Merhaba. Sitede çok aradım, tam benim sorunuma uygun konu bulamadığım için üye olup bu başlığı açtım. Benim sorum başlıktan da anlaşılacağı gibi avukatımın dava sonrasında benden daha önce hiç bahsetmediği bir ücret talep etmesi. Konuyu olabildiğince özet olarak anlatmaya çalışacağım, ama biraz uzun, kusuruma bakmayın.

Bir inşaat firmasından 2005 yılında taksitli bir şekilde ev satın aldı. Ancak firma evleri benim gibi onlarca kişiye teslim edemediğinden, diğer 30 civarı kişinin bulduğu bir avukata, ödediğim paraları alabilme umuduyla vekalet verdim. 2009 yılında imzaladığım vekalet sözleşmesinde belirlenen vekalet ücretini (500) peşin olarak ödedim. Sözleşmeyi imzalarken, ısrarla, benden bu konu ile ilgili gelecekte para talep edip etmeyeğini sormama rağmen, o da başka ücret talep etmeyeceğini sözlü olarak belirtti. Sözleşmede, işin konusunda ceza davasına ilişkin direkt hüküm yoktu, diğer konular yanında sadece suç duyurusu vardı. 2010 yılında Savcılık gelen şikayetler doğrultusunda ağır ceza davası açmış. Davada ben "katılan" değil, "mağdur" görünüyorum. 2012 yılında sanığın teklifi üzerine geleceğe yönelik imzaladığı senet karşılığında şikayetten vazgeçtim. Bu tarihe kadar avukatım ile hiç irtibatım olmamıştı. 2012 yılından bu yıla kadar da hiç beni aramadı. Bu yıl Mayıs ayında avukatım beni arayarak senetlerin zamanı geldiğini icraya koymak isteyip istemediğimi sordu. Ben de tüm masrafların ne kadar tuttuğunu sordum ve tüm masrafı hesabına gönderdim. Düne kadar benden başka hiçbir vekalet ücreti talebinde bulunmadı.

Dün e-posta yoluyla geçmişteki ağır ceza davası takibinden dolayı şikayetimden vazgeçtiğim tarih olan 2012 avukatlık tarifesine göre 2400TL (artı faiz) talep etti. Bir hafta içinde ödemezsem bu yılki tarife olan 3600TL'den icraya vereceğini belirtmiş. Ben resmen şoka uğradım. Davayı açan Savcılık, parayı talep eden avukat. Şu ana kadar bundan hiç bahsetmemişti. Tarifeyi okudum. Tarifede belirtilen ağır ceza takip ücretinin, sadece sanık ve katılan için mi yoksa mağdur için de mi geçerli olduğunu anlayamadım.

Bu durumda ben şimdi ne yapmalıyım? Sorgusuz bir şekilde bu parayı ödemeli miyim? Yoksa başvurabileceğim başka bir yol var mı? Soruma cevap verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Not: Sanık ilk derece mahkemesinde mahkum olmasına rağmen, üzerinde hiçbir malvarlığı olmadığı gibi şu an kaçak durumda. Yani, somut olarak davadan hiçbir kazancım yok.