+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Personel Primleri

Personel Primleri Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Kastamonu
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Personel Primleri

Merhaba ;

Öncelikle eski üyeliğimin şifresini unuttum mail adresimin kayıtlı olduğu hosting kapandığından şifreyi sıfırlayamadım, o yüzden yeni bir üyelik açtım, multi üyelik gibi br durum söz kkonusu olabilir diye açıklama yapmak istedim.

Konu ile ilgili de bulunduğum ilde 2 adet avukat ile dava dilekçesi hakkında yardım almak istedim ama her iki avukattan da davayı kendilerinin takip etmesi gerektikleri ve karşılığında alacağım ücrete nazaran uçuk rakamlar teklif edildi. Bir türlü sorularıma net cevaplar alamadım. O yüzden bir kaç konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istemekteyim.

Ben dava dilekçemi hazırladım ve davayı da kendim takip etmek istiyorum yalnız birkaç eksik noktam kaldı. Bu konular hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum.

Kısaca olaydan da bahsetmek gerekirse, eşimin mağaza müdürü olarak çalıştığı x isimli bir gsm operatör şirketinin bayisine, x isimli gsm operatörü, çalışan personellere ödenmek üzere prim gönderiyormuş, konuya vakıf olduktan sonra firma sahibi yaptığımız görüşmelerde bu şekilde bir primin gelmediği yönünde bilgi verildi, akabinde konuyu x isimli gsm operatörüne yazılı olarak bildirdik ve bayi soruşturma geçirdi ve bu şekilde bir primin geldiğini ve bayinin ödemediğini öğrendik doğal olarak da bu olaydan sonra eşimin işine son verildi ve prim alacakları, mesai ücretleri ödenmedi.

Gsm operatörüne, eşimin işe giriş tarihinden itibaren ilgili bayiye tarafımıza ödenmesi için gönderilen prim tutarlarını yazılı olarak talep eden dilekçemizi 07.06.2016 tarihinde gönderdik.

Konuyla ilgili birkaç kez arandık, istenilen tüm evrakları gönderdik, bu arada bizim imzaladığımız prim alanları boş bordoları elle doldurmuş ve operatöre göndermiş bu evrakların boş olarak imzalanmış halinin resmi bizde de var zaten maaş hesabımıza yatan bir parada yok, ama halen bu tutarların net rakamlarını öğrenemedik.

Konu ile ilgili yasal süreç başlatacağım ama toplam ne kadar prim alacağım olduğunu bilmiyorum. Mesai ücretlerimin hesabı konusunda da tam emin değilim.

Bu durumda sitenizden edindiğim bilgilere göre belirsiz alacak davası açılması gerekiyormuş sanırım, ama aksi yazılar/açıklamalarda gördüm. Benim bu durumda dava dilekçemi nasıl hazırlamam gerekiyor, nelere dikkat etmem lazım, hangi davayı açmam gerekmektedir. Son olarak benzer davaların emsal karalarını buldum ancak bunlarda alacaklar belli durumda bu kararları dava dilekçemde belirtip eklemem benim yararıma mı yoksa zararıma mı olur.

Teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Personel Primleri konulu yargıtay kararı ara
    Personel Primleri konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kastamonu
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Personel Primleri

Tekrar merhaba ;

18.08.2016 tarihinde iş mahkemesine davamızı açmış bulunmaktayız. Bu tür durumda olan kişilerin işine yaraması açısından, tüm dava sürecini buradan paylaşmaya çalışacağım.

Dava açılırken bir harca esas değer bildirmek gerekiyormuş, ilgili tutara fazlaya ilişkin haklarımız saklı olmak üzere 5.000 TL yazdık, geri kalan dilekçede ve delillerde bi sorun yoktu davayı açmamız 5 dk sürdü. Toplamda 561,59 TL masraf ödedik.

2 gün öncede bu konuyla ilgili çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığını da ayrı olarak şikayette bulunduk. Şu anda bize bile aradığımızda bilgi vermiyorlar oradan da tebligat gelecekmiş.

Tensip tutanağı hazırlanarak tebligatlar her iki tarafa da gönderilmiş ve 08.12.2016 tarihine gün verilmiş.

Karşı taraf şahitleriminden birini arayarak tehdit etmiş, birde benim için avukatı bile yok benim avukatım var hiç bir davayı kaybetmedi bana ödeyeceği parayı hazırlasın vs diyerek haber yollamış tahminimce gözümüzü korkutmaya çalışıyor. Bu süreçte kendisi ile dava haricinde muhatap olmuyoruz.

Bugün tensip tutanağına bakmak için adliyeye gidip dosyamı inceledim.

Birde merak ettiğim bir konu var bilgisi olan arkadaşlardan cevap veren olursa çok sevinirim.

Hakim tensip tutanağında sgk il müdürlüğüne ve iş yerime bordları, hizmet dökümlerini, özlük dosyalarını vs isteyen bir yazı göndermiş, ama bize primlerimizi gönderen gsm şirketinden primlerin tutarlarını istememiş, ben dilekçemde gsm şirketine prim tutarlarını istediğim dilekçe gönderdiğimi, dilekçeme cevap verilmediğini yazmıştım, aynı zamanda posta evraklarını da delil olarak eklemiştim ve mahke kanalı ile istenmesini talep etmiştim. Hakime konuyla ilgili dava günü gelmeden bu konuyla ilgili sözlü veya yazılı tekrar başvuruda bulunabilir miyim yoksa dava gününde mi söylemeliyim.
    Konu kastek tarafından (26-08-2016 Saat 18:44:50 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kastamonu
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Oncelikle telefondan yaziyorum, yazim hatalari icin kusura bakmayin

İlk durusma goruldu ve dava kabul edildi, avukatimiz turkltelekoma yazdigimiz dilekceye cevap gelmedigi ve turk telekom tarafindan odenen net rakamlarin da istenmesi icin muzakere yazilmasini talep etti.

Karsi tarafin avukati dogal olarak sucamalari kabul etmiyoruz dedi hakimde yasal sure icinde dava dosyaaina bi cevabiniz olmamis dedi dava kabul edilmistir dedi. Karsi taraf muzakere isteklerimiz sonrasinda ek sure istedi.

2. Durusma 16 subat tarihine ertelendi.

Avukatimizla yaptigimiz gorusmede prim alacaklari ile fazla mesaulerin ayni anda talep edilemeyecegini soyledi, primler fazla mesai ucreti olarak kabul ediliyormua sanirim, bunun yerine prim gelmeyen aylarda fazla meaai talep ederiz dedi.
    Yalniz kafama takilan birkac nokta var farkli gorusler alabiirsem cok sevinirim. Primleri personele odenmek uzere bayiye odeyen turktelekom ve bu tutarlari personellerin pozisyonlarina ve satislarina gore oduyor yani her ay standart gelen veya fazla calistiklari icin odenen bir prim degil, bu durumda da biz prim alacaklarimiz ile fazla mesailerimizi ayni anda talep edemezmiyiz ?
    Konu kastek tarafından (14-12-2016 Saat 18:50:20 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kastamonu
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukatimizla yaptigimiz gorusmede prim alacaklari ile fazla mesaulerin ayni anda talep edilemeyecegini soyledi, primler fazla mesai ucreti olarak kabul ediliyormus sanirim, bunun yerine prim gelmeyen aylarda fazla mesai talep ederiz dedi.
    Yalniz kafama takilan birkac nokta var farkli gorusler alabilirsem cok sevinirim. Primleri personele odenmek uzere bayiye odeyen turktelekom ve bu tutarlari personellerin pozisyonlarina ve satislarina gore oduyor yani her ay standart gelen veya fazla calistiklari icin odenen bir prim degil, bu durumda da biz prim alacaklarimiz ile fazla mesailerimizi ayni anda talep edemezmiyiz ?

Nerede
    Kastamonu
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bugun ki durumada bitti karsi taraf sagitleri zamaninda bildirmedigi icin avukatimiz karsi tarafin sahitlerinin dinlenmesine itiraz etti, karsi tarafin avukati islah dilekcesinden falan bahsetti, bizim avukatimiz yargitay kararlarini emsal gostererek tekrar itiraz etti,ve hakim ara karar vererek karsi tarafin sahitlerinin dinlenmesini kabul etmedi, sonraki durusmada bizim sahitlerimiz su anda il disinda oldugundan dinlenmeleri ve bilir kisi icin gun verildi, sona dogru yaklasiyoruz bakalim davamizda hayirlisiyla.

Nerede
    Kastamonu
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bugun davamiz goruldu ancak bekledigimizin aksine bilirkisiye gitmedi karsi tarafin avukati bu kisinin gorevi magaza muduru degil, urun satis uzmaniydi dedi, bunun uzerine bizde dava dosyasinda magaza muduru olduguma dair evraklarin bulundugunu gerekirse telekomun kayit sisteminden de gorulebilecegini, zaten telekom tarafindan gonderilen prim tutarlarinin mudure farkli, diger personele farkli gonderildigini bana odenmesi icin gonderilen rakamlarin da mudur primi oldugunu soyledik, karsi taraf mesai saatleri konusunda sagitlerin ifadelerinde celiski oldugunu tekrar dinlenmelerini talep etti hakimde kabul etti ve telekoma tekrar muzakere yazilmasini istedi.
    Birde onceki muzakere sonucunda telekom bayi calisan ve mudurlerine gonderdigi primleri kabul etmis ve bize odenmesi gereken prim tutarlarini belirtmis odeme dekontkarinida bayiden alinabilecegini soylemis, dogal okarak bayi bize bu sekilde prim odemesi yapmadigi icin dekont yok zaten dava dosyasinda maas hesabimiza ait banka onayli ise basladigi ve cikis verildigi gune kadarki exksteler mevcut.

Avukatim sahitlerin tekrar dinlenmesinin, sana mudur degildi demelerinib hicbir onemi yok, zaten aksini her sekilde ispatliyoruz gereksiz yere bir durusma uzamis oldu dedi.

Adliyede avukata sormayi unuttugum bir konu oldu, bayi sahibi bize bordlari sadece maas kismi yazili halde imzalatiyordu, prim alanlari bostu ve gorevi kisminda magaza muduru yaziyordu bu evrak bizde mevcut dava acarken dosyada mevcuttu, sonradan bu sahis prim alanlarini doldurmus ve bayi muduru yazan alani urun satis uzmani diye degistirmis, bununla ilgili evrakda oynama sahtecilik ile ilgli dava acmak veya bu sekilde bir yapiya sahip bir isveren oldugunu sahtekarliga acik oldugunu soylesek belirtsek nasil olur onu sormayi unutmusum musait bi ara o konuda da gorusecegim.

Simdilik 13. Temmuz 2017 ye ertelendi bakalim. Sanirim biraz daha uzayacak ama bana gore yasal faiz isliyor ve kendilerini zarara sokuyorlar, her serde bi hayir vardir, ben bunu cok yasadim, hayirlisi bakalim.

Nerede
    Kastamonu
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Onceki mahkemelerde, sahitlerin baska illerde ifade verdigi ve bu ifadeleri eksik geldigi vs icin tekrarifadeler falan verildi, yani kayda deger bisey olmadi, en son mahkemede bilirkisiye gonderildi, alacaklarimizin hesaplanmasini bekliyoruz. Benden yaklasik bir ay once bu sirkete dava acan calisma arkadasim kazandi, 600 Tl gibi komik bir alacagi vardi, mahkeme temmiz yolu kapali olmak uzere, 6.500 Tl olarak karar vermis. Sonraki davamiz subat 8 de.

Nerede
    Kastamonu
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu ayin 8 inde dava sonuclandi ve kazandik, avukatimizda alacakla ilgili icra davasi baslatmis.

Bugun uyap sisteminden kontrol ederken, karsi tarafin 28.03.2018 de istinaf icin harc yatirdigini gordum avukat ilede gorusecem madem istinafa gidiyorlar biz prim olan aylarda fazla mesai vs alamamistik,ama bununla ilgili asagidaki karari bulmustum ama is daha fazla uzamasin diye biz istinafa gitmemistik. Sonuc ne olacak bakalim.

Yargitay 9. Hukuk dairesi 19.91.2016 tarih ve 2014/21316 E ve 2016/1157 K sy karari.

Nerede
    Kastamonu
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dava istinaftan sonuçlanmış olup , yerel mahkemenin kararını onaylamıştır, davayı sonunda kazandık.

Şu anda da avukat ile ödeme konusunda anlaşamıyoruz, büro virüs nedeniyle kapalı olduğu için yüz yüze konuşamadık.

Uyapda dosya hesabı ekranında görünen bilgiler aşağıdaki gibi avukat ile anlaşmamız gelen paradan 2.500 TL alacaktı. Bizim hesabımıza aktardığı para 5.555 TL gerisi masraf vekalet ücreti vs dedi.

27.02.2020

8.691,32 TL takipte kesinleşen miktar
    790.91 TL tahsil harcı bakiye miktarı
    35.90 TL başvurma harcı miktarı
    1.303,60 TL vekalet ücreti miktarı
    1.656,37 TL toplam faiz miktarı
    262,05 TL masraf miktarı

12.740,25 TL Yekün alacak
    11.054,36 TL yatan para miktarı

1.685,89 TL bakiye borç miktarı

10.03.2020 tarihinde avukatın hesabina icra dairesi 1.745 TL daha para göndermiş

Bize ödemesi gereken rakamda hata yokmu acaba ?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: