+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 44 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Son çıkan KHK ile Subay/Astsubay Mecburi Hizmetin yeniden 15 yıla çıkması

Merhabalar sayın hukukçular. Başlıkta belirttiğim konu TSK nın kanayan yarasıdır. Sorum şu; 2012 yılından önce mecburi hizmet 15 yıldı 2012 de bazı gerekçeler ve hukuk mücadeleleri sonunda bu süre 10 yıla düşürülmüştü. Şimdi son çıkan KHK ile yeniden 15 yıla çıkarıldı. Bu durum "kazanılmış hak" kapsamına giriyor mu? girmiyor mu? Kanun çıktıktan sonra göreve başlayan Subay/Astsubayımı kapsar yoksa henüz 15 yılını doldurmamış tüm Subay/Astsubayları kapsar mı? Eğer öyleyse nerde kaldı kazanılan haklar? Cevaplarınız için teşekkür ederim. Saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Son çıkan KHK ile Subay/Astsubay Mecburi Hizmetin yeniden 15 yıla çıkması konulu yargıtay kararı ara
    Son çıkan KHK ile Subay/Astsubay Mecburi Hizmetin yeniden 15 yıla çıkması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Son çıkan KHK ile Subay/Astsubay Mecburi Hizmetin yeniden 15 yıla çıkması

926 sayılı Kanunun 112. maddesinin ilk iki fıkrasının son hali şu şekilde oldu:
    Madde 112 –
    Muvazzaf subay ve astsubaylar subay ve astsubay nasbedildikleri tarihten itibaren fiilen onbeş yıl hizmet etmedikçe istifa edemezler.(1)(2)
    Astsubaylıktan subay olanlar hakkında bu yükümlülük astsubay çavuşluğa nasıp tarihinden itibaren hesap edilir.

2/5/2012 tarihli ve 6318 sayılı Kanunun 47 nci maddesi ile bu fıkrada yer alan “15 yıl” ibaresi “10 yıl” şeklinde değiştirildikten sonra, 2/1/2017 tarihli ve 681 sayılı KHK’nin 29 uncu maddesiyle, bu fıkrada yer alan “10” ibaresi “onbeş” şeklinde değiştirildi.

Öncelikle bu düzenleme ihraçlar sonrasında doğan personel açığını karşılamayı amaçlıyor. Kanunun çıkarılış amacı (ratio legis) gerçekten makul.
    Ancak OHAL KHK'larıyla sadece OHAL ile sınırlı geçici önlemler alınabilecekken şimdi kanunlarda kalıcı değişikler yapılıyor.

Anayasa Mahkemesi 90'lı yıllarda yukarıda açıkladığım nedenle OHAL KHK'larının bazı maddelerini iptal etmişti. Ancak son OHAL KHK'ları için yapılan AYM başvurusunda OHAL KHK'ları için hiçbir suretle Anayasaya uygunluk denetimi yapılamayacağı hükme bağlandı. Yani AYM içtihat değiştirdi.

KHK ile kanunda değişiklik yapmak yerine "926 sayılı Kanunun 112. maddesindeki fiili hizmet süresi OHAL boyunca 15 yıl olarak uygulanır." şeklinde bir düzenleme yapılsaydı, en azından hukuk mantığına daha uygun olurdu.

Bir diğer sorun da şu: OHAL kalktığında OHAL KHK'sı da ortadan kalkacak. Ancak KHK kanunu değiştirmişti, ancak bu KHK'nın ortadan kalkması ilga edilen eski kanuna da hayat vermeyecek. Bir kanun boşluğu doğacak.

Lafı fazlasıyla uzattım, ama her ne kadar meşru bir gayeye hizmet amacıyla yapılsa da kanunla veya normal KHK ile yapılması gereken kanun değişikliklerinin OHAL KHK'sı ile yapılması pek çok hukuki belirsizliğe yol açıyor.

Sizin yapabileceğiniz ve sonrasında olacaklar ne derseniz:
    1- 10 yıl hizmetinizi doldurunca istifa başvurusunda bulunacaksınız.
    2- Başvurunuz reddedilir veya 60 gün içince cevapsız bırakılırsa takip eden 60 gün içinde idare mahkemesinde dava açacaksınız.
    3- İdare Mahkemesi kanun maddesindeki açık hüküm nedeniyle başvurunuzu reddedecek.
    4- İdare Mahkemesi'ndeki davada uygulanan kanunun Anayasaya aykırılığı iddiasında bulunsanız da mahkeme bunu AYM'ye göndermeye değer bulmayacak.
    5- Mahkeme AYM'ye gönderip bekletici mesele yapsa bile, AYM güncel içtihadını koruyup OHAL KHK'ları için Anayasaya uygunluk denetimi yapılamayacağını söyleyip reddedecek.

Yukarıdaki anlattıklarım hukuk tekniği bakımından içimize sinmese de pratikte olması beklenenler.
    Dolayısıyla OHAL sürdüğü sürece 15 yılını doldurmayanlar için istifa yolu kapanmış gibi görünüyor.

Tabii, istifa başvurunuzun kabul edilmesi halinde ikinci adıma geçilmeyecek ama bu da sürpriz olur.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Son çıkan KHK ile Subay/Astsubay Mecburi Hizmetin yeniden 15 yıla çıkması

Merhabalar.

1. 926 Sayılı TSK Personel Kanununun 06 Ocak 681 Sayılı KHK'dan önceki 116'ncı maddesi şu şekildedir:
    Madde 116 – (Değişik birinci fıkra: 18/6/2003 - 4902/25 md.)Yükümlülüklerini bitirerek istifa etme hakkını kazananlar, istifalarını Ocak ve Şubat ayları içinde isteyebilirler. İstifaların kabulü, müracaat tarihinden itibaren bir aydan fazla geciktirilemez. Bu aylar dışındaki istifa istemleri,ancak ilgili kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının hizmet gerekleri itibarıyla uygun görmesi halinde kabul edilebilir.

2. K.K.K.lığı (Diğer Kuvvet K.lıkları ile J.Gn.K.lığı ve Sahil Güv.K.lığında uygulama bu şekilde olmayabilir. Emin değilim.) Kanunun bu maddesini dayanak göstererek emeklilik/istifa sürecini iki döneme ayırmıştır: Ağustos-Eylül ve Ocak-Şubat dönemleri. 116'ncı maddede belirtildiği üzere Ocak-Şubat dönemi dışında istifa müracaatında bulunan personelin durumları hizmet gerekliliği prensibiyle değerlendirilmektedir ve hatta ayrıntılı bir şekilde bununla ilgili K.K.K.lığının uygulama/devamlı emri de bulunmaktadır.

3. Ben, 30 Ağustos 2016 tarihi itibariyle 10 yıllık zorunlu hizmet süremi tamamladığımdan 02 Eylül 2016 tarihi itibariyle istifa talebinde bulundum. Ancak istifamın reddi Aralık 2016 ayında şifahi olarak (Telefon görüşmeleri vs.) yapıldı. Bana bugün dahi yazılı olarak bir tebliği söz konusu olmadı ki artık bunun da bir önemi kalmadı. Şunu da belirmek isterim ki aynı dönemde ve aynı nasıpta olduğum devrelerim, yani benim gibi 30 Ağustos 2016 tarihinde 10 yıllık zorunlu hizmet süresini tamamlayarak istifa talebinde bulunan arkadaşlarımdan bir kısmının istifa talepleri kabul edildi ve şuan TSK ile herhangi bir ilişikleri kalmadı. Benimle aynı durumda olan onlarca personel olduğunu biliyorum. Bizim müracaatlarımız herhangi bir gerekçe gösterilmeden (Kadro durumu, personel yetersizliği vs.) red olundu ve yeni müracaatlarımızı Ocak-Şubat 2017 döneminde yapmamız söylendi. Haliyle 06 Ocak 2017'deki KHK'yı tahmin edemediğimizden ve red cevabının Aralık 2016 ayının ortalarında verildiğinden herhangi bir hukuki süreç başlatmadık ve kaldı ki 60 günlük süre dolduğu için başlatamazdık da.

Soruma gelirsem eğer;

Yukarıda anlatmaya çalıştığım süreçten sonra 04 Ocak 2017 tarihi itibariyle istifa dilekçemi yeniden verdim. Malumunuz 06 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 681 sayılı KHK ile zorunlu hizmet süresi yeniden 15 yıla çıkarıldı. Yürürlük tarihi: 06 Ocak 2017. Başvuru tarihim: 04 Ocak 2017. Şimdi bildiğim kadarıyla laik ve demokratik hukuk devletlerinde kanunlar geriye yürümez (lehe olanlar haricinde). Görüldüğü üzere bu soruyu sormam bile aslında mantıksız olmalı amma velakin sormak durumundayım. Benim başvurum hukuk kurallarının evrensel ilkeleri çerçevesinde değerlendirildiğinde kabulü mümkün müdür ? Kabul olunmaz ise hangi yolu izlemeliyim? Kabul edilmez ise 3'üncü paragrafta anlattığım durumu emsal göstererek bir sonuç elde edebilir miyim ?

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Saygılar.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

OHAL döneminde mahkemelerin ne yönde karar vereceği konusunda belirsizlik söz konusu.
    OHAL kalktığında OHAL KHK'sıyla yapılan kanun değişikliliklerinin de ortadan kalkacağı ama bir boşluk doğacağı muhakkak.
    OHAL kalkarsa, dava açılması halinde olumlu sonuç çıkma ihtimali var. Ama OHAL'in devamı halinde de aşağıdaki şekilde dava açılabilir.

4 Ocak tarihli başvurunuz olduğuna göre 60 gün içinde yani 5 marta kadar cevap verilmezse bunu RET kabul edip 5 marttan itibaren 60 gün içinde yani 4 mayısa kadar dava açmalısınız.

60 gün dolmadan ret cevabı verilirse, ret cevabını tebellüğ ettikten sonra 60 gün içinde dava açmalısınız.
    Başvurunuzun KHK tarihinden önce oluşu olumlu. (Ancak KHK 2 ocak tarihli olup yayım tarihi 6 ocak)

Davada yukarıda yazdıklarınıza dayanan şekilde savlarınızı savunacaksınız. Sonucu ben de merak ediyorum.

Olumsuz senaryo aşağıda:

Alıntı Yusuf Selçuk ATEŞKAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizin yapabileceğiniz ve sonrasında olacaklar ne derseniz:
    1- 10 yıl hizmetinizi doldurunca istifa başvurusunda bulunacaksınız.
    2- Başvurunuz reddedilir veya 60 gün içince cevapsız bırakılırsa takip eden 60 gün içinde idare mahkemesinde dava açacaksınız.
    3- İdare Mahkemesi kanun maddesindeki açık hüküm nedeniyle başvurunuzu reddedecek.
    4- İdare Mahkemesi'ndeki davada uygulanan kanunun Anayasaya aykırılığı iddiasında bulunsanız da mahkeme bunu AYM'ye göndermeye değer bulmayacak.
    5- Mahkeme AYM'ye gönderip bekletici mesele yapsa bile, AYM güncel içtihadını koruyup OHAL KHK'ları için Anayasaya uygunluk denetimi yapılamayacağını söyleyip reddedecek.

Yukarıdaki anlattıklarım hukuk tekniği bakımından içimize sinmese de pratikte olması beklenenler.
    Dolayısıyla OHAL sürdüğü sürece 15 yılını doldurmayanlar için istifa yolu kapanmış gibi görünüyor.

Tabii, istifa başvurunuzun kabul edilmesi halinde ikinci adıma geçilmeyecek ama bu da sürpriz olur.

Nerede
    izmir
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba. Eşim de şu anda sizinle aynı durumda. Eylül ayında vermiş olduğu dilekçesi hiçbir sebep gösterilmeden reddedildi, Ocak ayında başvurmanız gerekiyor dendi. 2 Ocak' ta dilekçesini gönderdi, yıllık iznini alarak istifa dilekçesinin sonucunu beklemeye başladı ki, KHK ile zorunlu hizmet süresi 15 seneye çıkarıldı. Yukarıda avukat arkadaşın yazdıklarından anladığım kadarıyla, hukuki olarak yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. OHAL elimizi kolumuzu bağlıyor gibi görünüyor bu durumda. Bugün tayin atama ile görüştük, 6 Ocak' tan önce dilekçe verenler ile ilgili olarak Milli Savunma adli Müşavirliğe görüş sormuşlar. Haftaya sonuçlanacağını düşünüyorlar. Umarım hukuka olan inancımızı yitirmeyiz, umarım idari hukukta geriye yürümezlik ilkesi ihlal edilmez ve tarih itibariyle 10 seneyi bitirerek istifa işlemlerini başlatmış TSK personeli mağdur edilmez.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ederim.

Nerede
    muğla
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İrfan bey merhaba. Bende sizin gibi 15 yıl zorunlu hizmet mağduruyum ve dava açmayı düşünüyorum. Ben henüz istifa dilekçesi de vermedim, MSB nin uygulmayla ilgili bir emir yayınlayacağı söyleniyor onu bekliyorum. Ancak sizinle aynı fikirdeyim, 10 yılını tamamlayan kişilerin kazanılmış bir hakkı mevcuttur bana göre. Birkaç avukatla da görüştüm, bu görüşüme destek verenler de oldu. Ancak ne yazıkki AYİM den olumlu bir yanıt alabileceğimi düşünmüyorum. Bu konuda yardımlaşabilirsek iyi olur.

Saygılar.

Alıntı irfannergiz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar.

1. 926 Sayılı TSK Personel Kanununun 06 Ocak 681 Sayılı KHK'dan önceki 116'ncı maddesi şu şekildedir:
    Madde 116 – (Değişik birinci fıkra: 18/6/2003 - 4902/25 md.)Yükümlülüklerini bitirerek istifa etme hakkını kazananlar, istifalarını Ocak ve Şubat ayları içinde isteyebilirler. İstifaların kabulü, müracaat tarihinden itibaren bir aydan fazla geciktirilemez. Bu aylar dışındaki istifa istemleri,ancak ilgili kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının hizmet gerekleri itibarıyla uygun görmesi halinde kabul edilebilir.

2. K.K.K.lığı (Diğer Kuvvet K.lıkları ile J.Gn.K.lığı ve Sahil Güv.K.lığında uygulama bu şekilde olmayabilir. Emin değilim.) Kanunun bu maddesini dayanak göstererek emeklilik/istifa sürecini iki döneme ayırmıştır: Ağustos-Eylül ve Ocak-Şubat dönemleri. 116'ncı maddede belirtildiği üzere Ocak-Şubat dönemi dışında istifa müracaatında bulunan personelin durumları hizmet gerekliliği prensibiyle değerlendirilmektedir ve hatta ayrıntılı bir şekilde bununla ilgili K.K.K.lığının uygulama/devamlı emri de bulunmaktadır.

3. Ben, 30 Ağustos 2016 tarihi itibariyle 10 yıllık zorunlu hizmet süremi tamamladığımdan 02 Eylül 2016 tarihi itibariyle istifa talebinde bulundum. Ancak istifamın reddi Aralık 2016 ayında şifahi olarak (Telefon görüşmeleri vs.) yapıldı. Bana bugün dahi yazılı olarak bir tebliği söz konusu olmadı ki artık bunun da bir önemi kalmadı. Şunu da belirmek isterim ki aynı dönemde ve aynı nasıpta olduğum devrelerim, yani benim gibi 30 Ağustos 2016 tarihinde 10 yıllık zorunlu hizmet süresini tamamlayarak istifa talebinde bulunan arkadaşlarımdan bir kısmının istifa talepleri kabul edildi ve şuan TSK ile herhangi bir ilişikleri kalmadı. Benimle aynı durumda olan onlarca personel olduğunu biliyorum. Bizim müracaatlarımız herhangi bir gerekçe gösterilmeden (Kadro durumu, personel yetersizliği vs.) red olundu ve yeni müracaatlarımızı Ocak-Şubat 2017 döneminde yapmamız söylendi. Haliyle 06 Ocak 2017'deki KHK'yı tahmin edemediğimizden ve red cevabının Aralık 2016 ayının ortalarında verildiğinden herhangi bir hukuki süreç başlatmadık ve kaldı ki 60 günlük süre dolduğu için başlatamazdık da.

Soruma gelirsem eğer;

Yukarıda anlatmaya çalıştığım süreçten sonra 04 Ocak 2017 tarihi itibariyle istifa dilekçemi yeniden verdim. Malumunuz 06 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 681 sayılı KHK ile zorunlu hizmet süresi yeniden 15 yıla çıkarıldı. Yürürlük tarihi: 06 Ocak 2017. Başvuru tarihim: 04 Ocak 2017. Şimdi bildiğim kadarıyla laik ve demokratik hukuk devletlerinde kanunlar geriye yürümez (lehe olanlar haricinde). Görüldüğü üzere bu soruyu sormam bile aslında mantıksız olmalı amma velakin sormak durumundayım. Benim başvurum hukuk kurallarının evrensel ilkeleri çerçevesinde değerlendirildiğinde kabulü mümkün müdür ? Kabul olunmaz ise hangi yolu izlemeliyim? Kabul edilmez ise 3'üncü paragrafta anlattığım durumu emsal göstererek bir sonuç elde edebilir miyim ?

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Saygılar.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar bu konu ile ilgili reddedilen 150-160 kişiyiz, bu nedenle hepbirlikte hareket edersek sonuca ulaşmamız dah kolay olacaktır.Arkadaşlar okadar ortada ve kimsenin bilmediği bir durumki ne yazıkki; ngoksel arkadaşın dediği MSB nin uygulama ile ilgili bir emir yayınlayıp kuvvetlere göndereceğini bizzat ben öğrenip KKK adli müşavirliğine söledim, bizde evet böyle birşey bekliyoruz gelir diye düşünüyoruz dediler. Fakat öğrendiğim bir bilgide OHAL de KHK çıktığı için Başbakanlık tarafından kimler etkilenip etkilenmyeceği ile ilgili bir yazı gelip MSB de o yazıya göre Kuvvetlere gönderecekmiş gerekli emri. Yani durum karışık. Eğere Kuvvetin adli müavirliğinin görüşü sorulursa onların düşüncesi hepimiz için olumsuz olacak gibi konuşuyorlar. Kazanılmış hak ve aynı dönemde istifası kabul görenler var bizimi suçumuz ne dedim ve bekleyip görecez dediler. Biz birlikte bir Whatsapp grubu oluşturup bu konuyu birlikte hareket edip gerekirse MSB ye gidip görüşelim derim. Çünkü biz 2016 yılında dilekçelerimizi vermişiz. Saygılarımla.

Nerede
    muğla
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ozelden mesaj atma hakkım yok henüz. Sizin varsa bilgilerinizi benimle paylaşın, görüşelim. Diğer arkadaşlar için de aynı şekilde. Ben kesinlikle bu olayı mahkemeye götüreceğim.

Saygılar.

Alıntı ozi2004 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar bu konu ile ilgili reddedilen 150-160 kişiyiz, bu nedenle hepbirlikte hareket edersek sonuca ulaşmamız dah kolay olacaktır.Arkadaşlar okadar ortada ve kimsenin bilmediği bir durumki ne yazıkki; ngoksel arkadaşın dediği MSB nin uygulama ile ilgili bir emir yayınlayıp kuvvetlere göndereceğini bizzat ben öğrenip KKK adli müşavirliğine söledim, bizde evet böyle birşey bekliyoruz gelir diye düşünüyoruz dediler. Fakat öğrendiğim bir bilgide OHAL de KHK çıktığı için Başbakanlık tarafından kimler etkilenip etkilenmyeceği ile ilgili bir yazı gelip MSB de o yazıya göre Kuvvetlere gönderecekmiş gerekli emri. Yani durum karışık. Eğere Kuvvetin adli müavirliğinin görüşü sorulursa onların düşüncesi hepimiz için olumsuz olacak gibi konuşuyorlar. Kazanılmış hak ve aynı dönemde istifası kabul görenler var bizimi suçumuz ne dedim ve bekleyip görecez dediler. Biz birlikte bir Whatsapp grubu oluşturup bu konuyu birlikte hareket edip gerekirse MSB ye gidip görüşelim derim. Çünkü biz 2016 yılında dilekçelerimizi vermişiz. Saygılarımla.

Nerede
    izmir
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benim de özelden mesaj atma hakkım yok. eğer bir whatsapp grubu kurulacak ve birlikte bir yol izlenecekse dahil olmak isteriz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tsk mecburi hizmet 2017

tsk mecburi hizmet

tsk mecburi hizmet 2017 hukukitsk mecburi hizmet dolmadan istifa 2016tsk mecburi hizmet dolmadan istifatsk istifa 2017 hukukiastsubay istifa etmek istiyorum 2017astsubay istifatsk da zorunlu hizmet davaastsubay basvurusunda ustun hizmetin faydasi nedirtsk mecburi hizmet dolmadan istifa 2017astsubay tsk mecburi hizmetastsubay istifa etmek istiyorumtsk mecburi hizmet hukukihttps:www.hukuki.netshowthread.php133349-Son-cikan-KHK-ile-Subay-Astsubay-Mecburi-Hizmetin-yeniden-15-yila-cikmasitsk mecburi hizmet doldurmadan istifa 20162017 khk mecburi hizmetjandarma hizmet suresi 15 yilzorunlu.hizmet dava tskjandarma zorunlu hizmettsk mecburi hizmet dolmadan istifa 2018khk ile jandarma zorunlu hizmet suresisubay istifakhk emeklilik forum site:www.hukuki.netastsubat
Forum