+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Mar 2016
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak

  Merhaba,

  Öncelikle durumum biraz acil ve konusunda uzman birileri tarafından cevaplanırsa cok mutlu olurum,aylardır kafamı karıştıran bir konu ve yarın mahkemem var.
  4.5 yıl kesintisiz çalıştığım bir otel'de ( 3 vardiya, 07:00-15:00 / 15:00-23:00 / 23:00 - 07:00 olacak şekilde,23:00-07:00 vardiyası sabit gececi ) sabah ve aksam vardiyalarında calısmada bulundum. Konuyu özetlemem gerekirse gece vardiyasında sabit bir gececimiz ve bunun dısında da 3 normal resepsiyonist olmak üzere 4 ön büro çalışanıydık. 4.5 yıllık süreç sonunda aynı il sınırları içerisinde farklı bir lokasyonda ki otele alınmama dair bir karar verilmiş ve mesai bitimimde insan kaynakları tarafından bu tebliğ tarafıma ulaştı '' .... da ki görevinizden ... tarihi itibari ile .... lokasyonda ki otelimizde çalışmanıza karar verilmiş olup (aynı özlük hakları ve aynı görev ile) mesai başlangıç saatiniz olan 23:00'de çalışma yerinide bulunmamanız durumunda iş sözleşmeniz ve iş kanunundan doğan hakların kullanılacagını belirtiriz.'' ancak önüme konan kağıtta bunlar yazarken bir kelime oyunuda vardı bunu sonradan farkettim,bu tebliğ yapılırken bana artık sabit gecede ... otelimizde calısacaksın denildi. Evli,çocuklu bir insan olarak sabit gecede calısamayacagımı,cocugumun kreşe,eşiminde sabah 8 aksam 8 saatlerinde calısmaya gittiğini belirttim ve bu durumu kabul etmedigimi belirterek bu tebliğe şerh koştum. Kafamı burada kurcalayan şey sözlü olarak sabit gece dediler ancak tebliğde bu yazmıyordu. En nihayetinde kabul etmediğim için,biraz da araştırma yaparak 6 gün içinde işçi kabul etmiyorsa işçiyi bağlamaz maddesi gereği eski iş yerime 3 gün boyunca gitmeye devam ettim,ertesi gün işe geldiğimde (1. gün) çalışmam engellendi ve diğer otelde de tutanak tutuldugunu devamsızlıktan atılacagımı farkettim,bu nedenle de noter kanalı ile ihtarname çektim. 3.gün mesai saati 17:30 sıralarında doldugunda insan kaynaklarına çağırıldım ve iş akdim 25/2 h bendi gereğince fesh edildi denildi ve tarafıma sunuldu,bunu da kabul etmedigimi ve tüm haklarım saklı kalmak kaydıyla davada kullanacagıma dair şerh düştükten sonra imzaladım. Otellerin hepsinde sabit gece vardiyası çalışanı bulunmakta ve bu vardiya dısında dönüşümlü sabah-aksam vardiyaları bulunmakta,yani beni istifaya zorlamak amacı ile köklü bir değişiklikle gece vardiyasına sabitlemeye çalışıyor olmaları zoruma gitti. Neticesinde davalık olduk ve yarın davam var,birlikte çalıstıgım mesai arkadaşlarımdan birisi sabit gececi ve şahitlik edecek,kendisinin bordrosunda GECE RESEPSİYONİSTİ benim bordromda ise RESEPSİYONİST olarak görünmekteyiz. İş sözleşmem de ise işçi işveren veya vekilince görevinin veya görev yerinin değiştirililebileceğini peşinen kabul eder,bu değişiklikler esas değişiklik olarak kabul edilemez diye bir bölüm var.

  Yukarıda yazan ve 4.5 yıl sonunda yönetim bazı idari kararlar alındı artık ... otelde sabit gececisiniz,aynı özlük hakları ile diye bir kararı getirip önüme dayatarak aynı gün sigorta kaydımı daha yanıt almadan diğer otele taşıyıp yarın aksamdan itibaren buradasınız imzalayın diye bir karar ile böyle bir duruma düşürüldüm.

  Birincisi her ne kadar otellerin bazılarında olsada kanunen sabit gece vardiyası normal mi,ikincisi iş ilanlarını da bulup dosyamıza koyduk,sabit gececi olarak tebliğ de yazmasa bile mesai başlangıç saatim ve bu otelin verdiği sabit gececi resepsiyonist aranıyor şeklinde ilanlar ve noter kanalıyla gönderdiğim ihtarname de sabit gececilik konusunu kabul etmediğimi beyan etmiştim. Cevap dilekçelerinde bu konuya değinmemiş sadece verilen görevi yerine getirmediğim hakkında defalarca atıfta bulunmuslar.

  1 Şahit ve yaşadığım bu hususlar var,sizce ne olabilir,bu davada şansım var mı,herşeyden önce iş veren şahit bulma konusunda daha şanslı iken ben tek şahit ve bu belgelerle dava kazanabilir miyim,2 aydır bu olaylar neticesinde hem işsizim,hem cıkarıldıgım madde yüzünden işsizlik maaşı alamıyorum,hem de düşünmekten allak bullak oldum. Farklı lokasyon farklı vardiya,hadi lokasyon tamam 3 gün dil döktüm normal bir vardiyada olur diye ama şimdi yalan beyan ve şahitle onlar mı daha şanslı bilemiyorum.

  Kısaca bana yardımı dokunacak açıklama yapabilecek birileri var mı...

  Saygılarımla.  Hukuki NET Güncel Haber

  Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak konulu yargıtay kararı ara
  Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2016
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak

  Duruşma bu sabah görüldü,2 hafta süre tanındı şahitleri bildirmek için,dava haziran ayında görülecek.
  Hala yanıt bekliyorum lütfen birileri yol göstersin...

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  20.073
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak

  Görünen o ki iş sözleşmenizle işverene bu hakkı vermiş durumdasınız.
  Daha fazla hak kaybına uğramamak için bir avukatla yüzyüze görüşmenizde ve davanızın takibin avukatınızla gerçekleştirmenizde sizin açınızdan fayda var.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2016
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zoraki vardiya değişimi sebebi ve 25/II-H ile işten çıkarılmak

  Şöyle bir durum var,işe alış sürecinde gececiler sadece gececi olarak işe alınıyor,yani ben gece vardiyasında çalışmak üzere işe alınmadım,4.5 yıl boyunca da gece çalışan arkadaşın 1 günlük haftalık izni dısında kimse gececilik yapmadı,oteller açıldıgından beri durum bundan ibaret,beni başka bir şubeye alıp almamaları değil mesele,esasen vardiyamın normalden geceye alınması.
  Ben en uzun süre calısan kişiyim o otelde,benden sonra ki kişilerin kıdemleri bile dolmamıs vaziyetteydi,istifaya zorlamak icin en tecrübeli en iyi idare eden kişiyi ve tek evli kişiyi neden bir anda geceye sabitleyip bunda inat etsinler bu bir.
  İkincisi de kanun burada esaslı değişikliği kendisi belirler,sözleşmede böyle bir madde bulunması bunun kanuna uygun oldugu anlamına mı geliyor,yani otel kendi kendine ben istersem sizi paspascı yaparım bu esaslı değişiklik olarak kabul edilemez gibi bir madde koymuş,burada işe alış sürecinde de bu maddenin anlamını farklı değerlendirmek mümkün.

  Özetle benim vardiyamın 4.5 yıl sonra durduk yere geceye sabitlenecek olması hayatın olağan akısına aykırı bir durum değil mi.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. vardiya saatleri değişimi ve fazla çalışma hak talebi.
  Merhabalar. Ben X frimasında 1,5 yıla varan süredir vardiya sorumlusu olarak çalışmaktayım. akaryakıt ve petro kimya tesisinde çok tehlikeli iş...
  Yazan: onur3434 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 14-02-2018, 23:58:04
 2. Vardiya zamanları değişimi Hk.
  Merhabalar Acaba iişyerinde vardiyalar hazırlanması konusunda her hangi bir kural varmıdır bir yerde vardiya değişimleri 15 gün önceden...
  Yazan: Mmtdgn Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 28-02-2015, 15:22:21
 3. Zoraki işten çıkış
  Daha öncede yazdım ama cevap alamadım Bir konuda bilginizi almak istedim. 8 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. 2008 in sonunda 220 tl olan...
  Yazan: mehmetsari Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 26-03-2010, 23:30:35
 4. Zoraki işten çıkarma
  Ben 8 yıldır bir firmada çalışıyorum. Bu sekiz yıl boyunca hiç bir bordroya ve sekiz yıldır senelik izin hakkım olan hiç bir belgeye imza atmadım....
  Yazan: mehmetsari Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 22-03-2010, 19:43:08
 5. Haksız olarak işten çıkarılmak....
  Merhaba. Bir arkadaşımın durumu için görüş ve önerilerinizi rica edecektim. Arkadaşım 6 yıldır bir firmada çalışıyordu fakat üzerine atılan bir...
  Yazan: akcayi Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 29-03-2006, 19:17:16

Bu sayfada bulunan kavramlar:

252h maddesi site:www.hukuki.net

Forum

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.