Bir kurumun yaptığı uzmanlık sınavının yazılı kısmını dereceye girerek kazandım. Ama sözlü sınavda tarafıma 36 gibi düşük bir puanla elendim. Sınava ait kamera görüntüleri ve ses kaydı var. Ancak idare mahkemesi inceleme yapmaksızın hukuka uygun bularak davayı reddetti. Bunun üzerine temyize gittim. Burada dosyam incelendi ve davayı kazandım. Bozma gerekçesinde hem tarafıma verilen notların objektif olarak verilmediği, takdir hakkının yapılan inceleme sonucu hukuka uygun kullanılmadığı vardı. Fakat asıl gerekçe adayın sözlü kayıtlarının objektif verilip verilmediğinin diğer kazanan ve kaybeden adayların kayıtlarına bakılarak kıyaslanması şeklindeydi. Bu karar üzerine Kurum karar düzeltmeye gitti. Oda Danıştay'da reddedildi. Dosya tekrar idare mahkemesine geldi fakat mahkeme ilk kararında ısrar etti. Sebep sözlü sınavın kayıt altına alınması, adayın sorusunu kendi kura ile çekmesi ve soruların önceden hazırlanması. Bende bunun üzerine İdari Dava Daireleri Kuruluna büyük bir umutla gittim. Ancak burası İdare mahkemesinin gerekçesini aynen yazarak ısrar kararını onadı ve ben davayı kaybetmiş oldum. Karar düzeltme hakkım var ve süre bitmek üzere. Sadece bu sınavlarla ilgili gidişatı göstermek için bilgi vermek istedim. Danıştay İdari Dava Daireleri hem kendi kararıyla sözlü sınavların teknolojik imkanlardan faydalanarak kayıt altına alınmasını istiyor hem de kayıt altına alınan bir sözlü sınav kaydının incelenmemesini hukuka uygun buluyor anlamak mümkün değil. O zaman kurumlar sözlü sınavları kayıt altına alın,bırakın adaylar sorusunu kendi çeksin. Siz yine bildiğinizi okuyun. Nasıl olsa kayıtlar incelenmiyor.