Merhaba,

Bir iş yerinde 2 ay 13 gün çalıştım.
1750 maaşla anlaştık.
ilk ay maaşımı alamadım, ilk maaşımı 2. ayın sonlarına doğru sadece asgari ücret olarak yatırdı.
Sigortamı da asgari ücret üzerinden yatırmış, maaşımı yatıracağı zaman anladım bunu da.

2 ay 13 gün sonra maaşımı alamayınca ve sigortam da eksik yatınca işten ayrıldım.
hala maaşımın kalanını alamadım ve
"git şikayet et" diyor iş veren sigortamı asgari ücretten yaptığı için alacağım bir aylık asgari ücret görünecek
3000 liradan fazla almam gerekirken asgari ücret hak edeceğim çünkü.

ancak elimde şunlar var;

1-) ikinci ayın sonlarına doğru maaşımı yatıracağı zaman bir telefon görüşmesi var telefonda kayıtlı
"banka hesabına asgari ücret kadar yatırdım, fazlasını yatıramam sıkıntı olur, eşinin iban numarasını ver oraya yatırayım" diyor görüşmede.

2-) önceden işten ayrılan 2-3 kişi de sigortayı eksik yatırdığına şahitlik edebilir.

3-) halen çalışmakta olan bir arkadaş da şahitlik edebilir (fikrinden caymazsa)

4-) halen çalışan 2 kişiyle telefon görüşmem kayıtlı
"bende seninle aynı alıyorum 1750 ama asgari ücret yatırıyor","şu an çalıştığım için şahitlik edemem kusura bakma"
"1200 lira alıyorum ama bana da asgari ücret yatırıyor"
şeklinde görüşmeler telefonda kayıtlı

ayrıca ben işvereni mesai saatleri dışında ısrarla arayınca yine üste çıkıp
"bu saatte rahatsız etme yoksa şikayet edicem seni aramaya devam edersen. sende istersen git şikayet et, bu saatte arama" diyor.
benim bu kişiyi alacağımdan ötürü aramam benim açımdan yasal sorun oluşturur mu? sonuçta ben alacağım için arıyorum.