Merhaba.
Vergi mükellefi olduğumuz iş yerimize belediyeden ruhsat almak için başvurduk. İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK'te açıkça tarif edilen sınıflandırma unsurları arasında, Sıhhi Müesseseler içindeki oyun alanı tanımına uyan ve bu şekilde sınıflandırılmasını istediğimiz bir iş yerimiz (evden kaçış oyunu) var. Söz konusu tanımda bizde aranması gereken şartlar mevzuatta şöyle açıklanmış:
d) Oyun yeri
Bilgi ve maharet artırıcı, beden veya zeka geliştirici nitelikteki oyunların oynandığı işyerlerinde ortak hükümlere ilave
olarak aşağıdaki şartlar aranır:
1- Girişte yeterli büyüklükte bir antre ve vestiyer bulunacaktır. Giriş ve salon dahil bütün duvarlar yağlı boya veya
benzeri maddeler ile boyanmış veya kaplanmış olacaktır.
2- Isıtma, soğutma ve havalandırma kalorifer veya klima ile yapılacaktır.
3- Giriş ve salonun zemini kolay temizlenebilir, dezenfekte edilebilir nitelikte olan mozaik, mermer, parke ve benzeri
sert madde ile kaplı olacaktır.
4- Bay ve bayanlara ait sıcak suyu akan aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu, kurutma makineli veya peçeteli yeteri kadar
tuvalet bulunacaktır.
5- Gürültü çıkaran oyunlar veya oyun aletleri ayrı bir bölümde bulundurulacaktır.
6- Otomatik veya yarı otomatik, mekanik veya elektronik oyun aletleri arasında yeterli mesafe bırakılacaktır.
7- Çocuklar ve ebeveynlerin oturabilmeleri için yeterli sayıda koltuk bulundurulacaktır.
8- Gürültünün yayılmasını engellemek üzere ses izolasyonu yapılacaktır.

Oysa içinde hiç bir elektronik oyun olmamasına rağmen Ruhsat e Denetim Müdürü'nün tercihi üzerine internet kafe olarak sınıflandırılıyoruz ve Umuma Açık Eğlence Yeri ( Mevzuataki tanım: kumar ve kazanç kastı olmamak şartıyla adı ne olursa olsun bilgi ve maharet artırıcı veya zeka geliştirici nitelikteki elektronik oyun alet ve makinelerinin, video ve televizyon oyunlarının içerisinde bulunduğu elektronik oyun yerleri; internet salonları, lunaparklar, sirkler ve benzeri yerleri) kapsamında değerlendirilmekte.
Bu durumda söz konusu sınıfın şartların tabi olmak zorundayız. Bunun içinde mabetlere ve okullara 100 mt uzak olma şartı da var ve bulunduğumuz ilçede böyle bir olasılık yok. Yani her yer cami, okul, kilise dolu ve bu nedenle yaklaşık 30 iş yeri kapandı ya da kapanmak üzere.
Benim öğrenmek istediğim şu, biz gidip Sıhhi Müesse ofisinden ruhsat başvurumuzu yapsak, Ruhsat ve Denetim Müdürü diyecek ki "siz umuma açık eğlence yeri ofisinden başvuru yapacaksınız." Biz bu sınıfandırmayı neye göre yaptığını göstermesini, bunu bize yazılı olarak vermesini ya da mevzuattaki yerini göstermesini istemek için yargıya mı başvurmak zorundayız. Kendisiyle görüştüğümüzde "bu kadarını yaptığıma şükredin" diyerek kesip attı. Yapılabilecek bir şey, kullanılabilecek bir hakkımız var mıdır danışmak istedim.
İyi çalışmalar dilerim.