Merhabalar;

Çok ihtiyacım olması sebebi ile vereceğiniz tavsiye ve bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum. 2007 yılının 10. ayında TOKİ ihalesi kazanmış bir firmada çalışmaya başladım. 10. ve 11. aylarda çalışmak suretiyle iki ay sonra işi bırakıp askere gitmeye karar verdim ve işimi bıraktığımı sözlü olarak iş verenlerime söyledim fakat yazılı bir istifa dilekçesi imzalayıp vermedim. Üniversitede aldığım iş hukuku derslerinden askere gitmenin tabi istifa nedeni olarak değerlendirileceğini hatırladığımdan bu konuda ne yazık ki tedbirsiz davrandım.
01.12.2007 tarihi itibari ile askere başladım. Terhis belgemde tanımlı olduğu üzere 01.12.2008 tarihinde ise askerliğim sonra erdi. Daha sonra iş bulup farklı bir firmada çalışmaya devam ettim. Bu arada 2009 yılında iş yerim SGK primlerimin farklı bir firma tarafından da yatırıldığını söyleyerek diplomamı kendilerinden habersiz farklı bir firmaya kiralayıp kiralamadığımı sordu. Bir nevi bununla suçladı. Ben de araştırdığımda ilk iş yerimin çıkışımı vermeyip, o zaman akdar SGK primlerimi yatırdığını anladım. Kendilerine telefon açtığımda yanlışlıkla yatırdıklarını, bana gönderecekleri istifa belgesini imzalayıp kendilerine vermem halinde problemin çözüleceğini söylediler. Ne yazı ki o anda üzerimdeki stresin de etkisiyle iş çözülsün diye imzalayıp gönderdim.
Belli olduğu üzere ne yazık ki bu konularda bilgi veya tecrübe sahibi değilim veya buna cahillik de denebilir, firma buna rağmen SGK primlerimi ödemeye devam etmiş ve 2010 yılının Ocak ayına kadar SGK primlerimi yatırmaya devam etmiş.
2011 yılında memur oldum 2015 yılında özelde sektördeki çalışmalarımın da özlük haklarıma eklenmesi için hizmet birleştirme talebinde bulundum. SGK bana mektup gönderip askerlik terhis belgemi göndermemi istemiş. Bunun üzerine de Yukarıda açılanan problemleri yeniden araştırıp gördüm. Askerliğim süresince SGK primlerim farklı firma tarafından yatırıldığından, buna itinaden terhis belgemin talep edildiğini sanıyorum.
SGK'ya ve kendi kurumuma gidip bu sgk ödemelerimin haberim olmadan yapıldığını, dolayısı ile bunlardan elde edilen hakların dikkate alınmasını istemediğimi söyledim. Firmayı dilekçe ile SGK'ya şikayet etmemi söylediler.

Önemli detaylar;
1) Kendilerine gönderdiğim imzalı istifa dilekçesinde (hatırlayamadığım miktarda 300 bin gibi)
nakit parayı elden aldığım yazıyor.
2)Kesinlikle hiç bir ücret almadım.
3) Askerliğim süresince ve geldikten sonra ikametimi dğiştirdiğimden, iş yerinin olduğu şehirde olmadığımı ispat etmem mümkün fakat kaymakamlıktan ikametimi hangi tarihlerde nereden nereye değiştirdiğimi alabilir miyim bilmiyorum.

Sormak istediğim soru ise;
1) Bu konu davalık bir konu mudur, yoksa SGK içerisinde çözülebilir bir konu mudur?
2) Şikayet etmem halinde firmaya kesilecek ceza ne kadar olabilir, firma benim kendilerine gönderdiğim istifa dilekçesini kullanarak ceza almaktan kurtulabilir mi?
3) Bana karşı söz konusu (hayali) çalışmalar karşılığında elden teslim etiklerini idda edecekleri paraları bir şekilde talep edebilirler mi?
4) Benim ne gibi bir sorumluluğum ortaya çıkabilir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.