Merhaba Sayın Hukuki.net Üyeleri,

1.5 sene önce 2 aracın hafif yaralanmalı trafik kazası geçirdim ve kazadan sonra şikayetçi olmadım karşı tarafın bizden şikayetçi olduğu şikayeti ise şoför değişikliği yaptığımızı söylemiş savcıya dolayısı ile Asliye Cezada mahkememiz görüldü ve beraat ettik Fakat ortada bir şikayet olduğu ve adam maddi zararının karşılanması için çaba harcıyor sigorta şirketi karşı tarafı suçlu buldu bize %25 kusur verdi ama mahkeme bilirkişi raporu hazırlattığında bilirkişi tamamen bizi suçlu çıkardığı karşı tarafı ise haklı bulduğu yönünde , Yeni açılan duruşmada hakim bana kusurlu olduğumu karşı tarafla anlaşma yapmamı şikayetini geri alırsa ceza almayacağımı anlaşma olmazsa sicilimin temiz olmasından erteleme verebileceğini yada kusurlu ve suçlu olduğumda ceza alacağımı söyledi. Hakime bende Şahsımın kusurlu olmadığını bilirkişi raporuna itiraz ettiğimi taraflı ve yanlı tutulmuş bir rapor olduğunu ifade ettim ve kazanın olduğu kavşakta seyir halinde bulunduğum trafik lambasının Sarı fasıllı yandığının bunun kontrol edilip geçileceğini ama karşı aracın geldiği istikametteki trafik lambasının Kırmızı Fasıllı yandığı bunun ise kanunlarda ve kurallarda Mutlak surette durulup kontrol edildikten sonra geçileceğini bildirdim ama karşı araç kamera kayıtlarında Kırmızı fasıllı ışık yandığı halde kavşağa sellektör yaparak girdiği ve durmadığı görülmektedir ifadesini kullandım.

Şimdi sizlere sorum şudur ,

* Ben bilirkişi raporuna itiraz ettim ve bunu dışarıdan bir yetkili danışmanlık firma ile tekrar hazırlatıp mahkemeye sunabilirmiyim , Mahkeme dışarıdan gelen raporları kabul eder mi ?

* Karşı taraf benden maddi para istiyor anlaşma için eğer anlaşma yapmazsam suçlu bulunduğum taktirde cezam ne kadar olabilir ve karşı tarafa bir ücret ödermiyim.

Teşekkürler ,