+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Yeni nesil değnekçi İspark'tan usulsuz park cezaları

Engelli aracı sahibiyim. İspark yol kenarı otoparklarında 3 saat kapalı otoparklarda 8 saat ücretsiz otopark hakkım olduğunu çok iyi biliyorum ve süreleri aşmadan aracımı park ediyorum.
    Ancak ispark otopark görevlileri süreler içerisinde kullanımım olmasına rağmen süre aşımı olarak kaydettikleri için ispark 34 Er 8829 nolu eski aracıma ve 34 GJ 0467 nolu yeni aracıma otopark ücreti yansıtmışlar.
    İspark beyaz masaya dilekçe ile başvurduğumda konunun çözülmeyeceğini ve otopark ücretlerini ödemek zorunda olduğumu ilettiler.
    İspark (Kamera görüntüleri vb.)hiç bir kanıt sunmadan araç plakalarıma ceza yazıyor. İspark Müşteri hizmetlerinden kanıt talep ettiğimde kanıt sunmak zorunda olmadıklarını söylüyorlar.

Bimer'e yazdım gidip İspark'a sizi şikayet ediyorlar ne diyorsunuz dediler. İspark'ta haliyle şikayeti kabul etmiyoruz dedi.

Bimer ile yazışma;

272950 nolu başvuruma ek olarak, Başvurumda kurumunuza İspark ı şikayet ettim. İspark tan şikayetim hakkında görüş alın şeklinde belirtmem olmadı. Sizin İspark ı şikayet için üst makam olduğunuzu düşündüm. Değil misiniz. size ispark ı şikayet ediyorum siz gidip ispark a Güngör Toraman sizi şikayet ediyor ne diyorsunuz diyorsunuz. Haliyle İspark şikayetini kabul etmiyorum diyor. Bırakın bu zihniyeti artık. Ben size isparkı şikayet edeceğim ve siz de isparkın bana yazdığı cezaların kanıtlarını inceleyerek isparka usulsüz ceza yazdığı için gerekli yaptırımı uygulayacaksınız ve cezalarımı iptal edeceksiniz. Konu bu kadar basit.

İlgi : 19.01.2016 10:25:43 Tarih Başvurunuz

Müdürlüğümüze iletmiş olduğunuz başvurunuzda yer alan konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Koordinasyon Müdürlüğü ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

"İSPARK A.Ş., İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 70. Maddesi ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 26. Maddesinin verdiği yetkiye istinaden sermayesine iştirak ettiği, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde faaliyet gösteren, özel hukuk tüzel kişiliği vasfına haiz anonim şirkettir. İştirakler Koordinasyon Müdürlüğümüz; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sermayesine iştirak ettiği şirketlerde pay sahipliğinden doğan haklarının takibi, Belediye ile şirketler arasında haberleşme, bilgi alışverişi, borç/alacak ilişkisi gibi konularda raporlama faaliyetlerini yürütmek ve koordinasyonunu sağlama hususlarında görevlidir. Şirketlerin ticari, sınai ve idari faaliyetleri ile ilgili konularda karar alma ve uygulama yetkisi ve görevi ile hukuki sorumluluk, ilgili mevzuatta belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde şirket karar organlarına aittir. İştirakler Koordinasyon Müdürlüğümüzün şirket karar organlarının yerine geçerek, iş ve işlemlerde bulunması hukuken mümkün değildir."

Kısacası yine isparkı isparka sormuşlar ve cevabı kanunlar sayılar vb süslemiş ve ret etmişler.

Yeni nesil değnekçi ispark için tüketici hakem heyetine gitmeliyim ? dava açmalı mıyım? yoksa bırakalım insanların ceplerini boşaltmaya devam mı etsinler?

Hukuki NET Güncel Haber

Yeni nesil değnekçi İspark'tan usulsuz park cezaları konulu yargıtay kararı ara
    Yeni nesil değnekçi İspark'tan usulsuz park cezaları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    384
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yeni nesil değnekçi İspark'tan usulsuz park cezaları

Ben hiç kullanmadığım halde cezam var. Arkadaşlarımında var. Ciddi ciddi bu cezaları veren var mı acaba?

İletiler
    86
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuyu biraz netleştirebilir misiniz?

1-Size yazılan park cezası mıdır yoksa cezalı park ücreti mi tahakkuk ettirilmiştir? Tahminimce 2918 s. KTK a göre yazılan bir cezadan bahsetmiyorsunuz.

2-Yol kenarlarında engelli araç park yerleri mevcut ve bunlar trafik levhaları ile belirtilmiştir. Ancak sizin söz ettiğiniz yerler bunlar değil, İşpark'a ait olan yerler. Doğru mu?

3-Sözettiğiniz 3 saat, 8 saat park hakkı bildiğim kadarı ile 2918 s. KTK da yok. Bu hak İşpark'ın kendi iç mevzuatından kaynaklanan bir hak mı?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı k_karakas34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Konuyu biraz netleştirebilir misiniz?

1-Size yazılan park cezası mıdır yoksa cezalı park ücreti mi tahakkuk ettirilmiştir? Tahminimce 2918 s. KTK a göre yazılan bir cezadan bahsetmiyorsunuz.

2-Yol kenarlarında engelli araç park yerleri mevcut ve bunlar trafik levhaları ile belirtilmiştir. Ancak sizin söz ettiğiniz yerler bunlar değil, İşpark'a ait olan yerler. Doğru mu?

3-Sözettiğiniz 3 saat, 8 saat park hakkı bildiğim kadarı ile 2918 s. KTK da yok. Bu hak İşpark'ın kendi iç mevzuatından kaynaklanan bir hak mı?

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
    Bana yazılan park ücreti. İspark tarafından plakama yazılmış ve ödemezsem yargı yolu ile alacaklarını belirttiler.

İstanbul'da büyükçekmece dışında engelli park yeri hiç görmedim. Park ettiğim yerler İspark tarafından işgal edilmiş yerler.

3 saat 8 saat hakkı ispark tarafından verilmiş. Ancak ispark yetkilisi ile görüştüğümde bu saatleri belediyelerin ilgili müdürlükleri belirliyormuş.

İletiler
    86
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-Menfi tespit davası açarak borçlu olmadığınızın tespit edilmesini mahkemeden isteyebilirsiniz.
    2-Bunu yapmayıp İşpark'ın yargı yollarına başvurmasını bekleyebilir, itiraz edebilirsiz.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gungort rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
    Bana yazılan park ücreti. İspark tarafından plakama yazılmış ve ödemezsem yargı yolu ile alacaklarını belirttiler.

İstanbul'da büyükçekmece dışında engelli park yeri hiç görmedim. Park ettiğim yerler İspark tarafından işgal edilmiş yerler.

3 saat 8 saat hakkı ispark tarafından verilmiş. Ancak ispark yetkilisi ile görüştüğümde bu saatleri belediyelerin ilgili müdürlükleri belirliyormuş.
    Daha önce bende bu sorun ile karşılaştım, yani sorun isparkın plakaya yazdıgı ceza..
    bir yakınım ispark çalışanı oldugu için ona sordum akibetini!
    ispark plakaya yazıyor ama isparkın devlet kurumu olmadığından dolayı yazılan cezaların, vergi dairesi gibi kişinin hanesine borç yazılıp araç satışında veya yıllık vergiler gibi ödemelerinde görünmüyor dedi..
    yani ödeme yapmana gerek yok, çünkü özel şirket oldugu için sadece araç sahipleri isparka girdiğinde oradaki görevli elindeki cihazla baktıgında görebiliyor, ve borcunuz var ben tahsil edebilirim diyip verenden alıyor, vermeyenden alamıyor'!!
    yani bu cezalar ödenmediği zaman , ispark bunu dava eder ise (ki edemez çünkü delil sunmaları gerek) ispat yükümlülüğü kuruma ait olacak, ortada imza yok , resim yok, tutanak yok, kafasına göre yoldan gecen bir araca sırf kıllık olsun diye yazar ve bunu dava edemez...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı edi_xxx rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Daha önce bende bu sorun ile karşılaştım, yani sorun isparkın plakaya yazdıgı ceza..
    bir yakınım ispark çalışanı oldugu için ona sordum akibetini!
    ispark plakaya yazıyor ama isparkın devlet kurumu olmadığından dolayı yazılan cezaların, vergi dairesi gibi kişinin hanesine borç yazılıp araç satışında veya yıllık vergiler gibi ödemelerinde görünmüyor dedi..
    yani ödeme yapmana gerek yok, çünkü özel şirket oldugu için sadece araç sahipleri isparka girdiğinde oradaki görevli elindeki cihazla baktıgında görebiliyor, ve borcunuz var ben tahsil edebilirim diyip verenden alıyor, vermeyenden alamıyor'!!
    yani bu cezalar ödenmediği zaman , ispark bunu dava eder ise (ki edemez çünkü delil sunmaları gerek) ispat yükümlülüğü kuruma ait olacak, ortada imza yok , resim yok, tutanak yok, kafasına göre yoldan gecen bir araca sırf kıllık olsun diye yazar ve bunu dava edemez...
    Bir yakınıma dükkanının önünde ispark 1500 TL ye yakın ceza yazmış. Ödemeyince de haciz göndermiş. Dolayısıyla ispark dava açıp kazanabiliyormuş diye düşündüm.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gungort rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ...
    Bimer'e yazdım gidip İspark'a sizi şikayet ediyorlar ne diyorsunuz dediler. İspark'ta haliyle şikayeti kabul etmiyoruz dedi.

Bimer ile yazışma;

272950 nolu başvuruma ek olarak, Başvurumda kurumunuza İspark ı şikayet ettim. İspark tan şikayetim hakkında görüş alın şeklinde belirtmem olmadı. Sizin İspark ı şikayet için üst makam olduğunuzu düşündüm. Değil misiniz. size ispark ı şikayet ediyorum siz gidip ispark a Güngör Toraman sizi şikayet ediyor ne diyorsunuz diyorsunuz. Haliyle İspark şikayetini kabul etmiyorum diyor. Bırakın bu zihniyeti artık. Ben size isparkı şikayet edeceğim ve siz de isparkın bana yazdığı cezaların kanıtlarını inceleyerek isparka usulsüz ceza yazdığı için gerekli yaptırımı uygulayacaksınız ve cezalarımı iptal edeceksiniz. Konu bu kadar basit....
    Bimer in ne olduğunu veya çalışma sisteminin ne şekilde olduğunu tam bilmediğinizi düşünüyorum.
    Bimer, öyle sizin dediğiniz gibi, ben istedim, siz de gideceksiniz gerekeni yapıp cezalarımı iptal edeceksiniz fazlası değil yapacağınız iş tarzında bir uygulama değil.
    Aşağıdaki kısım Bimer web sitesinden alıntıdır.
    http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgFaq.aspx

BİMER nedir?
    “Başbakanlık İletişim Merkezi" (BİMER); bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. BİMER, Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığınca yazılımı gerçekleştirilen bir program ile web sayfası üzerinden kullanılan bir sistem olup, vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak, müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılmaktadır

• BİMER’e yapılan başvurular kim ya da kimler tarafından okunmakta ve değerlendirmeye alınmaktadır?
    Vatandaşlarımızın Başbakanlığa (veya doğrudan Halkla İlişkiler Daire Başkanlığına) her yolla gönderdikleri istek, görüş, öneri, ihbar ve şikâyetler, Başkanlığımızdaki uzmanlar tarafından incelenerek değerlendirilmekte; gereği yapılmak üzere ilgili Bakanlık, Valilik, kamu kurum ve kuruluşlarına iletilmektedir.
    '' • Başvurumun sonucu BİMER’den mi ilgili kurumdan mı gelmektedir?
    Başvurunuzun cevabı ilgili kurum tarafından başvuru formunda vermiş olduğunuz iletişim bilgileri doğrultusunda tarafınıza gönderilir.''

Nerede
    izmir
    İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bimer e başvurdum birkaç defa sadece ilgili yerlere iletildi deniyor ama kişilerin okudugu muamma bence.Bankanın kart yapılandırmaları ile ilgili bir başvuruma gelecek kararlarda kull üzere not alındı dendi,gerisi o okudu bu okudu şeklinde..

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

park ucreti hukuki.net

ispark icra hukuki net

ispark odemesi yapmayanlar

Forum