itiraz ettiğimizde kendi vekaletleri ile istediği oluyor.
  bir kişinin en fazla kaç vekalet alma hakkı var eğer site isek bu vekalet adedi yasal mıdır.?

  Yardımlarınızdan dolayı Teşekkür ederim  Hukuki NET Güncel Haber

  Yapışık ikiz dubleks evimin resmi olarak site içerisinde olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? konulu yargıtay kararı ara
  Yapışık ikiz dubleks evimin resmi olarak site içerisinde olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2017
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  204
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yapışık ikiz dubleks evimin resmi olarak site içerisinde olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

  Sayın uguriz

  Sorularınıza, ikametinizin KMK’ na tabi, site içerisinde bağımsız bölüm olduğunu düşünerek yanıtlıyorum. Umarım size yol gösterici ve faydalı olur.

  1- İkiz nizam dubleks evin, site içerisinde KMK’ na tabi bağımsız bölüm mü? Yoksa İkiz nizam dubleks müstakil ev mi? olduğunu Site Yönetim Planı, Tapu Senedi ve Onaylı Mimari Projenin incelenmesi ve Belediye, Tapu idaresindeki ilgili birimlere yapacağınız müracaat ve araştırma ile öğrenmeniz mümkündür. İleri aşamada da müteahhit ve/veya mimarına ulaşılarak da konu görüşüp netleşebilir. Herhangi bir hata veya yanlışlık varsa düzeltilir.

  2- Kat malikleri, kat malikleri kurulu tarafından belirlenen Aidat ve/veya Avansları belirtilen zamanlarda ödemek durumundadırlar, ödemekten de kaçınamazlar. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür. (634 Sayılı KMK / Madde-20)

  3- Aidat ve/veya Avansları ödemeyen kat maliklerinin durumunu kat malikleri kurulunda sorgulayıp tartışabileceğiniz gibi site yönetimin ile görüşüp süreci öğrenebilirsiniz. Hatta ileride kullanmak üzere yazılı bilgi talebinde de bulunabilirsiniz (ben iadeli taahhütlü mektup ile bilgi istiyorum).

  4- Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir. Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez.

  Sizin sitede 42 bağımsız bölüm olduğuna göre, bir kişinin an fazla (42x5/100=2,1) 2 (iki) vekalet oy kullanma hakkı vardır. Diyelim ki A…,B…,C…,D… komşularınız kat malikleri kurulunda kendilerine temsil etmesi ve oy kullanması için size vekil tayin etti. Yukarıdaki hesaplamaya göre, kat malikleri kurulunda kendinizin 1 (bir) oyunu, ayrıca size vekil tayin eden koşularınız dan 2 (iki) sinin oyunu kullanabilirsiniz. Geri kalan 2 (iki) komşunuzun oyunu kullanamazsınız. (634 Sayılı KMK / Madde-31)

  5- Ayrıca yazınız içerisinde geçen;

  Kat Mülkiyeti Kanununa göre kat maliklerinin siteye ait ortak alan giderlerine katılma yükümlülüğü vardı. Sizin örneğinizde olduğu gibi ortak alan olmayan ve belediyeye ait yeşil alanın bakımı, sulanması, elektrik ve buna benzer giderlerin kat maliklerinden istenmesi veya ödemeye zorlanması doğru değildir. Mevzuata da uygun değildir.

  Bu uygulamanın, yönetimin inisiyatifi ile mi yoksa kat malikleri kurulu kararıyla mı yapıldığının, belediye ile herhangi bir anlaşmanın olup olmadığının, kullanımının kamuya mı yoksa site sakinlerine mi ait olduğunun araştırılması gerekir. Bu sorular çoğaltılabilir.

  Ayrıca site içerisindeki ortak alanlarda yapılacak her türlü iş ve işlemlerin mevzuata uygun olarak kat malikleri kurulunda alınacak kararlar ile yapılması gerekir. Her ne olursa olsun yasaya uygun yapılmayan işlemler ile ilgili Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açma hakkınız vardır. Bunu hukuki yardım alarak gerçekleştirmeniz menfaatinize olur.

  Saygılar.

  (Hukukçu değilim. Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Sadece bilgi amaçlıdır. Doğruluğu tartışılır.)

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Washington Amerika
  İletiler
  2.678
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yapışık ikiz dubleks evimin resmi olarak site içerisinde olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

  Tapu dairesinde bulunan (veya yönetimde varsa) YÖNETİM PLANI çoğu sorularınızın cevabını içeriyor. Onu edinip buraya yazarsanız sorularınıza daha net cevaplar vermek mümkün olabilir.
  Adalet hakkındaki yorumlar saatlerimize benzer. Çoğu saat farklı yerler gösterir ama herkes kendininkine güvenir. [Fransız Atasözü] Bu nedenle hukuk ve hukukçulara güvenin. Onlar aslında vatandaşların teminatıdır...

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2012
  Nerede
  Mersin
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yapışık ikiz dubleks evimin resmi olarak site içerisinde olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

  Merhabalar Sayın Aydın Develi kusura bakmayın çok çok geç cevap yazıyorum.
  Özür dilerim sizden.
  Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

  - - - Updated - - -

  Merhabalar Sayın Av.Basri Güngören kusura bakmayın çok çok geç cevap yazıyorum.
  Özür dilerim sizden.
  Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
  Bu hafta içerisinde sıkıntı çıkmaz ise tapu dairesini gidip yönetim planını alacağım.
  Uzun bir zaman uzaklardaydım.
  Teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Kişi Hakkında Arama Olup Olmadığını Nasıl öğrenebilir?
  Yakalanma emri sorgulama ve Aranmam var mı nasıl öğrenirim? Olay; Bir arkadaşımın 4 yıl önce oturdugu eve sivil polisler gelmiş ve onu aramışlar....
  Yazan: mesaog Forum: Ceza İnfaz Hukuku
  Yanıt: 25
  Son İleti: 30-12-2018, 00:01:43
 2. Vergi borcu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
  Hayırlı Günler.Benim de bağkur hizmetiyle ilgili sorunum vardı.Annemle sgk da bağkur bölümüne gidip "Annem için isteğe bağlı bağkur başvurusu...
  Yazan: kirmizigul Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 31-10-2012, 19:22:15
 3. Hakkımda açılmış bir dava olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
  Öncelikle yanlış yere yazdıysam özür dilerim,ancak sitede sorumun cevabını hiçbiryerde bulamadım.Tarıfıma tebligat gelmeden hakkımda açılmış bir dava...
  Yazan: drmcaliskan Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 14
  Son İleti: 23-03-2012, 15:05:52
 4. Babam adına tescil ettirilmiş bir ticari şirket olup olmadığını nasıl öğrenirim?
  İyi günler. Benim babam daha önceden iş yaptığı birisiyle artık konuşmuyor, hatta düşmanlar diyebilirim. Konuşmadığı adam malvarlığımızı elimizden...
  Yazan: TuncayN Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 16-05-2009, 22:36:26

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.