Merhaba

Ben ABD`nin onemli devlet üniversitelerinden birinden örgün öğretimle Psikolog ünvanıyla mezun oldum ve YÖK denkliği için başvurmak üzereyim. Üniversitemin YÖK tarafından tanındığına dair yazılı cevap aldım önceden. Eğer denklik alamazsam, yüksek lisansı Türk üniversitelerinde yapamıyorum. Tekrar yurtdışına ailevi sebeplerle çıkamayacağım için muhtemelen klinik psikoloji online yüksek lisansı yapmayı düşünüyorum ve dolayısıyla o da YÖK tarafından tanınmayacak çünkü YÖK online diplomalara denklik vermiyor. Ancak özel sektörde denklik sorun teşkil etmiyor. Bilindiği üzere Türkiyede psikolojik danışmanlık merkezi açmak için klinik psikoloji yüksek lisansı olması gerekiyor. Sorum şu şekilde olacak. Eğer yüksek lisansım YÖK tarafından denk olmazsa, kendi danışmanlık merkezimi açmak için yani özel sektörde kendi işimi yapabilmek için gerekli ruhsatları veya izinleri alabilirmiyim? Devlet kurumlarında çalışmayacağım ve kendi işimi yapacağım. Bildiğim kadarıyla da denklik alamayan kişiler kendi özel işletmelerini açabiliyorlar. Benim durumumda da aynı sonucu çıkarabilirmiyim? YÖK tarafından tanınmasa bile kendi ülkesinde(ABD) akredite bir kurumdan klinik psikoloji ünvanı almış olacağım. Sorumu yanıtlarsanız çok memnun olurum.

Teşekkürler