Öncelikle herkese merhabalar. Bu aralar başımdaki bir problemle alakalı sorularım olacak değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum. Özelleşen elektrik dağıtım firmalarından birinde 11.02.2008 den bu yana çalışmaktayım. İki senelik ihale almış olan bir firmada arıza onarım bakım (elektrik arıza servisinde) işinde 11.02.2008 tarihinden 26.02.2009 tarihine kadar çalıştım firmanın ihalesi bitti. Birçok problemden sonra ihaleyi alan başka firmayla aynı işyerinde aynı işe 27.02.2009 itibaren devam ettik. Bu firmanında ihale süresi 31.07.2011 de bitti ve yapılan büyük özelleştirme ile dağıtım bölgesi büyük bir holdinge 26 seneliğine kiralandı. Bu holding iş arkadaşlarımızın bazılarını işten çıkardı. Kalıp devam etmek isteyen bizlere ise eski firmamızdan istifa ettiğimize hiçbir alacağımızın kalmadığına dair bir belge imzalatarak (imzalamayanları işe almıyoruz biz başka firma ile takıntısı olan personel istemiyoruz dediler) 01.08.2011 tarihinde işe girişimizi yaptılar. Halen aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorum.İşimiz çok tehlikeli ve riskli bir iş sürekli olarak enerjili elektrik şebekesinde arıza gidermek ile uğraşıyoruz. 3 vardiya çalışılan iş yerimizde son 4 aydır değiştirici olarak çalışıyorum. Bazı haftalar 6 gün içerisinde 3 gün 24/08 bir gün 08/16 iki günde 16/24 olarak çalışıyorum. Bazı günlerde ise gece 24 te işten çıkıp sabah 08 de işe gidiyorum. Yaptığımız iş tehlikeli ortaya hayatımızı koyduğumuz için sürekli iyi dinlenmiş, morali düzgün ve uykusuz olarak işe gelmemiz gerekirken uyku düzenim olmadığı için bazı günler işe uyumadan yada birkaç saatlik uyku ile gidiyorum. 18 aylık çocuğum var artık onu fazlasıyla düşünmem gerekiyor, hayatım risk altında yaptığımız işte iş kazası geçirenler ya sakat kalmakta yada ölmektedir. Bu konuları düşünürken geçenlerde şirketin tasarruf amacıyla işletmeler ve arıza servislerinden personel çıkaracağını duyduk. Şans ya aynı günlerde mart ayında başlamak şartı ile güzel bir iş teklifi aldım. Ayın 13 ünde bağlı olduğumuz müdürlük işten çıkarılacak adamların isimlerini istemiş bende amirimizle görüştüm, şimdi çıkarılmak istersen tazminatını öderler dedi. Bende kendi ismimi verdirdim. Bu işten çıkarılma konuları çok konuşulmaya başlanınca sendikaya şikayetler olmuş ve şuanda hiçbir cevap alamıyoruz. Genel müdür bu konunun konuşulmasını yasaklamış. İnsan kaynaklarını arayarak konu ile ilgili bilgi almak istedim. Bizim personel çıkarılması gibi bir konudan haberimiz yok dediler. Bir yandan yeni başlayacağım işimi kaçırmak istemiyorum. Diğer yandan da paraya ihtiyacım olduğu için kıdem tazminatı hakkımı yakmak istemiyorum. Eğer şirket önümüzdeki aylarda çıkarırsa diğer işe girme şansımı kaybedeceğim. Yaşadığım bölgede başka iş bulma şansım yok. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Şirket işten çıkarmazsa diğer işi kaçırmamak için bırakmak zorunda kalıcam tazminat hakkımı kaybetmemek için ne şekilde bırakmalıyım ? Tek taraflı haklı fesih yapmak için vardiye durumumuzu sebep gösterebilirmiyim. Yaptığımız iş, iş sınıfı olarak çok tehlikeli işler sınıfında. Yada işten çıkarılacaksınız söylentileri olduğunu bu sebeple yeni iş bulduğumu ve işi kaçırmamak için bırakmam gerektiğini sebep olarak gösterebilirmiyim.