Merhaba,

Hisseli bir arsam, ön alım hakkını kullanan, eski bir ortağı tarafından açılan dava neticesinde, yargıtay kararınca, satışın iptali sayılarak, rayiç bedel ile davacı'ya devredildi. Açıkçası, gençliğimizin ve aracıların gazına gelerek çok ciddi bir zarar uğradık. Kötü niyetli insanlarmış... !

Aynı davacı, belediyedeki tapu tescil işlemlerinde, arsanın eski vergi borçlarından dolayı, tapu devri yapılmadığı gerekçesiyle, şahsıma ait olan vergi borçlarını belediye'ye ödeyerek tapu kaydını yapmış.

Akabinde ödemiş olduğu eski vergi borçları için de şahsıma icra takibi başlatmıştır. İtirazım neticesinde, konu yazılı yargılanmak üzere mahkemeye taşındı.

Şimdi itiraz dilekçemi yazacağım. Kendi argümanlarım aşağıdaki gibidir, uzman görüşlerinizi rica ederim.

1- Söz konusu arsanın satışı zaten yargıtay tarafından iptal edildiğinden, arsa hiç şahsım namına geçmemiş hükmünde ve bu nedenle eski vergi'lerinin de davacı'ya ait olması gerekmez mi?

2- Eski döneme ait vergi borçları olsa bile, belediye veya tapu müdürlüğünün, bir yargıtay kararına rağmen, tapu'yu asıl sahibi olan davacı'ya tescil etmesi gerekmez mi?

3- Şahsıma ait olan borçların tahsili için asıl alacaklı olan belediye'nin bana gerekirse bir icra takibi açması gerekirken, benim hiç bir şekilde vekalet vermediğim bir kişi, bu borçları ödeyip, şahsıma alacak davası, icra takibi açabilir mi?

4- Bu durumda ben de herhangi bir kişinin bir borcunu ödeyip, (emlak vergisi, elektrik faturası, çevre vergisi vs). Akabinde elimde dekontla gidip o kişi hakkında icra davası açabilir miyim?

Açıkçası, en baştan dolandırıldığımız ve kötü niyetli kişilerin eline düştüğümüz için zaten ettiğimiz zararın üstüne bu vergi borçlarını da ödemek istemiyorum.
Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.