+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb iznim dahilinde kullanılıp ödenmeyen kredi kartım

Merhaba,
    Bir arkadaşım ödeme güçlüğü çektiği dönemde benim kredi kartımı peyderpey ödemek sözü ile kullandı. kendisine limiti 12500 ve 7500 olan 2 kredi kartımı verdim, kartlarım kendisinde duruyordu ve borcunu bitirdikten sonra bana verecekti. Ancak ödeme yapmadığı gibi kartımı kardeşi ile eniştesine göndermiş, eniştesi de sadece durumu kurtarmak adına karta asgari ödeme tutarını yaparak kendi iş yerinden alışveriş yapmış. bundan haberdar olduğum halde meblağ yüksek olduğu için ödeyecek diye bekledim. Ancak artık iyice sarpa sardı ve limit aşım ücretleri gelmeye başladı ekstreme, arkadaşım dediğim kişi ortadan kayboldu, ailesi ile görüştüm eniştesinin telefonunu aldım ve arayarak yalvar yakar ödeme yapmasını söyledim, bu esnada kartımı kullanıma kapattırdım, Eniştesi 9500 tl ödeme yaptı ve tekrar çekmeye çalışmış, çekmeyince kartı kullanıma açtırmam için bana tehdit savurdu, yüzyüze tanışmadığım sadece telefonda konustuğum kişiyi şikayet ettim. Ve sadece tehdit ettiği için şikayet alabiliriz dediler. Adliyeden çağrıldık ve arabulucu bize tehdit devam ediyor mu diye sordu devam etmediğini zaten bu kişi ile bir sorunumuz olmadığını belirttik, ve şikayetimizden vazgeçtik. sonrasında enişte olan kişi beni savcılığa şikayet etmiş ve beni dolandırıcılıkla suçluyor. 10. ayda 7. ağır ceza mahkemesinde duruşmam varmış. Bu durumda suçlu ben miyim, nasıl bir yol izleyeceğim bilgilendirir misiniz?

Bunun aylar öncesinde bu arkadaşım dediğim kişiye işlerini yoluna koyabilmesi için hatır senetleri verdim, güven duyduğum için sadece imzalayarak vermiştim, toplam tutarın 50 000 tl nin üzerinde olmamasını da söyledim, olası ters durumda benim birikimim o kadardı, en azından işleri yoluna girene kadar ben karşılarım diyordum. ancak toplam 210000 tl yazmış çeklerin üzerine, bankalara teminat olarak vermiş ve kredi kullanmış, kendisine güvensizlik duymadım o dönemde ödeyeceğini düşünüyordum. çünkü emlak alım satım işi yapıyordu. ancak ibraz tarihleri geldiğinde ödeme yapmadı, bankalarla görüştük biraz süre aldık ödeyeceğiz diyerek oyaladı. Meblağ çok büyüktü beklemekten başka bir şey yapabileceğimi düşünmedim. Artık evime ve işyerime icra kağıtları gelmeye başlayınca gözlerim açıldı. emlak alım sattığını söyleyen arkadaşım sandığım kişi aslında bir dolandırıcıymış
    benim hatır senetlerimi kurduğu paravan şirketlerde cirolayarak bankalardan krediler kullanmış ve bankalardan öğrendiğim kadarı ile toplam 2,5 milyon tl ile ortadan kaybolmuş. Keşideci olduğum için bütün borçlar bana kaldı, kimini taksitlendirdim, kimini ofisimi satarak ödedim. hala yaklaşık 180 000 TL borcum var faizleri ile birlikte. BIMER e başvuruda bulundum. Ancak bursa Cumhuriyet savcısı ortada bir suç unsuru görmediğini belirterek dosyayı kapattı. Dolandırıcı sanki benmişim gibi muamele gördüm. Bu arkadaş denen kişi ortadan kayboldu, ailesi ödeme yapacağını parça parça vereceklerini söylediler ama hiçbir şey ödemediler, elimde hatır senedi olduğuna dair bir belge yok. yıllarca çalışarak yaptığım birikimimi
    kaybettim, çalıştığım iş yerinde ise sürekli icra kağıtları ve avukat aramaları geldi itibarımı kaybettim. Ailem ve arkadaşlarım arasında afedersiniz ama ''gerizekalı'' olarak görüldüm ve onurumu kaybettim, Tertemiz sicilim karalandı ve hala yıllarca borlu olarak yaşayacağım. bir üst paragrafta kredi kartım ile ilgili olan konu aslında bunun devamıdır. Ben hala nasıl bir yol izleyeceğimi ne yapacağımı bilemiyorum. İlginize ve bilgilendirmenize şimdiden teşekkür ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

iznim dahilinde kullanılıp ödenmeyen kredi kartım konulu yargıtay kararı ara
    iznim dahilinde kullanılıp ödenmeyen kredi kartım konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    162
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: iznim dahilinde kullanılıp ödenmeyen kredi kartım

Ortada lehine olan bişey yok.
    Mesela karşı taraf borcu vardı bana hakime dese nasıl ispatlayacaksınız bide suçlu duruma düşerseniz.
    Belki şöyle durumu kurtarabilirdiniz kredi kartımı izinsiz kullandı deseydiniz isin rengi ozaman değişirdi
    Geçmiş olsun

Nerede
    Bursa
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kredi kartımı kullanıp da ödeme yaptığı için ben mi suçlu olurum?

- - - Updated - - -

hem kaldı ki ben kredi kartımı arkadaş olarak tanımladığım kişiye verdim, eniştesine vermedim ki onu tanımıyorum bile

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    480
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dostum oncelikle gecmis olsun
    Ancak kendi istegin ile vermis oldugun kartinin ve hatir evraklarinin sonucunda odenmeyen borc üzerinde kalacaktir ve sen bunu t.c yasalarına uygun olarak somut delil ile yapmadigin icin uzgunum karsi tarafi suclayamayacaksin malesef....

Ata sozudur babana bile guvenme demisler keskem biraz daha dikkatli olsaydin.... gecmis ololsun

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olayı ''başkasına kartımı verdim kullandı ödemedi'' şeklinde okumak doğru olmaz.Karşı tarafa yaptığınız hiç bir suçlamadan sonuç çıkmamış ancak her nasılsa karşı taraf sizi şikayet edince savcılık makamı(kişilerin kendi ceza davası açamaz, ancak uygun deliller ve şüphe varsa savcılık makamı açar) ağır ceza mahkemesinde dolandırıcılıktan dava açmaya gerek görmüş.

Bir kişi olayları yanlış ve sadece kendi penceresinden değerlendirirse kendini çok zor durumlara sokabilir.Şu an çevrenizin sizi nitelendirdiği durum gibi.Kendi rızanızla yaptığınız ticari hatalardan ötürü büyük kayıplar yaşamış durumdasınız.Şimdi bu hatalara bir de hukuki hatalar eklenirse(ağır cezada yüz kızartıcı bir suçtan yargılanıyorsunuz basit bir şey değil) telafisi imkansız sonuçlar doğabilir.Bence yakınlarınızdan(baba, kardeş vb.) destek alarak bir avukatla çalışmanız yerinde olur.Zira benzer şekilde sadece kendi kendinizi haklı ve mağdur gördüğünüz, dışarıdan hiçte öyle görünmeyen bir şekilde devam ederseniz paradan daha değerli şeylerinizi kaybetmeniz ihtimal dahilinde.Bizimki herkes adına bir fikir uyup uymamak kişiye kalmış.Esenlikle..

Nerede
    Bursa
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Olayı ''başkasına kartımı verdim kullandı ödemedi'' şeklinde okumak doğru olmaz.Karşı tarafa yaptığınız hiç bir suçlamadan sonuç çıkmamış ancak her nasılsa karşı taraf sizi şikayet edince savcılık makamı(kişilerin kendi ceza davası açamaz, ancak uygun deliller ve şüphe varsa savcılık makamı açar) ağır ceza mahkemesinde dolandırıcılıktan dava açmaya gerek görmüş.

Bir kişi olayları yanlış ve sadece kendi penceresinden değerlendirirse kendini çok zor durumlara sokabilir.Şu an çevrenizin sizi nitelendirdiği durum gibi.Kendi rızanızla yaptığınız ticari hatalardan ötürü büyük kayıplar yaşamış durumdasınız.Şimdi bu hatalara bir de hukuki hatalar eklenirse(ağır cezada yüz kızartıcı bir suçtan yargılanıyorsunuz basit bir şey değil) telafisi imkansız sonuçlar doğabilir.Bence yakınlarınızdan(baba, kardeş vb.) destek alarak bir avukatla çalışmanız yerinde olur.Zira benzer şekilde sadece kendi kendinizi haklı ve mağdur gördüğünüz, dışarıdan hiçte öyle görünmeyen bir şekilde devam ederseniz paradan daha değerli şeylerinizi kaybetmeniz ihtimal dahilinde.Bizimki herkes adına bir fikir uyup uymamak kişiye kalmış.Esenlikle..
    öncelikle ortada bir ticari hata yok, ticari çek vermedim, şahıs çeki ve hatır senedi karşılığında mal ve ya hizmet almadım. ıkıncı olarak beni şikayet eden hatır senedi verdiğim kişi değil kredi kartımı verdiğim kişinin eniştesi. snırım siz okumdan yanıtlıyorsunuz. Bir kaç avukatla da gorustum avukatlar bır sonuç alamayacağını söylerken siz neye dayanarak böyle yanıtlar veriyorsunuz ki

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle iki konuda sizi uyarmak isterim.

Birincisi sakin olun amacımız sizi tenkit etmek değil, benzer durumdaki herkes için işe yarar bir paylaşımda bulunmak.Zaten cevap sizin şahsınıza yazılmıyor, aynı durumda olup bu sayfaya ulaşan herkese yazılmış oluyor.Doğrudan karşılıklı konuşmak gibi bir durumda değiliz.

İkincisi yazılarınızda imla kurallarına büyük harf küçük harf satır başı vb. ye dikkat edin.Konuşur gibi alalade yazılan yazılar hem forumumuzun ciddiyetine aykırı hem okuması ve anlaşılması zor.

Bahsettiğim ticari durum alış veriş değil, sen benim kartımı kullan sonra öde senedimi al bankaya ver gibi bu kişilerle olan durumdan bahsettim.Şu an sizin şikayetlerinizden hiç bir şey çıkmadığını ancak karşı tarafın şikayeti üzerine savcılık makamının ağır cezada dava açtığını söyleyen sizsiniz.Bizim size hiç bir şey olmaz ağır ceza davasını önemseme dememizi beklemeyin.Bu durumda doğru olarak yazılabilecek şey mutlaka durumu ciddiye alıp bir avukatla çalışmak olacaktır.

Onun dışında biz bu forumda hiç bir karşılık beklemeden zaman ayırıp cevap yazıyoruz.O yüzden cevap beğenmeyince cevap verene karşı böyle suçlayıcı(okumadan cevaplamak gibi) yaklaşımları pek tasvip etmediğimizi söylemek isterim.İçinde bulunduğunuz durum gereği sinirlerinizin yıpranmış olmasını anlayışla karşılıyorum ancak verilen cevapların yol göstermeden başka bir amacı olmadığını da görmeniz gerekir.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle iki konuda sizi uyarmak isterim.

Birincisi sakin olun amacımız sizi tenkit etmek değil, benzer durumdaki herkes için işe yarar bir paylaşımda bulunmak.Zaten cevap sizin şahsınıza yazılmıyor, aynı durumda olup bu sayfaya ulaşan herkese yazılmış oluyor.Doğrudan karşılıklı konuşmak gibi bir durumda değiliz.

İkincisi yazılarınızda imla kurallarına büyük harf küçük harf satır başı vb. ye dikkat edin.Konuşur gibi alalade yazılan yazılar hem forumumuzun ciddiyetine aykırı hem okuması ve anlaşılması zor.

Bahsettiğim ticari durum alış veriş değil, sen benim kartımı kullan sonra öde senedimi al bankaya ver gibi bu kişilerle olan durumdan bahsettim.Şu an sizin şikayetlerinizden hiç bir şey çıkmadığını ancak karşı tarafın şikayeti üzerine savcılık makamının ağır cezada dava açtığını söyleyen sizsiniz.Bizim size hiç bir şey olmaz ağır ceza davasını önemseme dememizi beklemeyin.Bu durumda doğru olarak yazılabilecek şey mutlaka durumu ciddiye alıp bir avukatla çalışmak olacaktır.

Onun dışında biz bu forumda hiç bir karşılık beklemeden zaman ayırıp cevap yazıyoruz.O yüzden cevap beğenmeyince cevap verene karşı böyle suçlayıcı(okumadan cevaplamak gibi) yaklaşımları pek tasvip etmediğimizi söylemek isterim.İçinde bulunduğunuz durum gereği sinirlerinizin yıpranmış olmasını anlayışla karşılıyorum ancak verilen cevapların yol göstermeden başka bir amacı olmadığını da görmeniz gerekir.
    Ben hatır senetleri ile ilgili şikayette bulunmuştum. Kredi kartımı kullandı ve ödemedi diye şikayetçi olmamıştım. Hatır senetlerinin miktarları çok büyüktü, şikayetçi olurken emin olun kredi kartı aklıma bile gelmedi. Kredi kartı için beni şikayet eden, kredi kartımı kullanıp da ödemeyen kişi değil kredi kartımı kullandıktan sonra ödemesi için verdiği eniştesi. Enişte olan kişi kredi kartıma ödeme yapıyor sonra ödediği miktarı geri çekiyor sonra tekrar ödüyor ödediği miktarı geri çekiyor. Bana ödenecek diyorlar ödeyeceğiz diyorlar ama ödedikleri miktarı geri çekiyorlar. Ben de kartımı kapattırdım. Kapattırdığım için kredi kartımdan çekim yapamadılar, ve yavuz hırsız gibi beni dolandırıcılıkla suçluyorlar.

İletiler
    151
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kredi kartı olayinizda savcılıktan sonuç alabilirsiniz diye düşünüyorum. Zira kartı arkadaşa veriyorsunuz ancak oda rızaniz olmadan başkasina (enişte) kullandiriyor ve kartı iade etmiyor. .

TCK m.245 kapsamında bir suç oluşabilir diye düşünüyorum. .

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Engin Bey'e katıldığımı belirtmekle yetineceğim.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php130149-iznim-dahilinde-kullanilip-odenmeyen-kredi-kartim

Forum