Herkese Merhaba, arkadaşlar şimdi benim başımda bir dert var. Bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Ben borsa simsarıyım, kendime ait şirketin ofislerinden birini kapatırken ihtiyaç fazlası ofis malzemesini sattım. Bu malzemelerin içinde bir adet bilgisyar ile ilgili sorun yaşadım.
Bu ürünü sahibinden.com üzerinden 3000TL ile GET (Güvenli E-Ticaret) yöntemi ile satışa çıkardım. Daha sonra bir müşteri ürüne talip olduğunu ve daha uyguna ürünü satın almak için banka havalesi yöntemi kullanabilirmiyiz, en azından sitenin alacak olduğu komisyon kadarında indirim uygularsınız dedi. Bende tamam dedim ve ürünü satıştan kaldırdım. Telefon görüşmelerimizde 2500 TL olarak anlaştık, güven problemi olmaması için şirket vergi numarası ve kayıtlı olduğu vergi dairesini bildirdim ve ürünü kimseye göndermemem için şirketin Antalyada bulunan banka hesabına 2000 TL para yatırdı. Daha sonra tanıdık birini bulacağını onun geleceğini ve ürünü teslim alırken geri kalan kısmınıda o zaman verileceğini söyledi. Peki dedik, adam geldi ama tabi ürünün geri kalan ücreti ödenmediği için ürünü teslim etmedim.

Daha sonra bu adam benim ile tekrar iletişime geçti ve ürünü daha düşük fiyata almak için pazarlık yapmaya başladı. Bende vermeyeceğimi beyan ettim, bunun üzerine iş yoğunluğum dolayısıyla artık tahamül edilmez telefon trafiğine son olarak yurtdışındaki şirketim ile alakalı işlerim olduğunu, ürünü göndermekten vazgeçtiğimi ve gerekirse parasını iade edeceğimi dile getirerek kendisini bilgilendirdim. Fakat daha sonra sen dolandırıcı mısın, ben şimdi savcılığa gidiyorum seni yurtdışındaki şirketinden aldıracağım gibi söylemlerde bulundu. Takibi bende bu hakaretler karşısında git beni bildiğin yere şikayet et diyerek görüşmeleri sonlandırdım.

Nitekim gitmiş ve şikayetçi olmuş, savcılık soruşturma başlattı bende gittim olayı olduğu gibi anlattım. Fakat bu uyanık arkadaş parayı havale ile göndermediği için IBAN bilgileri görünmüyor. ATM ile direk yatırmış. Bu sebep ile ben parayı iade edemedim.

Şimdi hakkımda Ankara'da Ağır Cezada TCK.158/1f ile dava açıldı. Antalyada talimat mahkemesine katıldım. Durumu ordada yazılı bir ifade ile açıkladım. Paranın iadesinin gecikme sebebini neden iade edemediğimizi beyan ettim.
Durumun dolandırıcılıkla bir ilgisinin olmadığını, sadece yerine getirilmeyen şartlar doğrultusunda bir anlaşmazlık yaşandığını herşeyi anlattım.

Parayı gerekirse yasal faizi ile ödemek istediğimi bundan bir fayda sağlamadığımı ısrarla beyan etmem rağmen şahıs bana geri iade yöntemi bildirmediği için ödemeyi yapamıyorum. Artı davanın usul yönünden Ankarada açılmasınıda anlayamıyorum. Ortada bir suç var ise suç yeri menfaatin sağlandığı yer olarak kanunda tanımlanmıştır.

Ben aynı zamanda bir kamu kuruluşunda şuan göreve başladım yasal olarak yıllık izin hakkım bulunmamaktadır. Bu sebep ile ankaradaki duruşmalara katılamıyorum. Yazılı ifade gönderiyorum kargo yolu ile fakat ne derece etkili olur bilmiyorum.

Göndermiş olduğum ifadelerde bu beyanları belirtiyorum ve konuyla alakalı Antalya mahkemelerinin görevli kılınmasını talep ediyorum. Ankaradaki duruşmalara gidemiyorum.
Nasıl bir yol izlemeliyim? Konuya vakıf arkadaşlar böyle bir durum karşısında nasıl hareket etmem gerektiği konusunda bilgilendirmelerini rica ederim.

Dolandırıcılık suçunu oluştura bilecek bir durum varmıdır, Sonuç itibari ile şahıs herşeyi kendi hür iradesi ile yapmış benim yada bir başkasını onun üzerinde herhangi bir yönlendirmesi olmamıştır.
Parayı ATM ile yatırması tamamen kendi hatasıdır. Benim kendisinden böyle bir talebim olmamıştır. ATM ile yatırıldığı için geri iadede mümkün olmamıştır.

Mahkemeden katılan sıfatındaki arkadaşın ödeme bilgilerinin teyit edilerek tarafıma tebliğ edilmesini talep ettim ama herhangi bir yazı gelmedi. ve son olarak görülen duruşmaya mazeretsiz katılmadım. Hakkımda yakalama çıkarılabilir mi?
Yetki bakımından görevli olmayan bir mahkeme heyetinin vermiş olduğu hüküm geçerli kılınır mı? Eğer bu usul ve esasa uygun olmayan yargılamadan maddi ve manevi mağdur olursam, nasıl bir yol izlenmelidir?

Ben paranın geri iadesini gerçekleştirmek istiyorum, mahkemenin bana bu konuda yol göstermesi gerekmez mi? Paranın iadesini gerçekleştirdikten sonra eğer katılan sıfatındaki şahıs şikayetini çekmez ise nasıl bir yol izlenmelidir?
Ben anlamıyorum, bu ülkede en ufak bir para alışverişinde dolandırıcılık gibi adi bir suç ile yargılanıyor insanlar...

Beraat ettiğim taktirde karşı tarafa maddi - manevi tazminat hakkım doğar mı? Yoksa klasik karşı taraf şikayette bulunma hakkını mı kullanmış olur?

Saygılarımla...