1 yıl evvel aldığım AVEA faturalı hattım için, AVEA'ya otomatik ödeme talimatı verdim. AVEA, 12 ay boyunca otomatik ödeme ile faturaları sorunsuz olarak tahsil etti. Ancak 13. ay tahsil edememiş. Beni aradılar, ben de DERHAL ödemeyi yaptım ve hemen sebebini öğrenmek için bankamı aradım, kayıtlar incelendi ve AVEA'nın bankaya ödeme talebi yaparken kart bilgilerimi hatalı girdiği, AVEA'ya banka tarafından "CVV kodu hatalı" hata kodu ile red cevabı verilmiş olduğu bildirildi.
Yani bankaya göre hatalı AVEA. Benim de kanaatim bu yönde. Zira banka en ince ayrıntısına kadar bilgi verdiği halde AVEA, üstü kapalı olarak "faturanızı ödemediniz", "bankanız onay vermedi" gibi ayrıntıdan uzak gerekçeler söyledi.
Bir sonraki fatura geldiğinde ise, hattıma "açma kapama ücreti" tahakkuk ettirildiğini gördüm. Derhal hattımı başka operatöre taşıdım doğal olarak. Ancak bu açma kapama ücretini geri almak istiyorum. Zira bu ödeme sorununda benim hiç bir hatam yok. Ya banka haklı, AVEA yanlış kod girdi ve ödeme alamadı, ya da kod doğru girildi de banka kendi hatası yüzünden olumsuz cevap verdi. Hangisi doğrudur bilemem.
Haksız açma kapama ücretini ihtiva eden faturanın son ödeme tarihi henüz gelmedi ancak bunu ödemezsem ben haksız olurum.
BTK üzerinden şikayet bildirdim, "Faturanızı ödememişsiniz o yüzden açma kapama ücreti alıyoruz" cevabı verildi.
Otomatik ödeme talimatını bankaya vermiş olsaydım bankanın sorumlu olacağını biliyorum. (Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Esas No:2014/11250, Karar No:2014/37229) Ama ben operatöre verdim.

Şimdi ne yapayım? AVEA'ya ihtarname (KEP ile) ya da ilamsız icra denenebilir mi?