+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry 3 Defadır Deformasyonlu Mobilya Gönderen Firma Ürün Iadesini Kabul Etmiyor

Merhaba,

Elimden geldiğince olayı kısaca özet geçeceğim. Biraz uzun olabilir ancak emin olun en kısa halini yazıyorum.

Nişanlım ile beraber İstanbul'da bulunan bir mobilya mağazasından koltuk takımı aldık. Acil olduğunu belirterek, ürün 15 gün sonra teslim edilmesi üzerine anlaşıldı, kapora ödendikten sonra kalan miktar senet yapıldı, teslim tarihinden birgün önce ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldı.
    Teslim tarihi geldiğinde nakliye aracının müsait olmaması sebebiyle 1 hafta sonra gönderim yapılacağı bildirildi, istemeye istemeye kabul etmek zorunda kaldık.
    Sonraki teslim tarihinden bir gün önce mağazaya giderek kalan miktar mevcut miktarın üstüne 300 TL eklenerek kredi kartına taksit yaptırıldı.
    Ürün elimize ulaştığında üzerinde deformasyonlar olduğunu gördük. Nakliyeci arkadaşlara söylediğimizde ıslak bez ile silmemiz gerektiğini böylece gideceğini söylediler. Kuşkuya düştüğümüz için kanıt amacıyla nakliyeci arkadaşlar evden çıktığı anda ürün üzerindeki deformasyonların ve ürün elimize ulaştığında deformasyona uğradığını kanıtlamak için nakliye aracı site önünden uzaklaşırken fotoğrafını çektik.
    Islak-nemli bez ile silmelerimiz sonuçsuz kaldı. Deformasyonun olduğu bölgelerin üzerindeki tüylerin bir kısmının kopmuş ve ezildiğini gördük. Sizlerde anlarsınız ki, evleneceksiniz ve ilk defa evinize eşya alıyorsunuz böyle bir kusur kabul edilemez.
    Hemen ardından firma yetkilisine ulaştık, bilirkişi sıfatı altında birisini göndereceklerini duruma göre tamire gönderilebileceğini söylediler.
    Günler geçti gelen giden olmayınca tekrar aradık, önce kumaşın öyle bir sorunu olabileceğini söyleyip geçiştirmeye çalıştı ürünü bu şekilde kabul edemeyeceğimiz konusunda ısrar edince bizden fotoğrafları e-posta ile göndermemizi söylediler.
    Fotoğrafları gönderdik, geri dönüş yapmadılar, tekrar aradık.
    Fotoğraflara bile bakmadıkları her halinden belli olan bir tavırla servisi gönderip ürünü evimizden alacaklarını söylediler.
    Belirtilen tarihte ürünler evimizden alındı. Tamir süresinin 1 hafta süreceğini, kumaşının değiştirileceğini söylediler.
    1 hafta geçtikten sonra ulaştılar, nakliye aracı müsait olmadığı ve tekrar deformasyon oluşmaması rahat getirilmesi için 1 hafta sonra getirileceği söylendi. Mecburen kabul ettik.
    Ürünler 1 hafta gecikmeli elimize ulaştı. Bu defa başka yerlerinde benzer deformasyonlar olduğunu gördük. Tekrar aradık aynı deformasyonların olduğunu söyledik. Tekrar tamire gönderildi. Nişanlım panik atak rahatsızlığı olduğu için bu süre zarfında rahatsızlandı (mobilyalar hakkında konuştuktan sonra apartmanın önünde komşular tarafından baygın bulunuyor). Ambülans ile devlet hastanesine kaldırıldı.
    Ürünler tekrar 1 hafta gecikmeli olarak elimize ulaştı. Ürün elimize ulaştığında tekrar aynı sorunların olduğunu gördük. Bu defa nakliyeci arkadaşın "siz zaten burayı yastık koyarak kullanacaksınız görünmez" diyerek deformasyonun bir kısmını gizleyebileceğimiz konusunda haddini aşarak yorum yaptı, ürünün kumaşı bu şekilde yapacak birşey yok diyerek durumu geçiştirmeye çalışması üslupsuz ve sesli şekilde nişanlıma ve bana manevi şekilde zarar verdi. (Normalde sinirlerine hakim olmakta güçlük çeken birisiyim ama Allah'a şükür sabrettim)
    Firma yetkilisine ulaştık, ürün iadesi istediğimiz konusunda ısrar ettik ancak şirket prensibi olarak geri iade yapmadıklarını ürüne bizzat kendinin bakmaya geleceğini duruma göre ürün değişimi yapılabileceğini geri dönüş yapacağını söyledi.
    Geri dönüş yapılmayınca tekrar kendilerini aradık, tarih verildi ve incelemeye geldi.
    Ürünün devamlı nakliye sırasında hasar gördüğünü söyledi. Ürün teslim edilene kadar özel olarak ilgileneceğini söyledi. Israrla geri ödeme istememize rağmen kabul edilmedi. Bir daha herhangi bir sıkıntı oluşması halinde geri iadenin söz konusu olabileceği konusunda anlaşmaya varıldı ve tamire gönderilmesine istemeyerek olsa da kabul ettik.
    Ürünü evden aldılar, tamire gönderildi 1 hafta sonra sorunsuz şekilde teslim edileceği söylendi.
    Bu süreç içerisinde başka bir iş nedeniyle şehir dışına çıkmamız gerekti ve babama mobilyaları kontrol ederek teslim almasını söyledim.
    Teslim tarihi geldiğinde devamlı iletişime geçtiğimiz firma yetkilisi bizi aradı. Ürünün getirilemeyeceğini, tamirinin henüz bitmediğini söyledi. Kabul etmedik, anlaşmamıza göre geri iade istediğimizi dile getirdik. Nişanlım ile konuşan firma çalışanı birden "BİZ SİZİNLE ÖYLE KONUŞMADIK" şeklinde bağırarak ve azarlayarak geri iade olmayacağını söyledi. Bu sırada başka bir ev kiralama için ev sahibimizin avukatının yanındaydık kendisi dahil oda içerisinde bulunan herkes firma yetkilisinin yaptığı terbiyesizliği duydu. Kendisinden daha yetkili birisi ile konuşmak istediğimizi söyledik geri dönüş yapılacağı söylendi telefonu kapattık.
    Birkaç saat sonra tekrar arandık işin aslının ürün tekrar deformasyonlu şekilde kendilerine ulaştığını depodaki çalışanlardan fotoğraf isteyip ürün deformasyonlu olduğunu görünce tekrar tamire yollamak için bize yalan söylediğini itiraf etti. Yetkilisi ile konuşmak istediğimizi tekrar söyledik, telefonu kapattık.
    Geri dönüş olmadığı için birkaç gün sonra tekrar aradık bu defa sert bir uslupla sözlerinde durmadıklarını yöneticisi ile derhal konuşmak istediğimizi söyledik. Bir süre sonra mağaza sorumlusu bize ulaştı. Normalde geri iade yapılmadığını, firma sahibi ile konuşacağını söyledi.
    Tabi tekrar birkaç gün bekledik. Geri dönüş olmadı, tekrar aradık. Mağaza sahiplerinin şehir dışında olduğunu sonraki gün geleceğini ve geldiklerinde konuşacağını söyledi. Sonraki gün olduğunda mağaza sorumlusunun izinde olduğunu söylediler. 2 gün sonra kendisine ulaştığımızda ürün değişimi yapabileceklerini, ürün iadesi yapmayacaklarını söylediler.
    Böyle bir firmadan ürün değişimi yaptırarak tekrar aynı sorunları yaşamaktansa ürün iadesi için yasal hakkımızı aramaya karar verdik.

Bu konu hakkında birkaç sorumu siz değerli üyelere sormak istiyorum.

1- Okuduğum ve edindiğim bilgilere göre haklı durumdayız. Ürün bedeli 4000 lira üstünde olduğu için mecburen Tüketici Mahkemelerine başvurmamız gerektiğini öğrendim. Durum hangi tarafın lehine sonuçlanır bir oran verebilir misiniz?
    2- Tüketici mahkemeleri ne kadar sürede karara varmaktadır? (Açıkcası babam ürün değişimi yapmamız gerektiğini savunuyor, mahkemenin uzun süreceğini firmanın yargıtaya temyize gitmesi durumunda oldukça uzun sürebileceğini söylüyor, kısacası uğraştığına değmez tavrı beni kuşkuya düşürüyor)
    3- Durum lehimize sonuçlanması durumunda özellikle uğradığımız manevi zararı tazmin edebilir miyiz?
    4- Daha önce hiçbir kurum ve kişiden şikayetçi olmadığım için avukat ücretleri hakkında çok az bilgim var. Avukat tuttuğumuz ve mahkemeyi kazandığımız durumda avukatlık masrafı karşı taraftan alınabiliyor mu?
    5- Avukatlar için özel soru : Böyle bir davayı almak ister miydiniz?

Ek: Dava konusunda yardımcı olabilecek Gebze'de bulunan avukat arkadaşlar varsa görüşmek isteriz.

İyi çalışmalar dilerim.

Hukuki NET Güncel Haber

3 Defadır Deformasyonlu Mobilya Gönderen Firma Ürün Iadesini Kabul Etmiyor konulu yargıtay kararı ara
    3 Defadır Deformasyonlu Mobilya Gönderen Firma Ürün Iadesini Kabul Etmiyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 3 Defadır Deformasyonlu Mobilya Gönderen Firma Ürün Iadesini Kabul Etmiyor

Soru numarasına göre cevap veriyorum:

1- İade talebiniz haklı bir talep. Şirket prensiplerini dağa taşa okusunlar. 6502 sayılı kanuna göre ayıplı malı iade hakkınız var. İlk 6 ay içerisinde üründe bulunan tüm ayıpların, satıcı aksini kanıtlayamazsa, ürünün satışı esnasında var olduğu kabul edilir. Bu durumda kanun size seçimlik haklar sunar. Bu haklar arasında yenisiyle değişim ve ücret iadesi de mevcuttur. Tüketici Mahkemesine başvurmanız lazım. Başvuru dilekçesi örneklerini internette bulabilirsiniz. Kısa ve öz bir biçimde olayı anlatan bir dilekçe yazmaya çalışın. Kanunen haklı konumdasınız. Eğer ücret iadesi isteyecekseniz, ihtarname çekmenizi öneririm. Bu durumda mahkemede faiz de talep edebilirsiniz.

2- Babanızı dinlemenizi önermiyorum. Bu tarz firmalar, sizin böyle bir tutum içine girmenize güvenerek bu kadar Ali kıran baş kesen ayağı yapıyorlar. Mahkemenin ne kadar süreceğini önceden kestirmek güç. Özellikle mevcut durumu içerisinde ülkenin. Ama merak etmeyin mahkeme kararına itiraz edemezler çünkü haksız olduklarını biliyorlar. Mahkemenin uzaması (özellikle faiz talep ederseniz) onların parasal anlamda aleyhine olacağından işi uzatmazlar.

3- Manevi tazminat zannedildiğinden zor bir durum. Hiç girişmeyin derim.

4- Avukat ile anlaşacağınız meblağ sizi bağlar. Mahkeme ayriyetten bir vekalet ücreti uygun görür ve davalıdan tahsiline hükmeder. Ama genelde bu miktar, sizin avukata ödeyeceğinizden çok daha azdır. Ancak ben bu mahkeme için avukata gerek olduğunu düşünmüyorum. Kendiniz halledebilirsiniz.

5- Avukat olmadığım için atlıyorum.

Not: Buradan avukat aramak site kurallarına aykırı.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 3 Defadır Deformasyonlu Mobilya Gönderen Firma Ürün Iadesini Kabul Etmiyor

Alıntı CanCi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Soru numarasına göre cevap veriyorum:

1- İade talebiniz haklı bir talep. Şirket prensiplerini dağa taşa okusunlar. 6502 sayılı kanuna göre ayıplı malı iade hakkınız var. İlk 6 ay içerisinde üründe bulunan tüm ayıpların, satıcı aksini kanıtlayamazsa, ürünün satışı esnasında var olduğu kabul edilir. Bu durumda kanun size seçimlik haklar sunar. Bu haklar arasında yenisiyle değişim ve ücret iadesi de mevcuttur. Tüketici Mahkemesine başvurmanız lazım. Başvuru dilekçesi örneklerini internette bulabilirsiniz. Kısa ve öz bir biçimde olayı anlatan bir dilekçe yazmaya çalışın. Kanunen haklı konumdasınız. Eğer ücret iadesi isteyecekseniz, ihtarname çekmenizi öneririm. Bu durumda mahkemede faiz de talep edebilirsiniz.

2- Babanızı dinlemenizi önermiyorum. Bu tarz firmalar, sizin böyle bir tutum içine girmenize güvenerek bu kadar Ali kıran baş kesen ayağı yapıyorlar. Mahkemenin ne kadar süreceğini önceden kestirmek güç. Özellikle mevcut durumu içerisinde ülkenin. Ama merak etmeyin mahkeme kararına itiraz edemezler çünkü haksız olduklarını biliyorlar. Mahkemenin uzaması (özellikle faiz talep ederseniz) onların parasal anlamda aleyhine olacağından işi uzatmazlar.

3- Manevi tazminat zannedildiğinden zor bir durum. Hiç girişmeyin derim.

4- Avukat ile anlaşacağınız meblağ sizi bağlar. Mahkeme ayriyetten bir vekalet ücreti uygun görür ve davalıdan tahsiline hükmeder. Ama genelde bu miktar, sizin avukata ödeyeceğinizden çok daha azdır. Ancak ben bu mahkeme için avukata gerek olduğunu düşünmüyorum. Kendiniz halledebilirsiniz.

5- Avukat olmadığım için atlıyorum.

Not: Buradan avukat aramak site kurallarına aykırı.
    Çok teşekkür ederim. Avukat aramanın site kurallarına aykırı olduğunu bilmiyordum bundan sonra daha dikkatli olacağım.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: