05.09.2016 tarihinde 2 yıllık sözleşme imzalayarak özel bir anaokulunda ingilizce öğretmeni olarak çalışmaya başladım. Gerek isyerindeki şartların elverissizligi gerekse ailevi sorunlarım sebebiyle işyerine ayrılmak istediğimi belirttim. Ancak işveren sözleşmeyi ortaya bu gibi durumlar ortaya cikmasin diye kendilerini garanti altına almak için imzalattiklarini dönem ortası olduğunu ve başka Öğretmen bulamayacakları için işten ayrılamayacağimi söyledi.
Sözleşme içeriğinde fesih konusunda kurumu mağdur etmem halinde sözleşme süresi bitene kadar isverene tazminat hakkı doğduğu yazıyor.
Ancak sözleşmede belirtilen haftalık çalışma saatim 30 olarak belirtilmesine rağmen ben haftada 35 saat derse giriyorum. Ayrıca dönem arası tatil 2 hafta olmasına rağmen 1 haftasında çalışmamız istendi ve sözleşmede belirtildiği üzere bunun için ek ders ücreti ödemesi de yapılmadı. Maaşim düzensiz yatıyor ancak hiç bir ay 20gunu geçirmediler. Yukarıda belirtmiş olduğum sebepler haklı fesih sebebi sayılır mı ve işten ayrılabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Noter aracılığıyla istifa etmem halinde 15 gün çalışarak kurumun herhangi bir tazminat talebi hala geçerli olur mu? Benim herhangi bir tazminat talebim yok sadece işten ayrılmak istiyorum
Konu hakkında yardımcı olabilecek kişilere şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Saygılarımla.