+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Taklit edilebilirliği kolay olan imzayı değiştirdikten sonra, eski imza sahte senet oluşturulmasında kullanılabilir mi?

Merhabalar,

Taklit edilmesi çok kolay bir imzaya sahibim (el yazısı unsuru içermeyen, çizgilerden oluşan basit bir imza). Geçtiğimiz sene bir dernekte yöneticilik yaptım. Bu derneğin defterlerinde çok sayıda imza örneğim bulunuyor. Derneğin arşivlerinde kimlik numaram, adresim gibi senet hazırlanması için yeterli olacak bilgiler de bulunuyor.

İleride bu derneğin yönetimine kötü niyetli kişiler gelirse, ya da bu kayıtlar dışarıya sızarsa bu imzamı taklit ederek sahte bir borç seneti hazırlayabilirler, ve beni çok yüksek bir meblağ ödemeye mecbur bırakabilirler diye uykularım kaçıyor.

Notere gidip imza beyannamesi alarak imzamı taklit edilmesi zor bir imzaya değiştireceğim. Fakat sahtekarlar, borç senetinin düzenleme tarihi kısmına benim imzamı değiştirmeden önceki bir tarihi girecektir. Hukukumuzda senetlerin vade tarihi ile düzenleme tarihi arasında bir süre sınırı bulunmaması, bunu yapabilmelerine olanak sağlıyor.

Örneğin, 2019 Ocak ayında, eski kolay imzamı defterde gören bir kişi, bunu bir senete taklit ederek düzenleme tarihini Şubat 2014 olarak, vade tarihini de Şubat 2019 olarak girebilir. Mürekkep yaşı tespit edilemediği için, bu senetin imzamı değiştirdikten sonra oluşturulduğunu da ispatlayamıyorum.

Bu durumda oluşabilecek bir mağduriyeti nasıl gidebilirim? Bilgilerimde bir yanlışlık mı var? Bu kadar büyük bir açıklık olabileceğine inanmak istemiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Taklit edilebilirliği kolay olan imzayı değiştirdikten sonra, eski imza sahte senet oluşturulmasında kullanılabilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Taklit edilebilirliği kolay olan imzayı değiştirdikten sonra, eski imza sahte senet oluşturulmasında kullanılabilir mi? konulu hukuk haber
    Konu aristotle tarafından (30-09-2015 Saat 10:24:23 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Taklit edilebilirliği kolay olan imzayı değiştirdikten sonra, eski imza sahte senet oluşturulmasında kullanılabilir mi?

Anladığım kadarı ile henüz ortada somut bir olay yok, sadece olabileceğinden kuşkunuz var. Doğru mu anladım?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Taklit edilebilirliği kolay olan imzayı değiştirdikten sonra, eski imza sahte senet oluşturulmasında kullanılabilir mi?

Aynı sorun, bankada hesap açarken imzaladığınız belgelerdeki imzanın taklidiyle adınıza kredi çekilmesine,
    gsm hattı alırken imzaladığınız formlardaki imzanızın taklid edilmesiyle paravan şirketler kurup sahtekarlığa,
    ve düşündüğünüz gibi milyonlarca olumsuz duruma imkan tanıyabilirken, neden sadece dernekten birinin yapabileceği şüphesine düştünüz?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Anladığım kadarı ile henüz ortada somut bir olay yok, sadece olabileceğinden kuşkunuz var. Doğru mu anladım?
    Aynen öyle Sn. Hakkarili Arzuhalci. Henüz başıma gelen somut bir olay yok. Fakat genellikle herkesin rahatlıkla girip çıkabileceği, ve evrakların da kaybedilme ihtimalinin yüksek olabileceği basit bir dernek olduğu için tereddüt ediyorum. Maddi durumum da dernek çevresinde iyi kötü bilindiği için bir hedef olabilirim diye düşünüyorum. Bu yüzden alabileceğim bir önlem var ise, iş işten geçmeden almak istedim.

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aynı sorun, bankada hesap açarken imzaladığınız belgelerdeki imzanın taklidiyle adınıza kredi çekilmesine,
    gsm hattı alırken imzaladığınız formlardaki imzanızın taklid edilmesiyle paravan şirketler kurup sahtekarlığa,
    ve düşündüğünüz gibi milyonlarca olumsuz duruma imkan tanıyabilirken, neden sadece dernekten birinin yapabileceği şüphesine düştünüz?
    Sn. Erdoğan Kırcalı, aslında sorumu genel amaçla sormak istemiştim. Dernek bu kurumlar içerisinde giriş çıkışın en kolay olabildiği ve basit bir defterin kaybolması ile dışarıda her türlü insana veri sızımının gerçekleşme ihtimali çok yüksek bir yer olabildiği için en büyük tereddütümü dernekte yaşıyorum.

2 sene öncesine kadar attığım imzalar el yazısı unsuru içeriyordu, taklit edilmesi nispeten daha zordu fakat zamanla nasıl olduysa bu yazılar körelerek tamamen çizgisel bir form haline gelmiş. Bu sebeple yaklaşık 2 senelik süreçte attığım imzalar beni korkutuyor, öncekiler değil. Bu yüzden tereddüt etmem gereken, aklıma gelen sadece banka ve dernek kalıyor.

İmzamın basit formu pasaportumda ve askerlik belgelerimdeki de bulunduğu için, bu basit imzanın benim olmadığını söylemem de imkansız olacaktır.

Bu durumu önlememin hiçbir yolu yok mu? İmzası basit olan insanların başına gerçekten her şeyin gelmesi gerçekten bu kadar basit mi? Senette parmak izi olmaması, ya da borç veren kişinin bu paraya zamanında sahip olduğunu ispatlayamaması gibi etkenlerin bu tür davalarda geçerliliği yok mu? Örneğin, herkes imzası kolay birisine 1,000,000 dolar borç verdiğini iddia edebilir mi?

Eğer tüm bunlar gerçekten bu şekilde yürütülüyor ise derneğe gidip, izin verirlerse tüm defterlerdeki imzamı karalayıp yeni, taklit edilmesi zor imzam ile değiştirmeyi düşünüyorum. Fakat derneğe ait tüm kayıtlardaki imzamı değiştirebilmem mümkün olmayacağından burada bir açık her zaman kalıyor olacaktır.

Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yazınızı şaşırarak okudum.Bir dernekte başkanlık yapmış ve öyle tahmin ediyorum orta yaşı veya orta yaşı aşmış birisiniz.Bir yerlerde başkanlık yaptığınıza göre resmi işlemler/imza/belge vs. ile de içli dışlı olmasınız.

İmzada önemli olan kalem izinin kişinin el ürünü olup/olmasıdır.Yanı şu imza basit herkes atar şu imza zor kimse atamaz diye bir şey yok.Kalemin hangi noktalarda hangi izi bıraktığı kadar ne kadar basınçla kağıda bastığı hangi kıvrımların hangisinin üzerine geldiği hangisinin önce olduğu vs. gibi onlarca yönden incelenir adli tıpta.O yüzden bu yazdıklarınızı 18-20 yaşında bir gençten gelse şaşırmazdım lakin şaşırmadım diyemem.

Evde otururken aniden benim 3 sene önce attığım imzalar basitti aklıma böyle şeyler düştü diyorsanız da sorununuzun en azından hukuki olmadığı söylenebilir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yazınızı şaşırarak okudum.Bir dernekte başkanlık yapmış ve öyle tahmin ediyorum orta yaşı veya orta yaşı aşmış birisiniz.Bir yerlerde başkanlık yaptığınıza göre resmi işlemler/imza/belge vs. ile de içli dışlı olmasınız.

İmzada önemli olan kalem izinin kişinin el ürünü olup/olmasıdır.Yanı şu imza basit herkes atar şu imza zor kimse atamaz diye bir şey yok.Kalemin hangi noktalarda hangi izi bıraktığı kadar ne kadar basınçla kağıda bastığı hangi kıvrımların hangisinin üzerine geldiği hangisinin önce olduğu vs. gibi onlarca yönden incelenir adli tıpta.O yüzden bu yazdıklarınızı 18-20 yaşında bir gençten gelse şaşırmazdım lakin şaşırmadım diyemem.

Evde otururken aniden benim 3 sene önce attığım imzalar basitti aklıma böyle şeyler düştü diyorsanız da sorununuzun en azından hukuki olmadığı söylenebilir.
    Sn Engin Ünalmış, aslında çok da yanılmıyorsunuz. Henüz çok gencim ve başkanlık yaptığım dernek, bütçesi falan olmayan küçük çapta bir gençlik derneği olduğu için resmi işlemler ile çok içli dışlı değilim.

İmzanın şekilden ziyade pek çok parametresi olduğunu biliyorum. El yazısı unsuru içeren imzaların parmak izi gibi olduğunu, kopyalanamayacağını da biliyorum. Fakat el yazısı unsuru içermeyen imzalarda kopyalama yapılabildiği söyleniyor.

Benim bu paniğim, tesadüfen izlediğim bir video sayesinde oldu. İstanbul Üniversitesi'nde adli tıp uzmanı Prof. Dr Nevzat Alkan, el yazısı unrusu içermeyen imzaların taklit edilme ihtimalinin olduğunu söylüyordu. Aynı kişi bir yazısında da, basit imzaların iyi taklit edilmesi sonucu sahte senetler ile pek çok insanın mağdur olduğunu belirtmiş.

Bu forumda bile, imza taklit olduğu halde bilirkişi raporunun imza kendisine aittir demesiyle 500.000 lira borç para gelmi birisini buldum:
    https://www.hukuki.net/archive/index.php?t-64628.html

Durum bu şekilde olunca, ülkemizde yaşanan sahtekarlıkları göz önüne alınca, böyle bir ihtimali düşünmek çok da şaşırılacak bir şey olmamalı.

Keşke ilkokullarda bir imza eğitimi verilse idi ve imzanın el yazısı formatında olması gerektiği, imza takliinin çok ciddi sorunlar yaratabileceği açıklansa idi. Fakat ben, noter huzuruna çıkmadan, sadece basit bir imza atarak bir insana milyonlarca dolar borç verebileceğiniz bir sistemimiz olduğunu hiç düşünemezdim. Bu sebeple şuan şok içerisindeyim. Ve ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.

Ben sadece bu konuda neler yapılabilir bilmek istiyorum. Sıradan birisi, başarılı bir imza takliti ile birilerine yüz binlerce liralık borç verdiğini iddia edebiliyor mu? Böyle durumlarda mahkeme, bu kişide bu paranın bulunup bulunmama ihtimalini hiç sorgulamıyor mu? "Sen bu parayı nasıl elde ettin de borç verdin, maaşın belli, varlığın belli, ailenin varlığı belli, mirasın belli" demiyorlar mı? Bu paranın bir bankadan çıkış yapıp yapmadığına bakılmıyor mu? Senette parmak izi olmaması bir şey ifade etmiyor mu? İmzanız başarı ile taklit edilebiliyor ise dolandırılmanız bu kadar kolay mı? Bilmediğim başka bir şeyler var mı?

Beni bu konuda bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.
    Konu aristotle tarafından (30-09-2015 Saat 21:57:40 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Senette parmak izi olmaz.
    Ayrıca bize ilk okulda öğretmişlerdi imzayı. İmza ile ilgili bilgi de vermişlerdi. Sanırım eğitim sistemi son kırk-elli yılda epey değişmiş.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap veriyorum :

Bildiğim kadarıyla imza atarken imzanın taklidi yapılsa bile, el yazısıyla isim soyisim yazılıyor bunun taklidi yapılamaz. Zaten imzayı ben atmadım bile deseniz işin içinde çıkma şansınız var ama el yazısı taklit edilemez.

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Cevap veriyorum :

imza ile ilgili alanında uzman kişinin 2,11 dk konuyla ilgili cevaplarına bakınız ;

http://www.uzmantv.com/taklit-edilme...tirilebilir-mi

Mustafa kemal Atatürk İMZASI benzer nitelikte imza atmanız durumunda kesinlikle taklit edilemez.

Ayrıca harf unsuru içermeyen basit imzalar taklit edilme ihtimali HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php124405-Taklit-edilebilirligi-kolay-olan-imzayi-degistirdikten-sonra-eski-imza-sahte-senet-olusturulmasinda-kullanilabilir-mi

taklit edilmesi zor imzalar

PARMAK IZI IMZA taklit edilir mi

senette tek imza yeterli mi

imza nin zor yada kolay olmasi onemli midir

imzalar nasil kisiye ozel ama taklit edilebiliyor basit imza taklidiKolay imza taklitimzam basitNevzat alkan imza incelemesisenette imza takliditaklit edilemez imzalarKivrimlarin taklididernek defterinde sahtecilik site:www.hukuki.nettaklidi zor imzalartaklit edilemez imzaeski imzalar kaybolurEski imza
Forum