Merhabalar bu konu hakkinda yardimci olursaniz sevinirim. 2006 senesinde ismini vermek istemedigim bilinen önemli bir universitede sirket actim. Bu sirketi acmak icinde rektorlugune yazi sundum, 6 ay bekleme sonunda rektorluk davetiyesiyle universiteye cagrildim ve kiralama daire baskani ile yuzyuze gorustum.Sonrasindada bana dukkani gosterdi,el sıkışıp anlaşmaya vardık.Bana dekor icin bir hafta sure verdi sonrasindada kira surecin baslayacak dedi, bende bu soze istinaden dekorumu yaptim tadilat islemlerimiz basladi. 1 hafta sonrasinda ticari faaliyete basladik,kira şözleşmesini sordugumda,hazirlayip getireceklerini soylediler (bunu neden istemistim pos cihazlari icin sözlesme yada kontrat gerekliydi). Basvurumda bankalar sozlesmeyi istemekteydiler,sözlesmem olmadigindan bankalarla sorunlar yasamistim.3 ayin sonunda banka yetkilileri isyerimde inceleme yapinca pos cihazlarini vermislerdi.
Bu kira sozlesmesi 3 sene boyunca yapilmadi,bende 3 sene kira ödemedim universiteye her sordugumda,bazi aksakliklar var halledince sozlesmeni yapacaz denmekteydi.Ama hala sozlesmem yapilmamisti ve ben bu duruma hicbir anlam verememekteydim,bir gun harita muhendisleri isyerime kesfe gelene kadarda bu olay gizemini korumuştu,gelen mühendisler kesiflerini yaptilar dukkanimi olctuler dukkanin cevresini,araziyi olcup resimlerini cektiler.Sonrada bu yerin isgal oldugunu soyleyip gittiler, tabi haliyle solugu universitede almistim bu sorunu halledeceklerini soyleyip beni yollamislardi. İlerleyen zamanlarda isyerime zabita memurları gelip taciz eder gibi burayi bosaltmalisin,burayi isgal etmektesin gibi soylemlerde bulunuyorlardi.Herseferinde gelenlere universiteden burayi kiraladigimi ve kiralarken yazdigim yazismalari,odedigim elektrik faturalarini gosteriyordum (bu arada elektrigi universiteden alip faturada universiteden şirket ismime idi )bunlari gorduklerinde zabita memurlari seni kandirmislar.Bu mulkiyetin universitenin degil buyuksehirin oldugunu soylediler.Ben yine rektorluge gidip isin aslini ogrenmek istedigimde,sonunda gercegi ogrendim.Üniversitenin belediyeyle mahkemelik oldugunu,davanin devam ettigini, bu nedenlede bana sozlesme yapmadiklari bilgisine ulastim.Haliyle bu durum karsisinda benim o dukkandaki gelecegim tehlike altina girmisti cunku isgalci gorunmekteydim ve belediye benim dukkani bosaltmami istemekteydi.Bu durumunda mahkemenin sonuclanmasindan sonra kesinlikle gerceklescegininde altini cizmekteydiler.Çunku dukkanim dini alan icerisindeymis.Aradan 1 sene daha gectikten sonra universite mahkemeyi kaybetti.Ve belediye yerin yasal sahibi oldugunu ispat etti.Benim isyerimide kapatmam icin baskilara maruz kalma sürecimde artik resmileşmiş olmuştu.Yasal kiraci bile degildim ve belediye benle anlasmaya gitmek istemiyordu, haliyle ustune ustluk universite davayi kaybettigi icin elektrigimide kesince 1 ay jeneratorlerle isyerimi aktif tutabilmeye cabaladim, artik bikmis ve bu baskilara daha fazla dayanamayip isyerinden zorla cikartilmayi kabul etmistim.Belediye isgal olarak gorulen mulkiyetteki kaldigim sure icerisindeki kira bedellerinide taraflarina vakif yada ziraat bankasi hesaplarina yatirmami sart kostular. Ecrimisil dairesinde buna dair imza attirdilar haliyle bunuda odemistim,dukkanimi istemeden bosaltmistim simdi asil konu bu olaylardan sonra iflas ettim,yeniden kendime ticaretimi surdurebilecegim nitelikte dukkan bulamamistim kisa sürede isgal gorunen işyerim cadde ustunde ve o semtte rekabette oldugum sadece 1 dukkan vardi.O dukkanda ara sokaktaydi ve ben dukkanima 100 bin tl yatirim yapmistim.Uzun vadede dusunulen bir sektore hitap etmekteydim.Dükkanimdan cikmak zorunda kalinca elimdeki mallari satamadigim icin ticari zararim beni iflasa surukledi.Şimdi ben universiteyi kendilerine ait olmadigi halde bu dukkani (universite kendilerine ait olmadiginida bilmekteymis cunku benden onceki kiracida universiteye oduyormus kirasini universitede belediyeye odeme yapmadigi icin mahkemelik olmuslar bunuda sonra ogrendim )bana kiraya vermelerinden,beni bu duruma dusurmelerinden dolayi sikayet edip tazminat davasi acabilirmiyim. Bunun cevabini verirseniz cok sevinirim,isyerimi 2011 de kapattim bu olayda zamanasimi nedir ? Arti bana bu davayi acmak ne gibi bir ücrete mal olur ? Bu zamana kadar neden bekledigimi soracak olursaniz iflas etmemle birlikte, mal aldigim yerlere borclarimi odeyemedim ve krediler cektim dükkanda bulamadığım icin onlarida odeyemeyip taahudu ihlalden ceza evine girdim.Sonrada borclarimi biran once temizleme cabasina basladim, bazi uzerime acilan davalar nedeniyle hic firsatim olmadi.Ama en onemlisi universiteye acsam dava kaybederim korkusunun agir basmasiydi. Bunlar nedeniyle bu zamana geldi cvplariniz beni mutlu edecektir.Saygilarimla