+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  100
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Thumbs up Avukat ve vatandaş dostu sigorta: hukuki koruma sigortası / hukuk sigortası geliyor

  DEVLET DESTEKLİ HUKUKİ KORUMA SİGORTASI GELİYOR

  Seçimler öncesi partiler birer birer vaatlerini açıkladı. AK Parti'nin vaatleri arasına, hukuki koruma sigortası da girdi. Ancak, konu ile ilgili bir dizi yanlış bilgi de gündeme geldi. Hukuksal koruma sigortasının nasıl yapılabileceği ile ilgili uzman isimlerden Av. Şamil Demir, Hurriyet.com.tr'nin sorularını yanıtladı.


  Son günlerde gündeme gelen hukuki koruma sigortası ile ilgili merak edilenleri konu hakkındaki çalışmalarıyla tanınan Arabulucu Av. Şamil Demir'e sorduk.

  Hukuki koruma sigortası nasıl gündeme geldi?
  Hukuki koruma sigortası ülkemizde yeni bir konu değil. Bu sigortayla ilgi genel şartlar ülkemizde 1996 yılından beri yürürlükte. Ancak kasko ve konut sigortası gibi sigortaların tamamlayıcısı olarak kalmıştı. Geçen yıla kadar bağımsız bir sigorta poliçesi olarak üretilmemişti. Adalet Bakanlığı'nın hukuki koruma sigortasının gelişmesi için üç yıldır bazı çalışmalar yapıldığını biliyorduk. Son günlerde de bunun hız kazandığını görüyoruz.

  Hukuki koruma sigortasını nedir?
  Hukuki koruma sigortası, sigorta şirketinin ödenen prim karşılığında, poliçe kapsamındaki hukuki olaylarda mahkeme masrafları ve avukat ücretini ödemeyi üstlendiği bir sigortadır. Motorlu araç, sürücü, taşınmaz mal ve kişinin kendisini ve aile bireylerini kapsayan dört çeşidi vardır. Poliçeye dahil olmayan bazı konuların ek primle sigortaya dahil edilmesi mümkündür.

  Hukuksal koruma sigortası vatandaşa nasıl destek olur?
  Örneğin trafik kazası geçirdiğimizde, işten çıkarıldığımızda, evimizi kiraya verdiğimizde ve daha bir çok konuda hukuki uyuşmazlıklar yaşayabiliriz. Hiç hesapta yokken ortaya çıkan dava masrafları ve avukat ücretleri kişilerin bütçelerini sarsabilir. Bu nedenle bireyler yıllık 250 ila 450 TL arasında değişen primleri taksitle ödeyerek 5.000 ile 15.000 TL tutarında değişen hukuki koruma poliçesi alabilirler. Böylece haklarını ekonomik boyutunu düşünmeden savunabilirler. Hukuki koruma sigortası başta Almanya olmak üzere tüm AB ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır.

  Kimler faydalanabilir?
  Hukuki koruma sigortası, öğrenciden memura, işçiden esnafa herkese hitap eder. Buna rağmen sigorta yaptıramayacak durumda olanlar için ise devletin sağladığı adli yardım hizmeti vardır. Adalet Bakanlığı'nın devlet desteğine rağmen sigorta yaptıramayanlar için adli yardım mekanizmasını güncelleme çalışması yaptığını duyuyoruz.

  Sigorta şirketi avukatlık hizmeti mi verecek?
  Hayır, hukuki koruma sigortası avukatlık hizmeti vermez, avukat ismi önermez. Sigortalının kendi seçeceği avukatın ücreti ve yargılama giderlerini karşılar. Bu avukat sigortalının daha önce vekalet verdiği bir avukat olabilir ya da yeni bir avukata da olabilir. Bunun en avantajlı yanı ise sigortalının maddi nedenlerle daha önce erişemediği alanında uzman avukatlarla çalışabilecek olması.

  Sigortalının davayı kaybetmesi durumunda karşı tarafa ödeyeceği yargılama giderleri sigortadan mı karşılanacak?
  Hayır, bu konuda bir yanlış anlama var. Hukuki koruma sağlanabilmesi için kişinin mağdur ve haklı olması gerekir. Hasar servisinin yapacağı inceleme sonucunda kazanılamayacağı anlaşılan davalar için koruma verilmez. Bu sigorta haklı olup da hakkını arama ihtiyacı hisseden bireylerin maddi kayıplarını engeller. Yoksa sigortalının haksız olduğu bir davayı açmasına destek olmaz.

  Türkiye'de müstakil hukuki koruma sigortası yapan şirket var mı?
  Evet, bu poliçeyi ülkemizde Güneş sigorta sunuyor. Kendileriyle yaptığım görüşmede, ürüne olan ilginin diğer sigorta ürünleriyle karşılaştırıldığında oldukça yoğun olduğu, reklam yapılmamasına rağmen son bir yıl içerisinde 10.000'in üzerinde poliçe kesildiği bilgisi aldım.

  Bakanlığın yaptığı çalışmayı yeterli buluyor musunuz?
  Ben çalışmayı geç kalınmış ama bir o kadar da umut verici olarak buluyorum. Çünkü ülkemizde avukatlık hala lüks bir hizmet olarak görülüyor. Bu nedenle vatandaşımız arzuhalcilere yönelebiliyorlar. Bu sigorta sayesinde vatandaşımız avukatlara çekinmeden başvurabilecek, avukatlar da ücretlerini tahsil etme konusunda sorun yaşamayacaklar.

  Son yıllarda ülkemizde uygulanmaya başlanan arabuluculuk yönteminin de sigorta kapsamına alınması iyi olur. Böylece vatandaşımız davaya göre daha hızlı çözüm sağlayan arabuluculuk hizmetine de maddi kaygı yaşamadan erişebilir.

  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/devlet-de...rtasi-40005717 - HÜRRİYET 25.10.2015  Hukuki NET Güncel Haber

  Avukat ve vatandaş dostu sigorta: hukuki koruma sigortası / hukuk sigortası geliyor konulu yargıtay kararı ara
  Avukat ve vatandaş dostu sigorta: hukuki koruma sigortası / hukuk sigortası geliyor konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2016
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Avukat ve vatandaş dostu sigorta: hukuki koruma sigortası / hukuk sigortası geliyor

  Başka forumlara da yazdığımdan tekrar olmasın diye buraya yazmayacağım ama Vakıfbank ve Turkishexpress sigorta insanları kandırıyor sanırım. Bana şu anda satılan hukuksal koruma sigortası hiç inandırıcı ve güvenilir gelmiyor Şamil bey.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2016
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Avukat ve vatandaş dostu sigorta: hukuki koruma sigortası / hukuk sigortası geliyor

  Alıntı meh-met rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Başka forumlara da yazdığımdan tekrar olmasın diye buraya yazmayacağım ama Vakıfbank ve Turkishexpress sigorta insanları kandırıyor sanırım. Bana şu anda satılan hukuksal koruma sigortası hiç inandırıcı ve güvenilir gelmiyor Şamil bey.
  Mehmet Bey,
  Konu ile alakalı bize mesaj ya da info@turkishexpress.com.tr mail adresimize dönüş sağlayabilirseniz, derhal şikayetiniz ile ilgilenilecektir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2016
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  11
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Avukat ve vatandaş dostu sigorta: hukuki koruma sigortası / hukuk sigortası geliyor

  https://www.hukuki.net/showthread.php?128750 linkinde size yanıt verdim zaten... Bürokrasi ve Adalet sistemi çözer ihtilafı merak etmeyin siz.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Benzer Konular :

 1. Hukuksal Koruma Sigortası
  https://www.hukuki.net/vbtube/images/video.jpgHukuksal koruma sigortası nasıl yapılır, önemi nedir? Haklarınızı koruma altına alan özel hukuki koruma...
  Yazan: admin Forum: HukukTube Video Yorum
  Yanıt: 4
  Son İleti: 06-04-2016, 13:36:53
 2. Hukuki Koruma Sigortası - Şamil Demir
  Sayfa Sayısı : 100 Kitap Ölçüleri : 16x23 cm Basım Yılı : Ekim, 2013 ISBN NO : 978-605-146-246-2 Bu monografi, Çankaya Üniversitesi Sosyal...
  Yazan: Şamil Demir Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 7
  Son İleti: 27-02-2015, 16:35:59
 3. Yeni Hukuki Kaynak: Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları Sigorta Acenteleri Mesleki Sorumluluk Sigortası Klozu
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Mesleki...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-06-2010, 21:18:07
 4. Yeni Hukuki Kaynak: Sigorta Hukuku Yangın Sigortası Yangına Karşı Güvenli K Önlemleri Klozu Sigortalının Görevleri (Ttk M 1292/Son, 1293/Son)
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Sigorta...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-12-2009, 13:39:17

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Ahd Durak Hukuk  |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı & Istemihan Mehmet Pazarbasi[İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.