+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2016
  Nerede
  bursa
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Question Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

  7 nisan 2016 da nikahım oldu .Ancak nikah günü kavgalı ve tartışmalı geçti. Kocamın annesiyle kavga ettim .
  Bunun öncesinde nişanlım sürekli olarak "akrabaların aramızı bozmasından korkuyorum,seninle olmazsam zaten hayatta amacım kalmıyor.Nikahımız kıyılırsa rahatlıycam." şeklinde konuşmaları vardı.Bende nikaha razı olmuştum.
  Nikah günü tüm sorunlara rağmen ve evlenmeyi istemediğim halde nikah kıyıldı.Nikahtan bi kaç gün sonra eşimle büyük bi kavga ettik. Ben ayrılmak istiyorum. Düğün olmadığı için halen ikametgahımız farklı semtlerde. Ben şu durumda nikahın iptalini mi istemeliyim ? Yoksa boşanma davası mı uygun olur?  Hukuki NET Güncel Haber

  Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ? konulu yargıtay kararı ara
  Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.066
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

  Geçerli bir nikah olduğu için artık boşanma davası söz konusudur.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2016
  Nerede
  bursa
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

  Cevap için teşekkür ederim.
  Ayrıca
  1.Nikah başvurusunu beraber yapmıştık,ancak nikah ücretini yatırmaya eşim tek başına gitmişti.Ben yanında yoktum. Buradan yola çıkılarak nikahın iptalini isteme şansım var mı?
  2.Nikah günü sinir krizi geçirdim ,ve ciddi manada mantıklı düşünemiyordum.Eşimin annesi bana hakaretler ettiği halde ben nikah oldu.Arkadaşlarım şahit durumuma. Nisbi butlanı kapsıyor mu ?
  Konu Seyma7 tarafından (28-04-2016 Saat 09:19:24 ) de değiştirilmiştir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Sep 2014
  Nerede
  Hatay
  İletiler
  153
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

  Alıntı Seyma7 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Cevap için teşekkür ederim.
  Ayrıca
  1.Nikah başvurusunu beraber yapmıştık,ancak nikah ücretini yatırmaya eşim tek başına gitmişti.Ben yanında yoktum. Buradan yola çıkılarak nikahın iptalini isteme şansım var mı?
  2.Nikah günü sinir krizi geçirdim ,ve ciddi manada mantıklı düşünemiyordum.Eşimin annesi bana hakaretler ettiği halde ben nikah oldu.Arkadaşlarım şahit durumuma. Nisbi butlanı kapsıyor mu ?  1. sorunun cevabını Medeni Kanun 155.madde vermekte buna göre; Evlendirmeye yetkili memur önünde yapılmış olan bir evliliğin kanunun diğer şekil kurallarına uyulmaması sebebiyle butlanına karar verilemez.
  2.sorunun cevabı ise nisbi butlan halleri Medeni Kanunda sınırlı şekilde sayılmıştır bunlar dışında ki haller nisbi butlan olarak değerlendirilemez.Bunlarda Medeni Kanun 148 ile 151. maddeler arasında sayılmıştır.Bunların arasında sizin durumunuza uyan bir husus yoktur bu sebeple açılacak dava evliliğin iptali değil boşanma davası olacaktır.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Sep 2017
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

  Aynı konuyla ilgili tekrar bir soru soracaktım. Soruyu arkadaşım adına yöneltiyorurm. Bundan 8ay önce tehditle (tehditi yapan dini bir grup) evlenmek zorunda kaldı. Durum şundan ibaret kız ile erkek kişi sevgili iken evlenmeden cinsel birliktelik yaşayıp ayrıldılar. Kız da ayrılmanın üzerine bu durumu kullanıp dini grubu olaya dahil edip benim bekaretimi aldı diyerek erkek kişiyi evlenmeye mecbur bırakmıştır. Erkek kişi kız kardeşleri üzerinden tehdit edilmiştir. Nispi butlanda tehdit ortadan kalktıktan sonra 6ay içinde dava açılır diye biliyorum lakin dini grup evliliğe karıştığı gibi boşanmaya da müdahale etmekte. Ayrıca gerçekleştirilen evlilik sadece kağıt üzerinde kalmış aynı evde 3.bir kişi ile beraber iki yabancı gibi yaşanmıştır. Herhangi bir evlilik yaşantısı söz konusu olmamıştır. Kız bu süreç içerisinde intihar etmeye kalkışmış sürekli huzursuzluk yaratmıştır. Ayrıca evlilik yapıldıgı tarihte kız öğretmen olarak kısa bir süre çalışmış erkek kişi öğrenci olup çalışmamamıştır. Beraber yaşanılan her gün kavga ve karşılıklı hakaret ile geçmiştir. Kız bu süre zarfında boşanmaya ikna edilmeye çalışılmış ama her seferinde kız kişisi bu konuya boşanmıyorum hayatımı mahvettin şeklinde ya yaklaşmıştır. Sonuç itibarı ile 2ay kadar önce boşanma mevzusu gündeme gelince dini grup tekrar buna engel olmuştur. Arkadaşım artık gözünü karartmış dava açmaya karar vermiştir. Nispi butlanda hak düşürücü süre 5yıl diye biliyoruz. Nispi butlan davası mı açılmalı boşanma davası mı ? Kişilerin her iki dava türünde de eşit kusurlu çıkma ihtimali vsr mı ? Ayrıca dava açıldıktan sonra kız kişisi tazminat ve nafaka isteyebilir mi? Evliliğin zorla olduğuna şahit olarak erkek tarafının ailesi evde beraber yaşadıkları kişi mevcuttur. Lakin kızın ailesi bu durumu kabul etmeyecek aleyhte şahitlik edecektir. Ayrıca mutsuz olduğu belli olan nikah fotoğrafları ve ortak evin içinde evliliğin zorla olduğuna dair kaydedilen ses kaydı ve delil olarak sunulablilir mi? Karşılıklı hakaret içerikli mesajlar erkek kişisini ne kadar kusurlu kılar ?

  - - - Updated - - -

  Aynı konuyla ilgili tekrar bir soru soracaktım. Soruyu arkadaşım adına yöneltiyorurm. Bundan 8ay önce tehditle (tehditi yapan dini bir grup) evlenmek zorunda kaldı. Durum şundan ibaret kız ile erkek kişi sevgili iken evlenmeden cinsel birliktelik yaşayıp ayrıldılar. Kız da ayrılmanın üzerine bu durumu kullanıp dini grubu olaya dahil edip benim bekaretimi aldı diyerek erkek kişiyi evlenmeye mecbur bırakmıştır. Erkek kişi kız kardeşleri üzerinden tehdit edilmiştir. Nispi butlanda tehdit ortadan kalktıktan sonra 6ay içinde dava açılır diye biliyorum lakin dini grup evliliğe karıştığı gibi boşanmaya da müdahale etmekte. Ayrıca gerçekleştirilen evlilik sadece kağıt üzerinde kalmış aynı evde 3.bir kişi ile beraber iki yabancı gibi yaşanmıştır. Herhangi bir evlilik yaşantısı söz konusu olmamıştır. Kız bu süreç içerisinde intihar etmeye kalkışmış sürekli huzursuzluk yaratmıştır. Ayrıca evlilik yapıldıgı tarihte kız öğretmen olarak kısa bir süre çalışmış erkek kişi öğrenci olup çalışmamamıştır. Beraber yaşanılan her gün kavga ve karşılıklı hakaret ile geçmiştir. Kız bu süre zarfında boşanmaya ikna edilmeye çalışılmış ama her seferinde kız kişisi bu konuya boşanmıyorum hayatımı mahvettin şeklinde ya yaklaşmıştır. Sonuç itibarı ile 2ay kadar önce boşanma mevzusu gündeme gelince dini grup tekrar buna engel olmuştur. Arkadaşım artık gözünü karartmış dava açmaya karar vermiştir. Nispi butlanda hak düşürücü süre 5yıl diye biliyoruz. Nispi butlan davası mı açılmalı boşanma davası mı ? Kişilerin her iki dava türünde de eşit kusurlu çıkma ihtimali vsr mı ? Ayrıca dava açıldıktan sonra kız kişisi tazminat ve nafaka isteyebilir mi? Evliliğin zorla olduğuna şahit olarak erkek tarafının ailesi evde beraber yaşadıkları kişi mevcuttur. Lakin kızın ailesi bu durumu kabul etmeyecek aleyhte şahitlik edecektir. Ayrıca mutsuz olduğu belli olan nikah fotoğrafları ve ortak evin içinde evliliğin zorla olduğuna dair kaydedilen ses kaydı ve delil olarak sunulablilir mi? Karşılıklı hakaret içerikli mesajlar erkek kişisini ne kadar kusurlu kılar

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Sep 2017
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

  Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Geçerli bir nikah olduğu için artık boşanma davası söz konusudur.
  Sayın avukat bey sorularımı yanıtlarsanız sevinirim lütfen yardımcı olun.Soruyu arkadaşım adına yöneltiyorurm. Erkek kişi Bundan 8ay önce tehditle (tehditi yapan dini bir grup) evlenmek zorunda kaldı. Durum şundan ibaret kız ile erkek kişi sevgili iken evlenmeden cinsel birliktelik yaşayıp ayrıldılar. Kız da ayrılmanın üzerine bu durumu kullanıp dini grubu olaya dahil edip benim bekaretimi aldı diyerek erkek kişiyi evlenmeye mecbur bırakmıştır. Erkek kişi kız kardeşleri üzerinden tehdit edilmiştir. Nispi butlanda tehdit ortadan kalktıktan sonra 6ay içinde dava açılır diye biliyorum lakin dini grup evliliğe karıştığı gibi boşanmaya da müdahale etmekte.(yani tehdit ortadan tam kalkmış gibi de değil) Ayrıca gerçekleştirilen evlilik sadece kağıt üzerinde kalmış aynı evde 3.bir kişi ile beraber iki yabancı gibi yaşanmıştır. Herhangi bir evlilik yaşantısı (cinsel birliktelik, dertleşme, hoş beş, aynı masada oturup yemek bile yenmemiştir)söz konusu olmamıştır. Kız bu süreç içerisinde intihar etmeye kalkışmış sürekli huzursuzluk yaratmıştır. İlk 4ay boyunca sürekli kavga çıkmıştır. Kızın intihar ettiğine dair poliste ifadeler bulunmakta. Kavga esnasında çıkan gürültüden dolayı kapıya polis gelmişliği bile mevcut. Ayrıca evlilik yapıldıgı tarihte kız öğretmen olarak kısa bir süre çalışmış erkek kişi öğrenci olup çalışmamamıştır. Beraber yaşanılan her gün kavga ve karşılıklı hakaret ile geçmiştir. En son yaşanan kavgalardan dolayı kız erkek kişinin ailesine şiddet görüyorum iddialarında bulunmuş ama elinde herhangi bir darp raporu vs yoktur. Bunun üzerine erkek kişinin ailesi ile yaşanmaya başlanmıştır. Kız bu süre zarfında boşanmaya ikna edilmeye çalışılmış ama her seferinde kız kişisi bu konuya boşanmıyorum hayatımı mahvettin seni süründürücem şeklinde yaklaşmıştır. Sonuç itibarı ile 2ay kadar önce boşanma mevzusu gündeme gelince dini grup tekrar buna engel olmuştur. Arkadaşım artık gözünü karartmış dava açmaya karar vermiştir. 6aylık süre geçti ancak nispi butlanda hak düşürücü süre 5yıl diye biliyoruz. Nispi butlan davası mı açılmalı boşanma davası mı ? Kişilerin her iki dava türünde de eşit kusurlu çıkma ihtimali vsr mı ? Ayrıca dava açıldıktan sonra kız kişisi tazminat ve nafaka isteyebilir mi? Evliliğin zorla olduğuna şahit olarak erkek tarafının ailesi ile evde beraber yaşadıkları kişi mevcuttur. Lakin kızın ailesi bu durumu kabul etmeyecek aleyhte şahitlik edecektir. Ayrıca mutsuz olduğu belli olan nikah fotoğrafları ve ortak evin içinde evliliğin zorla olduğuna dair kaydedilen ses kaydı ve delil olarak sunulablilir mi? Karşılıklı hakaret içerikli mesajlar erkek kişisini ne kadar kusurlu kılar? Cevabınız için teşekkürler.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.066
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanma mı ? Evliliğin iptali mi ?

  Karışık ve zor bir durum ayrıca bir çok detay var yüz yüze bir avukatla görüşmenizi öneririm.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 2
  Son İleti: 03-01-2016, 23:35:01
 2. Evliliğin iptali - 1 Haftalik evlilik
  Yazan: BoZo86 Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 09-09-2008, 15:48:30
 3. Cinsel birlikteliğin başlamaması, evliliğin iptali
  Yazan: denizcim Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 13
  Son İleti: 27-11-2007, 22:37:35
 4. Evliliğin iptali
  Yazan: Av.Betul Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 23-04-2007, 15:33:50
 5. Evliliğin iptali
  Yazan: kulin Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 09-04-2007, 18:59:07

Bu sayfada bulunan kavramlar:

facebook ta dertlesme bosanmanin nedeni midir

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.