Merhabalar,

Benim bi sorum olacak

Ben Yabanci uyrukluyum ve gecici bir sureligine egitim icin turkiyedeyim; yaklasik 3 hafta once tek tarafli bi kaza yaptim ve aracim pert oldu. Turkiyede 6 aydan fazla kaldigim icinde ehliyetim gecersiz oldugunu soyleyip aracimin bedelini odemeyip dosyayi ret ettiler.

sorum sudur: Aracimi mart 6 2015 de groupama sirketinde kasko yaptirdim, kasko yaptirdigim tarihdeki mevcut karayollari trafik mevzuatina gore yabanci uyruklu vatandaslar ehliyetlerini noter onayli tercumesi ile kullanabiliyor ( ister ehliyetlerini turk ehliytine degistirebilirler ister iseler degistirmezler). Fakat ben kaskomu yaptirdiktan 1 ay sonra mevzuat degismis ve demiski " yabancilar ulkeye giris yaptiktan sonra 6 ay icinde ehliyetlerini degistirmek zorundadir." tabii ben turkiyeye gireli 6 ayi gecmisti.

Benim anlamadigim durum boyle olsa bile sonucta bu idare bir islem degilmidir? yani ben araci boyle kullanmam ehliyetsiz anlaminami geliyor anlamadim? Degistirmesi zorunludur diyor fakat beni trafik polisi durdursa ( bircok kez trafik kontrol icinde durdurdu ve bi sorun olmadi) ehliyetsizlikten degil ehliyetimi degistirmedigim yuzunden ceza yazmazmi yani? diger sorum ise ben kaskomu mart ayin yaptirdim ama mevzuat nisanda degismis bu beni niye etkiliyor?

Su anda ben nasil bir yol izlemem gerekiyor? Birisi bana yol gosterirse cok mutlu olurum Allah Simdiden Razi olsun

Bu arada dipnot olarak: Groupama sirketi veya acentam ne beni aradi ne de bi bildiride duyurdu mevzuat degisimi hakkinda.