+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kirasını Ödemeyen Kiracı Noterden İhtarname Gönderdim Sonrasında Ne Yapmam Gerekiyor

Merhaba,
    10.09.2015 tarihli 1 yıllık kira sözleşmesi ile evimi 650TL bedelle kiraya verdim. Kiracının kirayı önceleri geciktirmesi son dönemde de 1-2 aydır yatırmaması sebebiyle ve Türkiye şartlarında yaşanmış sıkıntılardan örnek alarak artık konuyu yasal bir zemine oturtarak sonrasında daha beter sorunlarla uğraşmamak için girişimde bulunmaya karar verdim.

Sözleşmede her ayın 10.günü akşamına .. hesabına yatırılmalıdır ibaresi mevcuttur. Kirayı peşinen ödeyip 1 aylık oturma hakkı kazanacak şekilde öngörülmüştür.

Kiracım 10 Ocak 2016 tarihinde yatırması gereken kirayı yatırmadığı için 09.02.2016 tarihinde noterden ihtarname gönderdim. Kendisinin 13.02.2016 tarihinde imzasına tebliğ edilmiştir, yanıtını resmi olarak ihtarnameye işlettim.
    Şu ana kadar 10 Ocak 2016 ve bu ayın 10 Şubat 2016'yı kapsayan 2 kirayı yatırmamış durumdadır.

Amacım oturduğu süreyi kapsayan ödenmeyen kira bedelleri ile sorumlu olduğu yasal abonelik/fatura vb. kapatması ve evimi tahliye etmesi.
    İnternette ve forumlarda birçok makale ve açıklamalar mevcut ama ... yolu uzun sürer şöyle yapmalıydınız vb. gibi karmaşalar mevcut.

Konu hakkında bir avukata danıştım, kendisi bu tarz davalara bakmamakla birlikte tahminen 1500TL civarında hizmet bedeli ve 1000TL mahkeme ücreti olabileceği konusunda bilgi verdi. Bu işi meslek olarak icra edenlere saygım sonsuz lakin attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmiyor. Kendimde kira ödüyorum, bir sürü evi olan birisi değilim bu sebepten kendimce birşeyler yapabilir miyim diye sizlere danışmak istedim, kusura bakmayın.

Ne yapmam lazım nasıl bir yol izlemem lazım bilgi verebilecek kişilerden rica ediyorum.
    Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Kirasını Ödemeyen Kiracı Noterden İhtarname Gönderdim Sonrasında Ne Yapmam Gerekiyor konulu yargıtay kararı ara
    Kirasını Ödemeyen Kiracı Noterden İhtarname Gönderdim Sonrasında Ne Yapmam Gerekiyor konulu hukuk haber
    Konu sinan32 tarafından (23-02-2016 Saat 13:02:03 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kirasını Ödemeyen Kiracı Noterden İhtarname Gönderdim Sonrasında Ne Yapmam Gerekiyor

merhaba, size yardımcı olmaya çalışayım, bende uğraştım bu sorunla.

Öncelikle internette örnek 13 icra" diye bir arama yapın ve bir sürü örnek 13 belgesi bulursunuz. Bunu doldurun doldurması basit ve alacaklının talebi ile ilgili 9. numaralı madde var oraya mutlaka " Haciz ve tahliye " yazın. Kontratınızda muacceliyet şartı muhtemelen yazıyordur. bunun için ödenmeyen iki kira ve geri kalan tüm kiraları alacak olarak yazıp isteyin.

Doldurduğunuz örnek 13 nolu evrağı icra dairesine gidip kiracınıza tebligat ettirin. Bu örnek 13 ile kiracınıza ya 7 gün içinde itiraz et yada 30 gün içinde öde demiş oluyorsunuz.
    Kiracınız icra dairesine gelip itiraz ederse icra takibi durur bu durumda icra hukuk mahkemesine itirazın iptali ve tahliye davası açacaksınız.

eğer itiraz etmezse 30 gün içinde ödemediği kiralar ve kontrat süresinin sonuna kadar olan kiraları ödemek zorunda. ödemezse icra dairesine gidip tahliye için başvuru yapıyorsunuz ve size randevu veriyorlar, bu aşamaya geldiğinizde yine yapılacakları paylaşırım.

Öncelikle örnek 13 nolu evrağı doldurup gecikmeden icra dairesinden tebligat yapın, ve uyap üzerinden yada direkt icra dairesinden tebligatın durumunu ve itiraz durumunu takip edin.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kirasını Ödemeyen Kiracı Noterden İhtarname Gönderdim Sonrasında Ne Yapmam Gerekiyor

Bu arada sanırım ikinci ihtarnameyi çekmediniz. İkinci ihtarnameyi de aynı şekilde hiç zaman kaybetmeden çekin. Dava aşamasında çok işinize yarayacaktır.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

ilk çektiğim ihtarname 13.02.2016'ta kendisine tebliğ edilmiş. Noterden gönderdiğim yazıda tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde ödeme yapmazsanız diyor. 13.03.2016 tarihine kadar beklemeliyim diye düşünüyorum yanlış mı acaba?

kiracı 10.01.2016-09.02.2016 Ocak kirası, 10.02.2016-09.03.2016 şubat kirasını yatırmamış durumda. 1. için ihtarname gönderdim, ikinci içinde göndereyim mi birincinin süresinin dolduğu 13.03.2016'yı bekleyeyim mi?
    Teşekkürler, iyi çalışmalar.

- - - Updated - - -

Merhaba,
    Bahsettiğiniz gibi örnek 13'ü google arattırdım ama ilk sonuçta yer alan ist.barosu linkinde yer alan word belgesi 5 maddeden ibaret, 9 madde yok.
    diğer bir sonuç olan http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130416-4-1.pdf linkinde yer alan 1.sayfa/örnek 1 yazan belge ise sizin dediğiniz gibi 9 maddeden oluşmaktadır. Hangi belge günceldir, doğrudur bilemedim.
    Bu arada ilk noterden çekilen tebligatın son tarihi olan 13.03.2016'ü beklemelimiyim?

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sinan32 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

ilk çektiğim ihtarname 13.02.2016'ta kendisine tebliğ edilmiş. Noterden gönderdiğim yazıda tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde ödeme yapmazsanız diyor. 13.03.2016 tarihine kadar beklemeliyim diye düşünüyorum yanlış mı acaba?

kiracı 10.01.2016-09.02.2016 Ocak kirası, 10.02.2016-09.03.2016 şubat kirasını yatırmamış durumda. 1. için ihtarname gönderdim, ikinci içinde göndereyim mi birincinin süresinin dolduğu 13.03.2016'yı bekleyeyim mi?
    Teşekkürler, iyi çalışmalar.

- - - Updated - - -

Merhaba,
    Bahsettiğiniz gibi örnek 13'ü google arattırdım ama ilk sonuçta yer alan ist.barosu linkinde yer alan word belgesi 5 maddeden ibaret, 9 madde yok.
    diğer bir sonuç olan http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...130416-4-1.pdf linkinde yer alan 1.sayfa/örnek 1 yazan belge ise sizin dediğiniz gibi 9 maddeden oluşmaktadır. Hangi belge günceldir, doğrudur bilemedim.
    Bu arada ilk noterden çekilen tebligatın son tarihi olan 13.03.2016'ü beklemelimiyim?

http://www.yuksekova.adalet.gov.tr/o...akip_formu.doc

yukarıdaki link hocam, yeni adı örnek 1, bunu doldurun madde 9'a Haciz ve tahliye yazın. Mail adresi yolalrsan doldurulmuş örnek yollarım size.
    14 mart günü icra dairesine gidin ve tahliye için talepte bulunun randevu alın ve yed-i emin depo ücreti vs hesaplatın, randevu gününe kadar bu parayı hazırlarsınız. Zaten ilk gittiğinizde tahliye etmiyorlar, 7 gün süre veriyorlar. ilk tahliyeye gittikten sonra hemen tekrar icra dairesinden tahliye için bir daha randevu alın hocam.
    Konu escape__06 tarafından (03-03-2016 Saat 09:29:04 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba
    Teşekkürler. Pazartesi 14 u oluyor icra dairesine giderim artik.
    Saygilar.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Konu hakkında yaşadığım tecrübeleri paylaşmak ve ihtiyacı olanların faydalanması için yazmak istedim.

Dün adliyeye gittim. Bağlı olduğum ilçe adliyesine;
    1-Danışmaya gittim, icra talebi için gerekli belgeleri söylediler.
    Kira Sözleşmesinin aslı ve 2 adet fotokopisi
    Kimlik fotokopisi
    İcra talep formu yukarıdaki linkle aynı ama %80 olan faiz kısmını %9 ile değiştirmek gerekiyor ve alacaklı bölümüne iban numarası eklemek gerekiyor
    10 TL'lik damga pulu PTT'den alınması gerekiyor
    İcra talep dosyası (kağıt karton, telli, bu iş için tasarlanmış özel dosya) adliye fotokopicisinden
    2-Hazırladığım evrakları icra müdürlüğü kalemine götürdüm. Şok!!! Kira sözleşmesine ilişkin damga vergisini yatırdınız mı diye sordular, ikametgahınızın bağlı olduğu vergi dairesine yatırılıyor.
    3-Vergi dairesine gittim 3 tek yüz sayfadan oluşan (kira sözleşmesi+Genel Koşullar+Özel Koşullar) kia kontratı damga vergisi 268TL, tabi vergi dairesi vergi beyanınızı verdiniz mi diye soruyor. Eylülde başladığı için ben bu yıldan muaftım, süreksiz servisine yönlendirdiler. yatırıp fotokopisini dosyaya koydum.
    4-Yeniden icra kalemine (Bayan evrak alımını 15:30'da bitiriyoruz demişti, 15:39'da gittim rica minnet kabul ettirdim)
    5-sadece kiracıya mı yoksa kefiline de mi başvuru yapmak istiyorsunuz dediler. Kefil zaten aynı evde ki oğlu olduğu için işlem uzamasın diye kiracıya işlem yapılsın dedim. Başvuru harcı olarak 40TL vakıfbanka yatırmamı istediler, yatırıp fotokopisini dosyaya koydum.
    6-Dosyayı aldılar 10-15 gün sonra gelin tebliğ durumunu öğrenin, 31.gün ödeme yapılmadı ise icra mahkemesine başvurun dediler. 30

şimdilik bu kadar.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu arada sanırım ikinci ihtarnameyi çekmediniz. İkinci ihtarnameyi de aynı şekilde hiç zaman kaybetmeden çekin. Dava aşamasında çok işinize yarayacaktır.
    Sayın Hakkarili Arzuhalci;
    Konu hakkında 14 martta haciz ve tahliye talebiyle icra takibi başlattım lakin aklımı okuduğum konulardan dolayı bir durum geldi. Şimdi ben bu kiracıya noterden bir ihtarname göndermiştim, kendisine tebliğden sonraki 30 günlük süre 14 martta dolmuştu ve herhangi bir ödeme yapmadı. Ödeme yapmadığı, yani sizin deyiminizle temerrüte düştüğü için doğrudan tahliye davası açıp daha hızlı sonuca ulaşamaz mıydım. Konu hakkında yorumunuzu alabilirsem sevinirim.
    Saygılar

- - - Updated - - -

Alıntı escape__06 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    http://www.yuksekova.adalet.gov.tr/o...akip_formu.doc

yukarıdaki link hocam, yeni adı örnek 1, bunu doldurun madde 9'a Haciz ve tahliye yazın. Mail adresi yolalrsan doldurulmuş örnek yollarım size.
    14 mart günü icra dairesine gidin ve tahliye için talepte bulunun randevu alın ve yed-i emin depo ücreti vs hesaplatın, randevu gününe kadar bu parayı hazırlarsınız. Zaten ilk gittiğinizde tahliye etmiyorlar, 7 gün süre veriyorlar. ilk tahliyeye gittikten sonra hemen tekrar icra dairesinden tahliye için bir daha randevu alın hocam.
    Sayın Escape__06;
    Konu hakkında 14 martta haciz ve tahliye talebiyle icra takibi başlattım lakin aklımı okuduğum konulardan dolayı bir durum geldi. Şimdi ben bu kiracıya noterden bir ihtarname göndermiştim, kendisine tebliğden sonraki 30 günlük süre 14 martta dolmuştu ve herhangi bir ödeme yapmadı. Ödeme yapmadığı, yani hukuk deyimi ile temerrüte düştüğü için doğrudan tahliye davası açıp daha hızlı sonuca ulaşamaz mıyım. Konu hakkında yorumunuzu alabilirsem sevinirim.
    Saygılar

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kiraci ihtarnameyi

kiraci noterden ihtarname cektim gene odemedi 2016

noterden tebligat

kirayi odemeyen kiraci

ihtarnameyle el konulacak seyler

ihtarnameye ragmen odeme yapmayan kiraci

kiraci ihtarname odemedi

ihtarname sonra haciz

https:www.hukuki.netshowthread.php127851-Kirasini-odemeyen-Kiraci-Noterden-ihtarname-Gonderdim-Sonrasinda-Ne-Yapmam-Gerekiyor

Forum