+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question 2.Kez Ehliyet Kaptırma Sonrası Hapis Cezası verilir mi ?

Merhabalar,

Öncelikle böyle donanımlı bir site'de emeği geçen herkese teşekkür ederim.
    Umarım başlığı doğru açabilmişimdir.

Konuya geçiyorum;

Geçen ay kamu malına zarar vermekten 1 yıl 3 ay ceza aldım , ilk cezam olduğu için 5 yıl ertelemesi oldu.
    Fakat geçen gün 2.kez ehliyetimi 0.30 promil alkolden dolayı trafik memurları el koydular.
    Mahkeme süreci işleme ihtimali nedir ? İlk cezamı etkiler mi ? Hapis cezası olur mu ?
    Kusura bakmayın sokak ağzıyla yazmış bulundum affedin.

Bu arada araç kamyonet olduğu için ehliyetimi aldıklarını söylediler ama ben hususi olduğunu söyledim. İtiraz etmeyi düşünüyorum , örnek dilekçe veya emsal konu varsa bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

2.Kez Ehliyet Kaptırma Sonrası Hapis Cezası verilir mi ? konulu yargıtay kararı ara
    2.Kez Ehliyet Kaptırma Sonrası Hapis Cezası verilir mi ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 2.Kez Ehliyet Kaptırma Sonrası Hapis Cezası verilir mi ?

0.30 promil ile 2.kez ehliyetime el koydu trafik memurları. Aracım ford connect kamyonet'te yazıyor Hususi de yazıyor ruhsatta. Ticari ile hiçbir bağıntısı olmayan bir arabadan ehliyetim alındı.
    Daha önce böyle bir durum da itiraz etmiş kişi var mıdır ? İtiraz dilekçesi ile mahkemeye başvurmak istiyorum.
    Yardımcı olabilecek varsa çok güzel olur.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Biliyorsunuz eski yönetmelikte ticari araç kullanıcıları için "sıfır" diğer araç sürücüleri için 0,50 promil uygulaması vardı.

Kendim alkolü ağzıma sürmememe rağmen (dini nedenle değil) biz trafik denetleme şube müdürlüklerinin hata yaptığını, araç trafik ve tescil belgesinde "kamyonet" yazsa bile kullanım amacı "hususi" olan bir araç sürücüsünün 0,50 promil alkol alma hakkı olduğunu bas bas bağırdık.

Bu konuda verilen Yargıtay kararlarını yanlış yorumladıklarını en üst düzeye kadar aktardık. Bunun üzerine öncelikle camlı koltuklu olması şartı ile Ford Connect, Doblo, Fiorino ve benzeri araçları kamyonet sınıfından çıkartıp "Panelvar" sınıfına alarak soruna geçici bir çözüm buldular.

Şu an yeni yönetmeliğe göre malesef yapacak hiçbirşey yok. İtiraz etseniz de hiçbir sonuç alamayacağınızı çok iyi biliyorum.

Otomobil sürücüleri 0,50, bunun dışındakiler 0,20 promil sınıra tabi. Adamların zihniyeti alkole karşı.

Bu arada özellikle altını çizmek izterim ki, şahsen ben de paylaştığım yolda alkollü sürücüler olmasını istemem.

Her ne kadar bu düşüncem bir çelişki gibi görünse de hukuk apayrı bir şey. Sezar'ın hakkını Sezar'a vereceksin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lightbulb Cevap: 2.Kez Ehliyet Kaptırma Sonrası Hapis Cezası verilir mi ?

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Biliyorsunuz eski yönetmelikte ticari araç kullanıcıları için "sıfır" diğer araç sürücüleri için 0,50 promil uygulaması vardı.

Kendim alkolü ağzıma sürmememe rağmen (dini nedenle değil) biz trafik denetleme şube müdürlüklerinin hata yaptığını, araç trafik ve tescil belgesinde "kamyonet" yazsa bile kullanım amacı "hususi" olan bir araç sürücüsünün 0,50 promil alkol alma hakkı olduğunu bas bas bağırdık.

Bu konuda verilen Yargıtay kararlarını yanlış yorumladıklarını en üst düzeye kadar aktardık. Bunun üzerine öncelikle camlı koltuklu olması şartı ile Ford Connect, Doblo, Fiorino ve benzeri araçları kamyonet sınıfından çıkartıp "Panelvar" sınıfına alarak soruna geçici bir çözüm buldular.

Şu an yeni yönetmeliğe göre malesef yapacak hiçbirşey yok. İtiraz etseniz de hiçbir sonuç alamayacağınızı çok iyi biliyorum.

Otomobil sürücüleri 0,50, bunun dışındakiler 0,20 promil sınıra tabi. Adamların zihniyeti alkole karşı.

Bu arada özellikle altını çizmek izterim ki, şahsen ben de paylaştığım yolda alkollü sürücüler olmasını istemem.

Her ne kadar bu düşüncem bir çelişki gibi görünse de hukuk apayrı bir şey. Sezar'ın hakkını Sezar'a vereceksin.
    Sulh ceza hakimliği red kararı verilse dahi bence bir üst mahkeme bu dosyanın itirazını kabul edebilir diye düşünüyorum çünkü kamyonet olan aracın ne yük ile bir alakası var ne de ticari bir nitelik olan iş yapılmışı var. Bu yönden bir hak iddası söz konusu olabilir diye düşünmekteyim. Ayrıca 0.20 promil barajına standart sapma payları olabilir diye düşünüyorum , örneğin 0.1den 0.10'a kadar mesela. İnsanlar promile göre nasıl ölçüm yapacaklar ki , ağızlarında promil ölçer yok sonuçta.
    Bir konu da şu ; Ruhsata kamyonet yazıyorsun ama aynı zamanda kullanımına da hususi yazabiliyorsun. Eğer ceza kesmek istiyorsan kamyonete hususi demeyeceksin. Kamyonet ne içindir ; yük taşımak vs. içindir. O zaman bende 302 otobüs alayım , zevkime göre içini döşüşeyim ( yolcu taşımıycam asla ) o zaman gel buna da yaz.
    Kamyonetlerin panelvan olanları var örneğin , camsız şekilde. Onlar için gereklidir 0.20 barajı. Fakat toplumda da biliniyor herkesce ; doblo,connect,caddy,kangoo tarzı aracların kalabalık aileler tarafından yada yüksek araba olarak kullanmayı sevdikleri için ; alıp kullandıklarını.

Ne dersiniz bu konu da ? Bilgi rica ederim.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle bu konuda verilecek olan karar "kesin" nitelikte olduğundan buna bir üst mahkemeye itiraz etme hakkınız yok.

Ayrıca yönetmelik değişti. Şu anda otomobil sürücüleri haricindeki diğer tüm araçlar için 0,20 promil uygulaması var. Bu nedenle açacağınız davayı kaybeder, bir de masraf, emek harcamak zorunda kalır, boşu boşuna da umutlanırsanız.

Eski yönetmelik olsa idi size yine ceza uygulayıp sürücü belgenizi geri alacaklardı ancak bu durumda itiraz etmekte %100 haklı olacaktınız.

YENİ YÖNETMELİK ŞU ŞEKİLDE:

Madde 97- (Başlığı ile birlikte değişik:RG-19/2/2014-28918)
    Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üzerinde olan hususi otomobil sürücülerinin ve kanlarındaki alkol miktarı 0.20 promilin üstünde olan diğer araç sürücülerinin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.

BUNA GÖRE SİZE UYGULANAN İDARİ İŞLEMDE HUKUKA BİR AYKIRILIK YOK.

GELELİM YÖNETMELİK’İN ESKİ HALİNE:

1) Taksi veya dolmuş otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi araçlarla kamu hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ile resmi araç sürücüleri alkollü içki kullanmış olarak bu araçları süremezler.

2) Alkollü içki almış olarak araç kullandığı tespit edilen diğer araç sürücülerinden kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üstünde olanlar araç kullanamazlar.

Bu maddeye dayanarak da polis, trafik ve tescil belgesinde “kamyonet”, kullanım şeklinde de “hususi” yazan Ford Conect, Doblo ve benzeri araç sürücüleri için ceza uygulaması yapıyordu. Ancak bu durum kesinlikle hukuka aykırı idi.

Maddedeki “gibi” ifadesinin “kamyoneti de” kapsadığı konusunda bir tereddüt yok.

Ancak trafik ve tescil belgesinde “hususi” yazan bir araçla ticari olarak yük ve yolcu taşıyamayacağınız konusunda da bir tereddüt yok.

Hususi aracınıza eşinizi, cocuklarınızı ve birkaç bavulunuzu alır tatile çıkarsınız. Yönetmelik’teki tanıma göre bunlar yolcu ve yüktür. Ama ticari bir taşımacılık söz konusu mu? Hayır değil.

“Efendim yönetmelikte “ticari taşımacılık” ifadesi yok, ticari olup olmadığına bakılmaksızın keseriz cezayı” derlerdi polisler ve hatta bunların bir, iki yıldızlı dördüncü ve üçüncü sınıf emniyet müdürü olan amirleri.

Polis ve birinci sınıf bir emniyet müdürü dahi olsa bir hukuk fakültesi mezunu olmadıkça hukukçu değildir ve maddenin yorumunu hukukçulara bırakmalıdır.

Yasa koyucu burada neden “yük ve yolcu taşıyan” dememiştir de, “yük ve yolcu taşımacılığı yapan” demiştir? İşte hukuçu olmayan bir polis bunu ayırdedemez.

“Fotoğraf çeken ile fotoğrafçılık yapan aynı şey midir?” diye sorduğunuzda ancak o zaman aradaki farkı ayırdedebilirler. Hepsi değil tabii.

Nerede
    samsun
    İletiler
    587
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar.

Ex bir pol mem. olarak düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Örneğin bir doktorun muayenehanesine, bir hasta gittiğinde hastayı secme veya muayene etmeme hakkına sahip değildir.

Ancak bir polis her ne kadar yükümlülükleri yerine getirmek zorunda olsa da, siZin hakkınıZda işlem yapıp yapmamak onun elindedir.

Cünkü bir doktor hastayı muayene etmezse hasta tarafındam sikayet edilir. Ancak kusurlu bir sürücüye polis işlem yapmazsa, sürücü itiraz etmez eyvallah der.

Alkol promil sınırının 0.5 olma sebebi, tıbben 0.5 promil üZerinde alkol alımının reflex ve kontrol kaybına sebep olmasıdır.

Her meslek grubunda meslege yakısmayacak hareketler sergileyen insanlar oldugu gibi, elbetteki polislerde de vardır. Ancak polislerde bu sayının daha cok olma sebebi, daha kolay yoldan meslek sahibi olmaları, bircogunun universite bile bitirmiş olmamaları sebebiyle kültür olarak yeterli olgunluga erisemeden büyük yetkilerin altında ezilmeleridir.

Kolluk kuvvetleri de aslında diğer tüm kurumlar gibi devleti ve otoritesini temsil etmektedir. Ancak bazı hukuksuZ emir ve yasakların kolluk kuvvetlerine uygulanmasında, polis ve askerlerimiZin sesini cıkartmama sebebi de kültür ve bilgi eksikligidir. Buna defalarca tanık oldum.

SiZin olayınızda siZe 0.3 promil yazan polis memuru size hangi maddeye dayanarak ceza yaZdıgını bilemeyecek kadar üniformaya yakısmıyorsa kabahat siZin degil...

Siz ticari amacla kullnmıyordum deseniZ de aracınıZın arka koltugunda veya bagajında ticari amacla tasınan bir mal veya esya var mıydı? Çünkü yerine göre, ticari bir kamyonet bile hususi amacla kullanılabiliyorsa, sıradan bir binek aracı da ticari işlev görebilir.

Ayrıca cevirmeye yakalandgnz yer sehir ici miydi, sehir dısında bir cevre yolu mu? Sehir dıaında yakalanmanız da aracı hususi yonde kullandıgınız yonundekı ınandırıcılıgı duruma gore azaltabilir.

Bunlara vereceginiz cevap yasamıs oldugunu olaydaki haklılıgınızı veya haksızlıgınıZı ortaya cıkaracaktır.

ticari araclarda bu sınır 0.2 oldugundan hukuki olarak siZin lehinize bir sonuc cıkacagnı sanmıyorum. 2918 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin beşinci fıkrasında belirtilen miktarlarda idari para cezası verilmiş ve 2. Kez ehliyeti kaptırmanız sonucunda sanırım 2 yıl ehliyetinize el konmuş.

Olaya bir de polis acısndan bakıldıgında, sizi serbest bıraktıgını ve 1 saat sonra kaza yapıp 1 ölüme sebebiyet verdiğinizi düşünürsek, polisin yasayacagı vicdan azabını da göZönüne getirin lütfen.

Hayır ilk cezanızı etkilemez
    Hayır hapis yaptırımı yoktur
    2.kez ehliyetiniz alınmıssa 2 yıl ehliyetsiz kalacaksını
    Konu adaletistiyorum55 tarafından (23-02-2016 Saat 00:55:20 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın adaletistiyorum55,

Ben eski ve yeni yönetmelikleri karşılaştırdım ve bir sentez yaptım:

Burada üyeye uygulanan işlem yeni Yönetmelik'e göre yapıldığından hukuka aykırı bir ceza uygulanması söz konusu değil ve açacağı davayı kaybedecektir.

Olay eski Yönetmelik zamanında olsa yine hakkında aynı işlem yapılacaktı. Ancak burada kesinlikle haklı olacaktı.

Zaten eski yönetmelikteki bu sorunu anladıkları için Yönetmelik'in bu maddesinde değişiklik yaptılar.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı adaletistiyorum55 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar.

Ex bir pol mem. olarak düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Örneğin bir doktorun muayenehanesine, bir hasta gittiğinde hastayı secme veya muayene etmeme hakkına sahip değildir.

Ancak bir polis her ne kadar yükümlülükleri yerine getirmek zorunda olsa da, siZin hakkınıZda işlem yapıp yapmamak onun elindedir.

Cünkü bir doktor hastayı muayene etmezse hasta tarafındam sikayet edilir. Ancak kusurlu bir sürücüye polis işlem yapmazsa, sürücü itiraz etmez eyvallah der.

Alkol promil sınırının 0.5 olma sebebi, tıbben 0.5 promil üZerinde alkol alımının reflex ve kontrol kaybına sebep olmasıdır.

Her meslek grubunda meslege yakısmayacak hareketler sergileyen insanlar oldugu gibi, elbetteki polislerde de vardır. Ancak polislerde bu sayının daha cok olma sebebi, daha kolay yoldan meslek sahibi olmaları, bircogunun universite bile bitirmiş olmamaları sebebiyle kültür olarak yeterli olgunluga erisemeden büyük yetkilerin altında ezilmeleridir.

Kolluk kuvvetleri de aslında diğer tüm kurumlar gibi devleti ve otoritesini temsil etmektedir. Ancak bazı hukuksuZ emir ve yasakların kolluk kuvvetlerine uygulanmasında, polis ve askerlerimiZin sesini cıkartmama sebebi de kültür ve bilgi eksikligidir. Buna defalarca tanık oldum.

SiZin olayınızda siZe 0.3 promil yazan polis memuru size hangi maddeye dayanarak ceza yaZdıgını bilemeyecek kadar üniformaya yakısmıyorsa kabahat siZin degil...

Siz ticari amacla kullnmıyordum deseniZ de aracınıZın arka koltugunda veya bagajında ticari amacla tasınan bir mal veya esya var mıydı? Çünkü yerine göre, ticari bir kamyonet bile hususi amacla kullanılabiliyorsa, sıradan bir binek aracı da ticari işlev görebilir.

Ayrıca cevirmeye yakalandgnz yer sehir ici miydi, sehir dısında bir cevre yolu mu? Sehir dıaında yakalanmanız da aracı hususi yonde kullandıgınız yonundekı ınandırıcılıgı duruma gore azaltabilir.

Bunlara vereceginiz cevap yasamıs oldugunu olaydaki haklılıgınızı veya haksızlıgınıZı ortaya cıkaracaktır.

ticari araclarda bu sınır 0.2 oldugundan hukuki olarak siZin lehinize bir sonuc cıkacagnı sanmıyorum. 2918 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin beşinci fıkrasında belirtilen miktarlarda idari para cezası verilmiş ve 2. Kez ehliyeti kaptırmanız sonucunda sanırım 2 yıl ehliyetinize el konmuş.

Olaya bir de polis acısndan bakıldıgında, sizi serbest bıraktıgını ve 1 saat sonra kaza yapıp 1 ölüme sebebiyet verdiğinizi düşünürsek, polisin yasayacagı vicdan azabını da göZönüne getirin lütfen.

Hayır ilk cezanızı etkilemez
    Hayır hapis yaptırımı yoktur
    2.kez ehliyetiniz alınmıssa 2 yıl ehliyetsiz kalacaksını
    Araçta toplam 4 kişiydik. Bagajı boştu. Heryeri cam olan bir kamyonet. Kısacası connect.
    Sizinde bahsettiğiniz gibi kartal , logan tarzı araçlarda ticari amaçla kullanılabilir. Alkol derecesine onlarda tabii tutulmalıdır öyleyse.
    Aracı şehir içinde sürüyordum. Şehir dışı veya çevre yolu değil.
    Ayrıca biyolojik olarak 0.20 ile 0.30'un arasında pek bir fark olacağını sanmıyorum. Dediğiniz gibi 0.50 yasal sınırdır ve ciddi refleks kaybı yaratabilir. Ben arabayı kullanırken , yola çıkarken ; Sarhoş olarak yola çıkmıyorum. Aracımda benden baska 3 kisi daha var araba sürebilen , onlardan biri de sürebilirdi ( Bendeki tehlikeyi görselerdi )
    Ve benden baska bir kisi alkolölçeri üflemedi ve bastı gitti. Polis ne peşlerine takıldı ne de umursadı.
    Bana sorarsanız , ben hiç promil çıkmayacağını ümit ederek ; gayet rahat üflemiştim halbuki.
    Ki ayrıca memur bey'in 0.30'dan ehliyet mi verilir dediğini arkadaşım da kendisinden duymuş.

- - - Updated - - -

Sayın adaletistiyorum55,

Ben eski ve yeni yönetmelikleri karşılaştırdım ve bir sentez yaptım:

Burada üyeye uygulanan işlem yeni Yönetmelik'e göre yapıldığından hukuka aykırı bir ceza uygulanması söz konusu değil ve açacağı davayı kaybedecektir.

Olay eski Yönetmelik zamanında olsa yine hakkında aynı işlem yapılacaktı. Ancak burada kesinlikle haklı olacaktı.

Zaten eski yönetmelikteki bu sorunu anladıkları için Yönetmelik'in bu maddesinde değişiklik yaptılar.
    Evet gayet iyi anladım efendim.
    Fakat itiraz red edildiğinden sonra ben işi anayasa mahkemesine götürmeyi düşünüyorum. ( Götürme hakkım varsa tabii )

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı OneLoveDenizlispor rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Araçta toplam 4 kişiydik. Bagajı boştu. Heryeri cam olan bir kamyonet. Kısacası connect.
    Sizinde bahsettiğiniz gibi kartal , logan tarzı araçlarda ticari amaçla kullanılabilir. Alkol derecesine onlarda tabii tutulmalıdır öyleyse.
    Aracı şehir içinde sürüyordum. Şehir dışı veya çevre yolu değil.
    Ayrıca biyolojik olarak 0.20 ile 0.30'un arasında pek bir fark olacağını sanmıyorum. Dediğiniz gibi 0.50 yasal sınırdır ve ciddi refleks kaybı yaratabilir. Ben arabayı kullanırken , yola çıkarken ; Sarhoş olarak yola çıkmıyorum. Aracımda benden baska 3 kisi daha var araba sürebilen , onlardan biri de sürebilirdi ( Bendeki tehlikeyi görselerdi )
    Ve benden baska bir kisi alkolölçeri üflemedi ve bastı gitti. Polis ne peşlerine takıldı ne de umursadı.
    Bana sorarsanız , ben hiç promil çıkmayacağını ümit ederek ; gayet rahat üflemiştim halbuki.
    Ki ayrıca memur bey'in 0.30'dan ehliyet mi verilir dediğini arkadaşım da kendisinden duymuş.

- - - Updated - - -

Evet gayet iyi anladım efendim.
    Fakat itiraz red edildiğinden sonra ben işi anayasa mahkemesine götürmeyi düşünüyorum. ( Götürme hakkım varsa tabii )
    Hayr. Böyle bir hakkınız yok. Bununla birlikte karar kesin olduğundan iç hukuk yollarını tüketmiş sayılırsınız.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hayr. Böyle bir hakkınız yok. Bununla birlikte karar kesin olduğundan iç hukuk yollarını tüketmiş sayılırsınız.
    Merhaba,

O zaman özetlemek gerekirse , itiraz etmemin pek bir fayda etmeyeceği boşa emek harcayağım doğru mudur?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php127737-2-Kez-Ehliyet-Kaptirma-Sonrasi-Hapis-Cezasi-verilir-mi

2 kez alkollu yakalanmakhukuki.net ehliyet www.hukuki.net2 kez alkolden ceza mahkemesinden ne gibi ceza gelir2 ci defa alkollu yakalanip mahkeme sobucuilk ehliyet kaptirmadenetim ehliyetalkolden ikinci kez mahkemeehliyeti kaptirdiktan sonra yakalanmak2 kez alkolden yakalanma 2018http:www.hukuki.netshowthread.php127737-2-Kez-Ehliyet-Kaptirma-Sonrasi-Hapis-Cezasi-verilir-mi2. kez alkolden ehliyeti kaptirdim ne olur2 defa alkollu arac kullanmak yakalanmakikinci ehliyet kaptirmaalkollu aac kullanma 2 defa cezasiilk kez alkolden alinan ehliyette hapslik olurmyehliyet kiraya verilirmi2 kez ehliyet 3 ay hapisiki kez alkollu yakalanip kamu cezasi ne olur
Forum