Merhaba

Biz apartman olarak kentsel dönüşüm için bir firma ile görüşmekteyiz. Kendisini önce müteahhit olarak tanıttı, sonra araştırınca onun aracı olduğunu öğrendik. Kendisinin ticaret odasında kaydı var (mesela, W diyelim- anladığım kadarıyla aracılık hizmeti veriyor.). Ancak, bize ismini verdiği firmanın kaydı biraz farklı.
Şöyleki, kendisi bir şahıs şirketi, ancak kartvizitinde, yapım sizleşmesinde ve protokol kararında yazılan adı farklı. Farklı derken,
Kartvizitinde: X İnşaat Danışman Bilişim İnşaat Tic. Ve San. Ltd. Şti
Protokol kararında: W-X Danışmanlık Bilişim İnşaat Tic. Ve San. Ltd. Şti.
İnşaat Yapım sözleşmesinde: İmza kısmında, W-X İnşaat Ltd. Şti

ve bu sözleşmenin ödeme listesi kısmında ise: W-X İnşaat Danışman Bilişim İnşaat Tic. Ve San. Ltd. Şti. Yazıyor

Ticaret Sicil Kayıtlarından Bakıldığında:
W İnşaat (görüşülen kişinin kendi şahıs şirketi)
X Danışman Gayrimenkul Bilişim İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti olarak geçiyor.

Aracılık eden W firması bizden herhangi bir teminat, referans vs almadan direk protokol kararını imzalamamızı istiyor. ‘Teminatı da siz noterden bana yıkım kararı için yetki verin ondan sonra hallederiz, zaten 2/3 çoğunluğu yakalarsak gerisi önemli değil’ diyor.
2/3’ü yakalayabilmesi için bizim imzamız gerekiyormuş.
Yapılcak olan yeni dairelerde kimin hangi daireyi alacağına ilişkin bir karan, ön bilgi verilmesini istedim. Onu da sözel olarak belirtti, herhangibir yazılı belge vermedi. Etüd ve paylaşım şemasını email olarak atmasını istedik, email atamıyorum, elden vereyim dedi, hazırlamış, henüz vermedi.
İnşaat için aynı zamanda bizlerden para da istiyor. Bu noktada firma, sözkonusu firmayı nasıl araştırabilirim yada noterde firma olarak hangisine yetki vermeliyim? Hangisi ile sözleme yapmalıyım? Firma isminin yazımındaki bu farklılık ileride bir sorun teşkil eder mi?
** Eğer, aracı firmanın (W) çalıştığını söylediği banka şubesinde sadece şahıs hesabı varsa, Diğer firma vasıtasıyla teminat mektubu alabilir mi?
**Bu kişi bize kaşeli yada imzalı herhangibir belge teslim etmedi.

İlginiz ve zamanınız için şimdiden teşekkür ederim