+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
    Nerede
    ordu
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Marka taklidi iddiası ile suçlandık. aramada delil olmamasına rağmen iddianame hazırlandı.

öncelikle tüm hukuki.net ailesine peşinen teşekkür ediyorum. mağazacılık sektöründe faaliyet gösteren iişyerimize 08.02.2016 tarihinde kurumsal bir markanın firma avukatı olduğunu söyleyen bir avukat ve iki sivil polis geldi. arama kararları olduğunu, işyerimizde ilgili markanın patentli ürünlerinin çakmasını sattığımız yönünde ihbar olduğunu söylediler. ve daha sonra ilgili firmanın müfettişinin bizden bu üründen daha önce bir adet aldığını da belirttiler. delil olarak da üzerinde hiçbir sekilde ürünün ismi yazmayan isyerimize ait bir pos slibi ve bizden aldıklarını iddia ettikleri ürünün bizimle alakası olmayan bir yerde yanyana çekilmiş fotografını gösterdiler.

kolluk kuvveti ile avukat, yaptıkları detaylı aramada işyerimizde ilgili markaya ait herhangi bir ürün satmadığımız için bulamadı. polis tutanağınada ''yapılan aramada herhangi birsey bulunamamıstır'' yazıldı.. ifademde bu ürünlerden satmadığımızı, pos slibinin bize ait olduğunu lakin herhangi sıradan bir ürün alımı esnasında verilmiş olabileceğini, bizi suclamak icin pos slibimizle yanyana konularak fotografı çekilen ürünün bize ait olmadığını belirttim.

aradan 10 gün geçti ve 3.asliye ceza mahkemesine, hakkımda 556 sayılı yasanın 61/A-1 fıkra, TCK'nın 53/1, 54/1 maddeleri ile savcı tarafından iddianame düzenlenip verildi. savcı bey ilgili iddianameye delil olarak bizden alındığı iddia edilen ürünü ve işyerimizden herhangi bir tarihte kolaylıkla bir baska ürün alındığında edinilebilecek olan bir pos slibini ekleyip 3.asliye ceza hakimine sevk verdi. ilgili iddianameyi incelediğimde, arama yapılan tarihte işyerimizde ilgili üründen bir adet bulunduğu şeklinde bir ibareye rastladım. oysaki polis tutanağında böyle birsey soz konusu olmayıp ''Herhangi bir suc unrusu ürüne rastlanmadı'' yazıyor. belliki savcı bey müşteki avukatının bahse konu aramadan önce bizden aldığını iddia ettiği ürünü kast ediyor...

şimdi özetle;

-müşteki firma avukatı bizim bu ürünü sattığımızı iddia ederek elinde bir adet bize ait olmayan ürün ve bizim firmaya ait olan pos slibi ile arama kararı çıkarttı,,,

-işyerimiz kolluk kuvvetleri ve firma avukatlarınca didik didik arandı. hiç bir sekilde ilgili firmaya ait ürün bulunamadı bu durum tutanagada suc unsuru bulunmadı şeklinde geçirildi.

-ifademde de bu ürünlerden satmadığmızı söyledim.

-ve bu sabah 4040 dan gelen mesajda hakkımda ceza davası açıldığı belirtildi.

-adliyeden iddianamenin fotokopisini aldım ve su an elimde.

pek karmasık bir durum olduğunu biliyorum lakin sorularım da sunlar;

-bu durumda müştekinin elindeki bizden aldığını iddia ettiği ürün işyerimizde yapılan aramada birsey cıkmamasına rağmen bizi cezalandırma hususunda yeter delil teşkil eder mi ?

-işyerimizde arama yapılması üzeerine birseye rastlanmaması tutanklarda açıkca sabit iken savcı bey neden müştekinin suc duyurusunda kullandığı ürünü aramada yakalanmıs muamelesi ile iddianameye eklemiştir,

-biz bu durumdan ceza alırmıyız alırsak ne kadar ceza alırız.

- durum ve sürecin seyri ne olur.
    vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ediyorum .

Hukuki NET Güncel Haber

Marka taklidi iddiası ile suçlandık. aramada delil olmamasına rağmen iddianame hazırlandı. konulu yargıtay kararı ara
    Marka taklidi iddiası ile suçlandık. aramada delil olmamasına rağmen iddianame hazırlandı. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Marka taklidi iddiası ile suçlandık. aramada delil olmamasına rağmen iddianame hazırlandı.

Savcının sunduğu şey "iddia"name. Adı üstünde.
    Şimdi yapılacak olan ise, "yargı"lama.
    Haklı ile haksızı ayıracak olan işlem.
    Yapılacak yargılama sonucunda karşı taraf slipten başka delil koyamazsa sizin suçlu bulunma ihtimaliniz kanımca sıfıra yakın. Ancak böyle bir şey yapacak olan büyük bir markanın sadece bir POS slibine dayanarak suç duyurusunda bulunması bana çok mantklı görünmedi. Sizin bilmediğiniz başka delilleri de olabilir.

Bu arada; gösterilen slip üzerinde saat olmalı. Güvenlik kamerasından o saate baktınız mı?
    Slibe ait fatura / fiş olmalı. O belgeyi değerlendirdiniz mi?

Nerede
    ordu
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Marka taklidi iddiası ile suçlandık. aramada delil olmamasına rağmen iddianame hazırlandı.

Alıntı Şenol Eker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Savcının sunduğu şey "iddia"name. Adı üstünde.
    Şimdi yapılacak olan ise, "yargı"lama.
    Haklı ile haksızı ayıracak olan işlem.
    Yapılacak yargılama sonucunda karşı taraf slipten başka delil koyamazsa sizin suçlu bulunma ihtimaliniz kanımca sıfıra yakın. Ancak böyle bir şey yapacak olan büyük bir markanın sadece bir POS slibine dayanarak suç duyurusunda bulunması bana çok mantklı görünmedi. Sizin bilmediğiniz başka delilleri de olabilir.

Bu arada; gösterilen slip üzerinde saat olmalı. Güvenlik kamerasından o saate baktınız mı?
    Slibe ait fatura / fiş olmalı. O belgeyi değerlendirdiniz mi?

Teşekkür ederim. hakkımızda suc duyurusunda bulunmak için markanın avukatı bizden aldığını iddia ettiği bir adet ürünü, ve bizim dükkanımıza ait herhangi bir başka ürün vesilesi ile verilmiş olabilecek pos slibini delil niteliğinde sunuyor. dosyayı bu sabah adliyede inceledim. dosya içerisinde mevcut olan emanet eşya makbuzundada aynı nitelik mevcut. bir adet ürün ve bir adet pos slibi fotokopisi. bunun haricinde başka bir delil olmadığına kati olmamakla birlikte eminim. iş yerimizin kamerası ne yazıkki arızalı, hard disk arızası sebebi ile sadece anlık görüntü var kayıt mevcut değil. slibin üzerindeki tarih, işyerimize kolluk kuvvetleri ile arama yapılan tarihten daha önceki bir döneme ait. ve kolluk kuvvetlerinin tuttuğu tutanakta işyerinde suç teşkil edecek herhangi bir şeye rastlanmadığını bildiren ifade mevcut.

bütün bu veriler ışığında savcı beyin iddianamesinde bizden alındığı iddia edilen bir ürün ile bir pos slibini delil niteliğine alması hakimin kararını ne yönde etkiler. bunu kestirmek oldukca güç. şahsi kanaatim isnad edilen sucu ispat için yeterli delil sayılmaması gerektiğine ve kolluk kuvvetlerinin aramada herhangi birseye rastlamamasnın da müspet tesir edeceğine meyletmekle birlikte yinede huzursuz olmaktan kendimi alıkoyamıyorum.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Slip bir delil muhakkak ama tek başına durumu ispatlayacak bir delil olmadığını anlamak için uzman olmaya gerek yok gibi görünüyor. Savcılığın bir konuda dava açması için "şüphe" olması yeterli. Zira savcılığın görevi yargılama yapmak yani suçlu ya da suçsuz diye karar vermek değil, suçlu olma ihtimali olan konuları yargıya götürmektir. Eğer böyle bir ürün satmadı iseniz, tedirgin olacak bir durum olmadığını düşünüyorum.
    Ancak insanların yargılama konusunda usul (ne zaman ne söylenir, ne zaman ne yapmak gerekir) bilgisi olmadığından bir avukatla kendinizi temsil ettirmeniz lehinize olur diye düşünüyorum.

Nerede
    ordu
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Slip bir delil muhakkak ama tek başına durumu ispatlayacak bir delil olmadığını anlamak için uzman olmaya gerek yok gibi görünüyor. Savcılığın bir konuda dava açması için "şüphe" olması yeterli. Zira savcılığın görevi yargılama yapmak yani suçlu ya da suçsuz diye karar vermek değil, suçlu olma ihtimali olan konuları yargıya götürmektir. Eğer böyle bir ürün satmadı iseniz, tedirgin olacak bir durum olmadığını düşünüyorum.
    Ancak insanların yargılama konusunda usul (ne zaman ne söylenir, ne zaman ne yapmak gerekir) bilgisi olmadığından bir avukatla kendinizi temsil ettirmeniz lehinize olur diye düşünüyorum.
    ilginize teşekkür ederim. lakin ne yazıkki bu davada bizi temsil edebilecek bir avukata ödeme yapacak gücümüz bulunmamakta. bu sebeple sizin gibi değerli hukukcuların görüşlerine başvurup bir çıkar yol aramaktayız. şahsın elinde bizden aldığını iddia ettiği bir adet ürün ve bir tek pos slibi var. bunun haricinde başka bir delil durum söz konusu değil lakin gelin görün ki emsal teşkil edecek bir duruma da rastlamadım. arastırdığım tüm davalarda, hakimler kararlarını işyerine yapılan baskında yakalanan ürünleri mevut olan işyeri sahipleri aleyhine vermişler. oysa bizim davamızda suc duyurusunda bulunan sahsın elinde bir adet ürün bir adet pos slibi var iken yapılan aramada hiçbirsey bulunamadı. hal böyle iken suc duyurusundaki herhangi baska bir yerden de temin edilmesi gayet mümkün o ürün mü dikkate alınmalı yoksa kolluk kuvvetleri ile gerceklestirilen aramada bir seyin ele geçirilememiş olmas ı mı önemli dir ?

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Avukatlık müessesesi bu gibi durumlar için vardır. Profesyonel hukuksal destek almanızı öneririm. Yargılama esnasında mağdur olmamanız için, bir avukat ile götürün davayı. Geçmiş olsun.

Nerede
    samsun
    İletiler
    587
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir isletmeci olarak odeme gucum yok diyorsunuz. Hak veriyorum. Bu sizi biraz sarsabilir. Ama ilerde hakliyken haksiz konuma dusunce, muhtemelen bir isletmeci olarak avukata verilecek makul bir odemenin, belki de 10 kati bir miktarla, adli para cezasina carptirilacaksiniz. bu ihtimal dahilinde birsey olsa bile sizi biraz degil, baya sarsacaktir. Olaya biraz da bu acidan bakin. Gecmis olsun.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cezayı ödemek bir yana, ceza alması durumunda karşı taraf tazminat davası açtğında bu ceza davası o kadar önemli olacak ki...

Nerede
    ordu
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cezayı ödemek bir yana, ceza alması durumunda karşı taraf tazminat davası açtğında bu ceza davası o kadar önemli olacak ki...
    anlıyorum lakin benim sorum şu idi,,, hakim bu dosyaya baktığğında davayı sürdürmek için müşteki avukatının sunduğğu delilleri yeterli görür mü. bir avukat arkadaşım ile görüştüm biraz önce. kendisi ilk celsede beraat alman çok yüksek bir ihtimal dedi. zira işyerinde yapılan aramada delil teşkil edecek bir suc unsuru mevcut değildi birsey yakalanmadı yani. sizcede hakim ilk celsede buna beraat verir mi delil yetersizliği ile.

- - - Updated - - -

Alıntı adaletistiyorum55 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir isletmeci olarak odeme gucum yok diyorsunuz. Hak veriyorum. Bu sizi biraz sarsabilir. Ama ilerde hakliyken haksiz konuma dusunce, muhtemelen bir isletmeci olarak avukata verilecek makul bir odemenin, belki de 10 kati bir miktarla, adli para cezasina carptirilacaksiniz. bu ihtimal dahilinde birsey olsa bile sizi biraz degil, baya sarsacaktir. Olaya biraz da bu acidan bakin. Gecmis olsun.
    alakanıza teşekkür ederek söze başlamak istiyorum.işte benim de tamda merak ettiğim husus budur. size göre ben bu durumda yani yukarıda zikrettiğim esaslar dikkate alındığında ceza alırmıyım. dahası bulunduğumuz muhitte sadece ben değil benim gibi tam 10 esnaf aynı dosya kapsamında iddianameye konu edildi. bunların yaklasık 5 tanesinn işyerinde yapılan aramada ilgili firmaya ait ürün tespit edilip el konuldu benimde içinde bulunduğum diğer 5 kişinin ise kolluk kuvvetlerince yapılan aramalarda işyerlerimizde herhangi bir unsura rastlanmadı. hakim değerlendirmesini yaparken savcının yaptığı gibi olanıda olmayanı da aynı kefeye koyar mı. yoksa bize beraat verir mi. ben bu ihtimalleri merak ediyorum. ve daha dava çok yeni. bugün iddianame hakiim beye ulaştı.

takribi olarak süresi ne olur bunun ?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önce de söyledim. Bence de bir şey çıkmaz. Ama daha evvel başıma gelen bir olaydan hatırlıyorum, bisikletten düşen bir çocuğu hastaneye götürdüm ve ceza aldım. Yine ceza alacağımı bilsem yaralı bir çocuğu gördüğüm halde bırakıp gitmem ama, bir avukatım olsaydı bu haksız cezayı almazdım.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: