Merhaba Hukuki Net Kullanıcıları;
Sitenizden daha önce okuyarak çok defa yardım aldım, öncelikle onun için teşekkür ederim. Kendi sounumla ilgili yazılanları okudum ama benzeyeni bulamadım. Yıllardır kiracı olarak yaşadım ve apartman mutlak ortak alanlar gibi konularda hiçbir bilgim yoktu. Yeni bir ev aldım. Evin içi çok eski olduğu için yaptırıp oturmak istedim. Evin pencereleri 70-80 cm cam - 70-80 cm duvar ve tekrar 70-80 cam olarak parcalı yapılmış. Daire giriş katı olduğu için güneş daha fazla alsın diye (emlakçının tavsiyesi) aradaki duvarları yıktırıp tüm cam yaptırmak istedim. Çevremden arkadaşlar bazen sorun çıkıyor, diğer dairelere bak ona göre yap dediler. Bende baktım bi daire balkonunu pimapen ile kapatmış, demir taktıranlar var. Bu sebeple bende taktırdım. Pencereler takıldıktan 10 gün sonra yönetici "Pencereler bu şekilde yapılamaz, evin yan tarafında tarihi Ankara Evi var, Anıtlar Yüksek Kurulu Kanuna göre pencereler eskisi gibi olmalıdır" dedi. Bu arada apartmanın pencereleri ahşap ve bende ahşap desenli pimapen yaptırdım. Tamam dedim ve değiştireceğimi söyledim, yasalara karşı gelecek değilim sonuçta. Pencere değiştiren ustayla dış cephede boyasız ya da lekeli yer kalmıyacak diye anlaşmıştım. Usta dış kısım boyanırken pencerenin alt kısmında koca koca harflerle sprey boya ile yazılmış olan bi yazıyı da kapatmak için astar çekmiş. Benim sorunum burda başlıyor. Pencereleri değiştirmek için yeniden sipariş geçtim onda sıkıntı yok. Dairenin dış kısmında herhangi bir boyasız yer kalmıyacak dedim (eskisi ile aynı renk olacak). Hatta pencere kısmını boydan boyayım dedim (üst kat ile arada 1 metreyi geçkin bi ileri doğru çıkıntı var. Yani üst kısımla bağlantı yok). Yönetici bu pencere kenarı, araya yeni örülen duvar ve alttaki yazı bölümü boyanırsa ton farkı olacağını bunun için yantaraftaki dairenin de ön cephe kısmını boyamam gerektiğini söylüyor. Burada ne yapacağımı şaşırdım kaldım. Yan tarafı boyatmalımıyım? Her pencere değiştirenin yan kısımları tekrar boya isteyeceğinden boyatıyorlar mı? Bir de konuşma arasında geçtiği ve merakımdan soruyorum, Anıtlar Yüksek Kurulu pencere değişikliği sebebi ile tüm dairelerin iskanını (oturum mu denir) kaldırabilir mi?

Biraz uzun yazdım, ilk defa konu ekliyorum, kusura bakmayın.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.