Merhabalar
Ben aslen Afganistan vatandaşıyım. Yakın zamanda Türk vatandaşlığı da kazandım. Şu anda çifte vatandaş olarak yaşamaktayım.
Türkiye'de Tıp fakültesini okuyup bitirdim. Tabi bitirdiğimde sadece Afganistan vatandaşı olduğum için diplomam geçici T.C kimlik numarama tescillenmişti. Şu anda yeni T.C kimlik numarası kazandım. Fakat bu numaranın da diplomama tescillenmesi gerekmektedir.
Sağlık bakanlığı diploma tescil bölümünü aradığımda; diplomamı alıp tescilleyeceklermiş ancak diplomayı geri vermeden önce beni mecburi hizmete göndereceklerini, mecburi hizmet sonrasında diplomamı tekrar alabileceklerimi, şayet mecburi hizmete gitmek istemiyorsam, bir yıl boyunca diplomamı alamayacağımı söylediler. (Normal Türk vatandaşların mezun olduktan sonra gördükleri işlemler). Kanunda da Türk vatandaşları hekim olunca böyle yapması gerektiği yazıyor. Fakat benim durumum farklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben zaten hekimdim sonradan Türk vatandaşlığı kazandım. Benim durumuma benzer bir kaç hekimin mecburi hizmete gitmeden diplomalarını aldıklarını duymuştum ancak hangi kanuna göre aldıkları hakkında bilgim yok.

Kendi imkanlarım ile ne kadar araştırma yaptıysam bu konuda herhangi bir kanun-yönetmelik veya genelge maddesi bulamadım. Bu konuda fikri olan ya da bilgisi olan var mı?

Şimdiden teşekkür ederim
Saygılarımla