+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında

Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2016
  Nerede
  BURSA
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Angry Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında

  Merhabalar,

  Öncelikle biraz uzun olacağından, okuma sabrını gösteren herkese teşekkürlerimi sunarım.

  Şubat 2015-Haziran 2015 tarihleri arasında çalışmış olduğum şirketin görevlendirmesi üzerine İsveç multi schengen vizesi ile Norveç'te bulundum. Şirket çalışanlarını uyarmış olmama rağmen, toplam 90 gün olan vize süresini aşarak 125. günde Norveç'ten ayrıldım. ( şirket ile aramda mevcut bir kontrat ve tüm uçak biletlerinin bulunduğu mailleri bulunmaktadır.) Gardenmoen hava limanında görevli polis, süremin geçtiğini ve Norveç Büyükelçiliği' nden özür dilemem gerektiğini, aksi halde bir daha ömür boyu Norveç'e giriş yapamayacağımı sözlü olarak bildirerek; açık ev adresimi, mail adresimi ve telefon numaramı yazılı olarak talep etti ve bende bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak kendisine bildirdim. Türkiye'ye döndüğümde gerek şahsi gerekse şirket çalışanı tarafından Norveç Büyükelçiliği ile yapılan telefon görüşmeleri neticesinde "vizenin İsveç tarafından verilmiş olmasından ötürü kendilerini bağlayan bir durum olmadığını ve İsveç konsolosluğundan özür dilememiz gerektiğini bilgisini edindik. Şirketim, beni yeniden Norveç'te görevlendirecek olmasından ötürü İsveç konsolosluğundan sorunsuzca 3 yıl süreli yeni bir multi schengen vize aldı. Sonrasında gelişen olaylar neticesinden şirket tarafından işten çıkartıldım.

  Kız arkadaşımın Fransa'da ikamet ediyor olması nedeni ile 14 Kasım 2015 tarihinde ( bataclan olaylarının ertesi günü) Charles de Gaulle hava limanından Fransa'ya giriş yaptım. 15 gün kaldıktan sonra ( arada iki günlük Almanya seyahatim de oldu ve Alman polisi de beni durdurarak kısa bir sorgulama yaptı ) tekrar Türkiye'ye döndüm. Sonrasında 29 Ocak 2016 tarihinde bu sefer Orly hava limanından Fransa'ya giriş yaptım ve 10 Şubat 2016 tarihinde tekrar çıkış yaptım ancak uçak arızası nedeni ile tekrar giriş yaptıktan sonra 11 Şubat 2016 tarihinde Fransa'dan çıkış yaptım. Bu süre içerisinde kız arkadaşım ile nişanlandık ve Paris'te evlenmek üzere gerekli olan tüm işlemleri tamamladık. ( belediye ilamı, resmi yazılar, düğün salonu, dj, fotoğrafçı, Türkiye'deki akrabalarımın pasaport alması vs.) Türkiye'ye dönme sebebim damatlık, nikah şekeri ve davetiyeleri almamdı. Her şeyi ayarladıktan sonra 19 Şubat 2016 tarihinde yeniden Charles de Gaulle hava limanından Fransa'ya giriş yapmak isterken; Fransız polisi tarafından SIS ( schengen bilgi sisteminde )' te İsveç tarafından verilmiş olan giriş cezamın bulunması sebebi ile 1 (bir) gün ZAPI 3 ' de tutularak 20 Şubat 2016 tarihinde ülkeme deport edildim. ( telefonla tercüman kullandırdılar ve bana sınır dışı edilmekten başka bir imkanımın olmadığı bilgisini verdiler, oysa mahkeme talep etme hakkımda bulunuyormuş. )

  Türkiye'ye geldikten sonra elbette ki sinir krizleri geçiren nişanlım da peşimden geldi. Öncelikle İsveç konsolosluğu' ndan bilgi almak istedik. Kendilerinden cezanın Norveç polisi tarafından verilmiş olduğunu öğrendik ve gerçekten çok yardımcı oldular. Bu bilgi ışığında Norveç Büyükelçiliği ile temasa geçtim, fakat kendilerinin her hangi bir şekilde bilgi sahibi olmadıklarını ve UDI ( Norveç göçmenlik bürosu ) ile temasa geçmemi söylediler. UDI ile mail yoluyla iletişim kurduğumda ise beni Norveç polisi'ne yönlendirdiler. Norveç polisi de aynı şekilde beni Türkiye'deki Norveç Büyükelçiliği'ne yönlendirdi. Yaklaşık olarak 45 günlük çabalamamım neticesinde cezamın ne olduğunu ve süresini dahi öğrenemedim. Bu durumda 8 Nisan 2016 tarihinde Paris'te gerçekleşecek olan ( düğün süresine kadar geçerli vize sürem mevcuttu) düğünüm iptal oldu.

  Son olarak Türk interpol polisi'ne durumumu özetleyen bir mail gönderdim ve 3 gün içerisinde Norveç Büyükelçiliği' nden hakkımda verilmiş olan kararın ingilizce bir metnini pdf formatında alabildim. Cezanın süresinin 2 (iki) yıl olduğu ve ilginçtir ki 14 Eylül 2015 tarihinden itibaren sistemde bulunduğunu öğrendim. Bu demek oluyor ki Fransa'ya gidişlerimin hepsinde sistemde cezam bulunmaktaymış. Ayrıca ertesi günü Norveç polisinden de hakkımdaki kararın şahsıma tebliğ edilmemiş olduğunun anlaşıldığı ve 3 (üç) hafta itiraz süremin bulunduğunun yazılı olduğu bir mail aldım.

  Yaşadığım bunca şeyden sonra mağduriyetim ortadadır. Hakkımdaki kararın bana tebliğ edilmemiş olmasından ötürü nişanlım ve benim hayallerimizi süsleyen Paris'te evlenme rüyamız alt üst edilmiştir. Eğer bu karar tebliğ edilmiş olsaydı zaten ben ülkemden dışarıya adımı atacak değildim ki şu an olduğu gibi Türkiye'de evlenme kararı alırdık.

  Bu olay ile ilgili maddi ve manevi tazminat davası açılabilir mi? öncelikli olarak ülkemde mi dava açmalıyım yoksa Fransa'da bir avukat bulup direkt olarak AIHM' ne başvurabilir miyim?
  Savunma alınmamış, kararın tebliğ edilmemiş olması İnsan Hakları sözleşmesine aykırı değil midir?


  Saygılarımla,
  A.Murat KILIÇ  Hukuki NET Güncel Haber

  Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında konulu yargıtay kararı ara
  Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  Nerede
  Hakkari
  İletiler
  3.331
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında

  Öncelikle konu ile ilgili Türkiye'de hiçbir yargı yoluna gidilemez. Dava açsanız bile görevsizlikle sonuçlanır. Kaldı ki Türkiye'den bir şekilde bir karar alınmış olsa dahi alınan bir yargı kararının ilgili ülke için hiçbir bağlayıcılığı olmaz.

  Bunun için Fransa ve İsveç'teki yargı yolları için ilgili ülkelerden avukat bulmaya çalışmanız en doğru yoldur.

  Norveç tarafından hakkınızda verilen bir karardan bahsetmişsiniz. Bu kararı burada yayınlarsanız belki daha ayrıntılı bir yorum yapabiliriz.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  4.226
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında

  Bir Ülkenin sizi kabul etme zorunluluğu yoktur.İstediği an şüpheli/sakıncalı görüp sizi kendi ülkesine kabul etmeme hakkına sahiptir.Daha önce almış olması bundan sonra almak zorunda olduğu anlamına da gelmez.

  Bu bahsettiğiniz şu durumdan çok farklı değil;Bir yabancı/eş dost/akraba beni evine almıyor ben onun evinde bir takım planlar yapmıştım bu sebeple mağdur oldum.Almama sebebi makul değil veya daha önce aldığı için almak zorundaydı.Bu mağduriyetim giderilsin.

  Türkiye'de zaten dava açmak söz konusu değil.Uluslar arası çalışan, konsolusluklarla ve direk ülkelerle farklı dillerde ve hukuk kaideleriyle iş yapabilecek bir avukata bir ev parası verip bir şey elde edemeyeceğiniz bir süreç olur eğer bu durum bir yere taşınmak istenirse.Ki bu 90 günlük vize süresi geçirilmiş/kaidesine uyulmamış ve terör Avrupa da bir anda bahsettiğiniz dönem korku salmışken bir ülkenin başka bir ülke vatandaşını sakıncalı görüp kendi ülkesine almaması elbette kendi kararıdır.Bir mahkemenin veya hukuksal yaklaşımın her hangi bir sebeple(daha önce aldıydı, o belge oraya gittiydi, tebliğ buraya geldiydi diye) o ülkeyi buna mecbur edecek bir yaklaşımı yok.O yüzden hukuken yapılabilecek bir şey olmadığı görüşündeyim.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2016
  Nerede
  BURSA
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında

  UDI ( Norveç göçmenlik bürosu ) kararı;

  http://s4.dosya.tc/server/s64hqf/UDI.pdf.html

  Norveç polisi tarafından gönderilen tebliğ edilmediğinin anlaşılmış olduğuna dair yazı;

  http://s4.dosya.tc/server/34nxob/NorvecPolis.pdf.html

  Fransız polisi tarafından verilen deport evrakları;

  http://s4.dosya.tc/server/qb1odp/deportfiles.pdf.html

  - - - Updated - - -

  Merhabalar,

  İlginize teşekkür ederim, evrakları boyutlarından dolayı site dışarısına yükleyebildim.

  - - - Updated - - -

  Engin Bey merhaba,

  Belirtmiş olduğunuz üzere elbette ki vizenin olması, aynı vize ile daha önce giriş yapılmış olması o ülkeye giriş yapabileceğim anlamına gelmiyor. Ancak burada söz konusu olan o ülkenin beni şüpheli görmesinden değil; hakkımda daha önce tebliği yapılmamış bir cezanın sistemde bulunuyor olmasından ötürüdür.
  Eklemek isterim ki 90 günlük süre aşımının da şahsımla ilgisi olmadığı gibi, uçak biletlerim şirket tarafından gönderilmiş ve ayrıca şahsımla şirket arasında "geçici görevlendirme" adı altında 3 aylık bir sözleşme imzalanmıştır.
  Konu ahmetmurat tarafından (25-04-2016 Saat 12:36:44 ) de değiştirilmiştir.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  Nerede
  Hakkari
  İletiler
  3.331
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında

  Ahmet Murat Bey,

  Dosyalardan yalnızca ikincisini açabildim. Şöyle bir göz gezdirdim. Burada Norway SIS tarafından alınan bu kararı 3 hafta içerisinde temyiz edebileceğiniz, temyiz başlangıcı olarak da bu kararın size tebliğ edilmesinden itibaren başlayacağı belirtilmiş. Bu karar size resmi olarak tebliği edilmiş durumda mıdır? Yoksa süre geçti mi? Bu belgeyi imza karşılığı almadı iseniz resmi tebligat sayılmaz diye düşünüyorum.

  Bence öncelikle avukat araştırıp daha sonra dedikleri gibi Büyükelçilikten resmi olarak tebellüğ etmekte fayda vardır.

  Diğer belgeleri de açmaya çalışacağım. Kolay gelsin.

  - - - Updated - - -

  Bu arada havalimanından deport edilmenizle ilgil olan üçüncüyü de açtım ancak ona Fransız kaldım.

  - - - Updated - - -

  Birinciyi de açtım. Biraz uzun. Okuyup bitirince onun hakkında da yorum yazacağım.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Apr 2016
  Nerede
  BURSA
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında

  Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Ahmet Murat Bey,

  Dosyalardan yalnızca ikincisini açabildim. Şöyle bir göz gezdirdim. Burada Norway SIS tarafından alınan bu kararı 3 hafta içerisinde temyiz edebileceğiniz, temyiz başlangıcı olarak da bu kararın size tebliğ edilmesinden itibaren başlayacağı belirtilmiş. Bu karar size resmi olarak tebliği edilmiş durumda mıdır? Yoksa süre geçti mi? Bu belgeyi imza karşılığı almadı iseniz resmi tebligat sayılmaz diye düşünüyorum.

  Bence öncelikle avukat araştırıp daha sonra dedikleri gibi Büyükelçilikten resmi olarak tebellüğ etmekte fayda vardır.

  Diğer belgeleri de açmaya çalışacağım. Kolay gelsin.

  - - - Updated - - -

  Bu arada havalimanından deport edilmenizle ilgil olan üçüncüyü de açtım ancak ona Fransız kaldım.

  - - - Updated - - -

  Birinciyi de açtım. Biraz uzun. Okuyup bitirince onun hakkında da yorum yazacağım.

  Tekrar merhabalar,

  Deport evraklarının ikinci sayfasında zaten SIS üzerindeki uyarıdan dolayı olduğu belirtilmiş. Geri kalanı teferruattan ibaret.

  Kararı bana Norveç Büyükelçiliği; Türk Interpol Polisi'ne yapmış olduğum başvurudan sonra, mail yoluyla 6 ay sonra tebliğ etti. Öncesinde ise defalarca telefon görüşmem ve mail göndermem sonuçsuz kalmıştı. Türk Interpol polisinden teşekkür yazısı bile aldım bu konu hakkında

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  Nerede
  Hakkari
  İletiler
  3.331
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında

  Alıntı ahmetmurat rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Tekrar merhabalar,

  Deport evraklarının ikinci sayfasında zaten SIS üzerindeki uyarıdan dolayı olduğu belirtilmiş. Geri kalanı teferruattan ibaret.

  Kararı bana Norveç Büyükelçiliği; Türk Interpol Polisi'ne yapmış olduğum başvurudan sonra, mail yoluyla 6 ay sonra tebliğ etti. Öncesinde ise defalarca telefon görüşmem ve mail göndermem sonuçsuz kalmıştı. Türk Interpol polisinden teşekkür yazısı bile aldım bu konu hakkında

  Peki bu resmi geçerliliği olan elektronik bir tebligat mı? Eğer öyle ise bu durumda itiraz süreniz geçmiş olmuyor mu?

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Apr 2016
  Nerede
  BURSA
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tebliğsiz Schengen Giriş Cezası Hakkında

  Elektronik bir tebligat görmedim daha önce, ancak karar zaten 14/09/2015 tarihinde alınıp sisteme işlenmiş.
  Bana mail tüm çabalarımdan sonra 31/03/2016 tarihinde gönderildi elçilik tarafından. Ayrıca zaten yapmış oldukları inceleme ile tebliğ tarihinin 31/03/2016 olduğu ve itiraz hakkımın bulunduğunu yazmışlar. Ben itirazımı yaptım ancak tebliğin geç olmasından dolayı sınır dışı olayı yaşadım ve düğünüm iptal oldu.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Schengen vizesi ve arşiv sicil kaydı
  Merhaba, Ben 1991 yılında işlediğim bir yüz kızartıcı suçtan dolayı sicil kaydıma işlediler ve yaklaşık 15 yıl sonra sicil kaydımı sildirdim ama...
  Yazan: kriroyal Forum: Ceza İnfaz Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 14-03-2010, 17:25:01
 2. Disiplin cezası ve yürürlüğe giriş tarihi
  2008 de mal bildiriminde bulunmamaktan dolayı verilen "10 günlük hapis cezasının ve buna baglı olarak tüm aranmaların " kaldırıldıgını içeren bir...
  Yazan: sgiritli Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-11-2008, 14:08:04
 3. SSK giriş çıkışı hakkında
  Merhabalar Ben Tuncay Sizden Bir Konuda Bilgi Almak İstiyorum İlk Önce Size Özet Olarak Anlatayım Ben "Özel Güvenlik Şirketinde çalışıyorum" ...
  Yazan: matafix Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 20-01-2007, 22:41:48
 4. İşe giriş bildirgesi hakkında
  Merhaba, Firmaların işe giriş bildirgesini saklama süresi tam olarak ne kadardır.. sakalama yılı işe girişten itibaran mi yoksa ayrılış tarihinden...
  Yazan: svs Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 20-10-2006, 13:01:57
 5. SSK idari para cezası işe giriş geç bildirimi iddiası
  Sayın forumdaşlar, Çalışmakta olduğum firmanın inşaat işi için işyeri ssk dan işyeri sicil numrası aldık ve 11 kişi çalıştıracağız 11.07.2006...
  Yazan: fasuga Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-09-2006, 16:04:31

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.