Merhaba arkadaşlar ben Devlet memuru olarak çalışmakta iken farklı bir kuruma kura sonucu geçmeye hak kazandım. Kuraya katılmama izin veren idare kurayı kazanmama rağmen muvafakat vermedi. İdare mahkemesine başvurdum ve ilk davayı kazandım. Atamam yapıldı ancak temyiz üzerine Danıştay ilk önce YD ardından da Bozma kararı verdi. Atamam yeniden eski kurumuma yapıldı ancak ben başka şehirde olduğum için ve durumum gereği eski kurumuma hemen dönemedim, 1 yıllık ücretsiz izin hakkımı kullandım belki o zamana kadar bozma sonrası mahkeme kararı çıkar diye düşündüm ancak karar çıkmadı ücretsiz izin hakkımda bitince istifa ettim. Çünkü çalışmak istemediğim bir kurumda çalışmaya zorlanmış gibi oldum, hak ettim geçiş yaptığım kurumda çalışmamın önü kesildi. Dolayısıyla İstifa nedeniyle dava konusuz kaldı. Davanın konusu muvafakat verilip verilmemesi idi.Ancak istifa etmiş olduğumdan davanın bir anlamı kalmadı. Bozma sonrasında idare mahkemesine yeni esastan yeniden dava açıldı, mahkemeye kararını vermeden önce istifa ettiğimi ve davanın konusuz kaldığını dilekçe ile bildirdim. Ama istifa durumu hiç gözönüne alınmadan karar verdi. Kararında danıştaya uydu. İlk karar benim lehimeydi ikinci kararında direnmedi. Ben bu kararı dava konusuz kalmış olsada temyiz etmek istedim ancak bir gün geç kaldığımdan temyiz dilekçem red edildi. Maddi durumumda olmadığından bu red kararınada itiraz edemedim zaten bir sonuçta çıkmayacaktı. Ben asaleti onaylanmış bir memurdum ve istifa sonrası 6 aylık bekleme süresini doldurdum, herhangi bir kuruma memur olarak başvuru yapma hakkım var, bu hakkımı kullanıyorum ancak başvurularım hep karşılıksız kalıyor.neredeyse başvurmadığım kurum kalmadı. İşin aslı kuvvetli bir torpilim olmadığından bir türlü yeniden memuriyete giremiyorum.
Benim sizden öğrenmek istediğim ben adil yargılanmadım, davada karşı taraf adalet bakanlığıydı ve güçlü olan taraf lehine çalıştı mahkemeler. Ben bununla ilgili olarak ve de şu anda bana yeniden görev vermediklerinden dolayı uğradığım maddi manevi mağduriyetler dolayısıyla anayasa mahkemesine başvurmak istiyorum. Şimdi ben anayasa mahkemesine başvurmadan önce devletin hangi kurumuna mağduriyetimin giderilmesi için yazılı olarak başvurmam gerekir. ADalet bakanlığı davada karşı taraftı, idare mmahkemesi ve danıştayda görüldü davalar, ve uzun zamandır birsürü başvuru yapmama rağmen memuriyete dönememekteyim ve maaş alamamaktayım. 10 yıl memur olarak çalıştıktan sonrada özel sektörde iş bulmak çok zor çünkü hiç tecrüben yok.Devlet memurluğunun özel sektörde tam karşılığı yok..Ben adli yardımdanda yararlanarak anayasa mahkemesine başvurmak istiyorum. Kısaca başvurumda nasıl bir yol izlemem gerektiğini belirtirseniz çok sevinirim.
1-Anayasa mahkemesine başvuru öncesi hangi kurum yada kurumlara dilekçe göndermeliyim?
2-Adli yardımdan yararlanarak nasıl anayasa mahkemesine başvurabilirim?
3-Ve davaya konu bahsettiğim kurayı 2011 yılında kazanmıştım bu nedenle anayasa mahkemesine başvurmadan AİHM ne başvurabilirmiyim?
Şimdiden çok teşekkür ederim.Yardım eden ve etmeye çalışan herkesten Allah bin kere razı olsun..