Merhaba; Bir yapı kooperatifi ile müteahhit firma arasında kat karşılığı ile 135 daire yapılıyor. Firma katalog üzerinden kendi payına ait bölümleri satışını yapıyor. 2014 yılı Mart ayında daireler sahiplerine teslim ediliyor. 2014 yılı mayıs ayında firma ve kooperatif yönetimi, satın alanlara haber vermeden kendi aralarında yönetim planı hazırlayıp tapu dairesine vererek kat irtifakı oluşturuyorlar. Kat irtifaklı tapular 2014 yılı Eylül ayında veriliyor. Aynı yılın mayıs ayında inşaat firması bir ortağını geçici yönetici olarak atıyor. Atanan yönetici bir yönetim firması ile 2 yıllık sözleşme yapıyor. 2015 yılının şubat ayında satın alanlara ve kooperatif yönetimine genel kurul çağırısı yapıyor. İlk toplantıda çoğunluk sağlanmıyor. İkinci toplantıya 29 kişi katılıyor ve yönetime hiç kimse aday olmadığından rica minnet üç arkadaş yönetim kuruluna seçiliyor. Bu arada kooperatif yönetimine toplantıya katılmalarını defalarca rica edildiği halde katılmıyorlar gerekçe olarak genel kurul çağırısı bize ulaşmadı deniyor. Sonradan anlaşılıyor ki adreslerini yanlış vermişler ve posta iadesi yapılmış. Aslında sözlü olarak haberleri var. Çünkü bir kaç kez görüşme yapılıyor.
Yönetim planının geçici 1.maddesinde ise "anataşınmaz üzerindeki bütün yapılaşmanın tamamlanması ve kat mülkiyetinin kurularak ortaklar adına tapuda tesciline kadar olduğu gibi bu iş ve işlemlerin tamamlanmasından sonrada; KMK ve işbu yönetim planının uygulanması ile ilgili olarak .....konut yapı kooperatifi genel kurulu toplun yapı kat malikleri yönetim kurulunu, kooperatif yönetim kurulu, toplu yapı kooperatifi yönetim kurulunu, kooperatif denetim kurulu, toplu yapı kat malikleri denetim kurulunu ifade eder ve bu kurulların görev ve yetkilerini kullanır. Kooperatif tür değişikliği yaparak toplu yapıya dönüşmesi durumunda da yukarıdaki madde uygulanır.
3. maddesinde "Kooperatifin ferdileşmesinden sonrada tüzel kişiliğini sürdürmesi halinde kooperatifler yasasının 15. maddesi gereğince verilen hizmete bağlı olarak sitede mevcut bütün kat malikleri adı geçen kooperatifin doğal ortağı olmak zorundadır."
4. maddede "Kooperatif tüzel kişiliğinin devam ettiği sürece, ferdi ilişki kurulmuş olsa dahi, tüm malikler anataşınmazın yönetiminde KMK'nın amir hükümleri saklı kalmak koşulu ile kooperatifler mevzuatı uygulanmasını kabul etmişlerdir." ifadeleri yer almaktadır.
Kooperatif yönetim kurulu ve ortakları geçen hafta duyurusu yapına toplu yapı genel kurulu davetine katılıyor ancak çoğunluk sağlanamadığından toplantı öbür hafta kalıyor.
Kooperatif yöneticileri geçen yıl seçilen yönetime aşağıda yazılı suçlamaları yapmaktadır. (kurul üyeleri ücret almamakta, aidatlarını ödemektedir.)
A-Geçici maddelere göre "geçen seneki toplantıya katılmakla hata ettiniz. Aslında yönetim kurulu biziz demekteler. (Yönetimde onlara; o zaman toplantıyı neden iptal ettirmediniz, kararlara neden itiraz edip, yargıya götürmediniz. Bu seneki toplantıya neden katılıyorsunuz. 1.Geçici maddeye göre yönetim ve denetim yetkisi sizdeyse görevinizi neden yapmadınız şeklinde cevap vermektedir. Site yönetim burada suçlu mudur? Bu geçici maddeye göre kooperatif yönetiminin ihmali veya kötü niyetli olduğu düşünülür mü?
B-Bazı site malikleri yönetim planında yapılamaz dendiği halde kullanım hakkı olan bahçeleri çit ile dekoratif şekilde çevirdiler, bazı malikler ise köpek beslemekteler. Kooperatif yönetimi müdahale edilmediği nedeniyle geçen yıl seçilen yönetime dava açmakla tehdit etmektedir. Site yönetimimiz "Kimseden şikayet gelmediği için buna müdahale etmedik, siz yönetime neden şikayet etmediniz veya yargıya gitmediniz diyor. Bu savunma doğrumu? Dava açarlarsa yönetim bundan dolayı suçlanır mı? Suç ise cezası nedir.
C-Yönetim planında bahçe kullanımı için "Her bahçe kat maliki kendinin kullanımı olan bahçeyi cephe ve belirtilen derinlik kadar kullanabilir. Cephe ve derinlikleri 5m olup bunun dışındaki yeşil alanları kullanamazlar" yazıyor. Her villa yürüyüş yolları ile ayrılmıştır. Bu ifadeye göre villa tipindeki iki cepheli bölümlerde bahçe kullanımı hakkı her cephe için midir. (Çünkü yönetim planında ön, arka veya yan cephe ve m2 kare ibaresi bulunmamaktadır. Kat malikleri satan firmanın kendilerine iki cephedeki bahçeyi kullanacaksınız diyerek satmışlardır. ) Saygılarımla.