+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    Aydın
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kasten basit yaralama / Kasten Silahlı Tehit ve Kara Kuvvletleri Komutanlığı Personel G. Soruşturması etkileşimi.

2013 yılında annemle kavga etmemiz sonucu komşulardan rahatsız olan hadsizler polisi arayarak şiayette bulunmuş. Karakoldaki polislere ters davrandığımdan mı desem benimi beğenmediler anneminde benimde verdiğimiz ifadeleri aslı astarı olmadan yazılmış bu konu ile ilgili şikayyette bulunduk fakat ne ceza kararları değişti nede polislere ceza verildi şimdi Kara Kuvvetleri Sözleşmeli ER olarak bütün seçim aşamalarını geçmiş bulunmaktayım güvenlik soruşturmam devam ediyor. Kasten Silahla Tehtit suçundan 1 yıl 4 ay / Kasten yaralama suçlarındanda 4 ay Ceza verildi. Cezalarda şunlar bulunmaktadır.
    B-Mağdur sanık Mert *****'nin üzerine atılı mağdur sanık *********'ye karşı
    kasten yaralama suçu sabit görülerek
    1-Eylemine uyan TCK'nın 86/2. maddesi gereğince suçun işleniş biçimi suçun işlendiği
    zaman, mağdurun vücudunda meydana getirdiği yaralanmanın ağırlığı ve fiilin diğer özellikleri
    dikkate alınarak takdiren alt sınırdan ceza tayini ile 4 AY HAPİS CEZASI İLE
    CEZALANDIRILMASINA,
    2-Sanığın suçu annesine karşı işlemiş olması nedeniyle cezası TCK'nın 86/3-a maddesi
    gereğince yarı oranda artırılarak 6 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    3-Taraflar arasındaki olayı başlatanın belli olmaması nedeniyle sanığın kasten yaralama
    fiilini haksız tahrik altında işlemiş olduğu kabul edilip cezası TCK'nın 29 maddesi gereğince
    tahrikin derecesi dikkate alınıp takdiren 1/4 oranında indirilerek 4 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI
    İLE CEZALANDIRILMASINA,
    4-Sanığın mahkemeye saygılı tavırları, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri
    lehine takdiri indirim sebebi sayılıp cezasıTCK nun 62. madde gereğince takdiren 1/6 oranında
    indirilerek 3 AY 22 GÜN HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    5-Sanığın kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı mahkum olduğu hapis cezasının sonucu
    olarak 5237 sayılı TCK'nın 53/1-(a)-(b)-(d)-(e) bentlerinde sayılan haklardan aynı maddenin
    2.fıkrası uyarınca cezalarının infazı tamamlanıncaya; 5237 sayılı TCY.nın 53/1-(c) maddesinde
    yazılı haklardan ise anılan maddenin 3. fıkrası uyarınca kendi alt soyu üzerindeki velayet,
    vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından mahkum olduğu hapis cezasından koşullu
    salıverilmesine,diğer kişilere yönelik bu hakları bakımından da aynı maddenin 2.fıkrası uyarınca
    cezalarının infazı tamamlanıncaya kadar yoksun bırakılmasına,
    6- Hükümlü hakkında belirlenen cezanın 2 yılın altında olması, hükümlünün daha önce
    kasıtlı suçtan mahkumiyetinin olmaması, kişilik özellikleri ve duruşmadaki tutum ve davranışları
    göz önüne bulundurulduğunda yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılması,
    hükümlünün sabit olan suçundan dolayı zarar ziyan talebinin olmaması nedeniyle bir zararın
    bulunmaması da dikkate alınarak CMK'nun 231/5-6. maddesi uyarınca hükümlü hakkındaki
    HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Mağdur sanık Mert******'nin üzerine atılı mağdur sanık **********'ye karşı
    silahla tehdit suçu sabit görülerek
    1-Eylemine uyan TCK'nın 106/2-a maddesi gereğince suçun işleniş biçimi suçun
    işlendiği zaman ve fiilin diğer özellikleri dikkate alınarak takdiren alt sınırdan ceza tayini ile 2
    YIL HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    2-Taraflar arasındaki olayı başlatanın belli olmaması nedeniyle sanığın tehdit fiilini
    haksız tahrik altında işlemiş olduğu kabul edilip cezası TCK'nın 29 maddesi gereğince tahrikin
    derecesi dikkate alınıp takdiren 1/4 oranında indirilerek 1 YIL 6 AY HAPİS CEZASI İLE
    CEZALANDIRILMASINA,
    3-Sanığın mahkemeye saygılı tavırları, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri
    lehine takdiri indirim sebebi sayılıp cezasıTCK nun 62. madde gereğince takdiren 1/6 oranında
    indirilerek 1 YIL 3 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    4-Sanığın kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı mahkum olduğu hapis cezasının sonucu
    olarak 5237 sayılı TCK'nın 53/1-(a)-(b)-(d)-(e) bentlerinde sayılan haklardan aynı maddenin
    2.fıkrası uyarınca cezalarının infazı tamamlanıncaya; 5237 sayılı TCY.nın 53/1-(c) maddesinde
    yazılı haklardan ise anılan maddenin 3. fıkrası uyarınca kendi alt soyu üzerindeki velayet,
    vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından mahkum olduğu hapis cezasından koşullu
    salıverilmesine,diğer kişilere yönelik bu hakları bakımından da aynı maddenin 2.fıkrası uyarınca
    cezalarının infazı tamamlanıncaya kadar yoksun bırakılmasına,
    5-Hükümlü hakkında belirlenen cezanın 2 yılın altında olması, hükümlünün daha önce
    kasıtlı suçtan mahkumiyetinin olmaması, kişilik özellikleri ve duruşmadaki tutum ve davranışları
    göz önüne bulundurulduğunda yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılması,
    hükümlünün sabit olan suçundan dolayı zarar ziyan talebinin olmaması nedeniyle bir zararın
    bulunmaması da dikkate alınarak CMK nun 231/5-6. maddesi uyarınca hükümlü hakkındaki
    HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA,
    Diye yazmışlar 53/1 - a-b-d-e bentlerinden yoksun bırakmış fakat bu cezalara hagb verilmiş 2 yıl oldu cezalar verileli hakkımda "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" adına dava açıldı şikayet olmadığı ve yasal unsurlar oluşturmadığı içinde düştü.

EK;
    3 Gün ve 15 Gün + 15 gün daha aynı dosya içinde 3 farklı şekilde Hapis Cezası aldım (Zorlama/Disiplin) ve ben bu cezayıda Cezaevinde bizzat 33 gün yatarak psikolojimi alt üst ettim.
    Fakat adli sicil kaydımda şöyle yazmakta
    Sorgulama yapılan kişinin Adli Sicil Kaydı Bulunmamaktadır.
    Sorgulama yapılan kişinin Adli Sicil Arşiv Kayıdı Bulunmamaktadır.

Yani adliyeden sicil belgesi aldığımda bembeyaz tertemiz sayfa geliyor sıkıntı yok.
    Babam 2010 da vefat etti kendisi Memurdu Annem Emekli Oldu oda Memurdu Tek bir Abim var oda Jandarmada Muvazzaf Astsubay Üstçavuş 2010 yılında mezun oldu geçmişimde veya ailemde hiç bir sıkıntı yok. Olsa abiminde soruşturmasında illaki çıkardı benim soruşturmam abim kadar çok detaylı olacağını sanmıyorum ama detaylı olarak zaten önceden araştırılmış. Abimle aramdaki tek fark benim 33 gün zorlama hapsim ve 2-3 tane HAGB'ım bulunması.

Kara Kuvvetlerinde tanıdık bir Üsteğmen: Yüz kızartıcı birşey olmadığı sürece birşey çıkacağını sanmıyorum. Dedi
    Abim ise; Zaten sözleşmeli Erliğe adam bulamıyorlar bunları sorun edeceklerini sanmam dedi.
    Milletvekili danışmanı bir tanıdığımızda; yüz kızartıcı birşey olmadığı sürece sorun yaratacağını sanmam. Dedi

ÖNEMLİ OLARAK:
    Branşlandırmam 18.09.2015 Tarihin Hafif Zırhlı Araç (Cobra) Sürücüsü olarak tanımlandı.
    Sözlü mülakata girdiğimde dosyamı oradaki yetkili arkadaşa verdim ve kendimi tanıtmamı istediler tanıttıktan sonra oturmamı söyledir oturduğum gibi karşımdaki galaksi gibi yıldızlarla dolu komutanım şöyle söyledi;
    Daha önceden Hakim Karşısına hiç çıktın mı Mert? diye sordu.
    Bende çıktığımı söyledim. Suçun neydi dedi Aile içi şiddet dedim. Kime şiddet uyguladın dedi bende kimseye uygulamadığımı fakat davanın aile içi şiddet olarak ilerlediğini söyledim tabi ozamanlar bu hagbları bilmiyordum sadece içeride yattığımı biliyordum o bana içeride yattın mı diye sormadı bende yattığımı söylemedim daha sonra standart sorulara geçildi Atatürk inklapları, köpeğinin adı, doğum yılı soruldu, savaşlar soruldu. Bir çoğunu bildim daha sonra Abimin ne iş yaptığı soruldu Jandarma Astsubay dedim Astsubay ne diye sordu bende üstçavuş olduğunu söyledim. Ayağa kal dedi ve olmadı mert kusura bakma çalış ve öyle gel bir dahakine dedi ve dışarı çıkarttı bende teşekkür ederek selam verdim ve odadan dışarı çıktım fakat dosyaları almak için beklediğimde geçtiğim söylendi ve Ankara/Etimesgut Askeri hastaneye gittim Fişlerdeki Tüm muyaneleri oldum ve hiç eksiksiz hepsinden Sağlam kaşesini alarak Sözleşmeli ER olur/Komando Olur raporunu aldım ve teslim ettim daha sonrada güvenlik soruşturmamı bekleyeceğim söylendi Haziran 25'inden beri bekliyorum daha kimseninki açıklanmadı ama geçenlerde KKK yı arayarak bu bayramdan sonra veya ekimde açıklanacağı 9 Kasımdada geçenler eğitimlere başlayacak diye bilgi verdiler.

Soruyu kısa ve net şekilde soruyorum ; Türk Silahlı Kuvvetleri altında Kara Kuvvetleri Komutanlığının Sözleşmeli ER olarak çalışmamda veya Güvenlik soruşturmasını olumsuz etkileyecek bir durum söz konusumudur?

İnternetten bir bakıyorum bir öyle bir böyle yazılıyor sizden ricam bana hukuki terimlerle cevap vermeyin vallahi anlamıyorum bana düzce netce söyleyin kardeşim birşey olur veya olmaz.

Şimdiden teşekkür ederim.

Bu arada Kara Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli ER mevzuatıda şöyledir. Başvuru klavuzunda koca koca yazmışlardır;

(4) Askerî okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun
    ilişiği kesilmemiş olmak,
    (5) Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya
    uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er olarak istihdam edilmemiş olmak,
    (6) Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
    (7) Cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlarından birisine çevrilmiş, genel ya da özel
    af kanunları kapsamına girmiş veya haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB)
    karar verilmiş olsa dahi;
    (a) Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak, Türk
    Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile zimmet, irtikâp,
    iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık, yalan yere
    yemin, suç uydurma, cinsel saldırı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, fuhuş, gayri
    tabii mukarenet, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ile kaçakçılık,
    ihaleye fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından,
    (b) Firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret,
    mukavemet, fesat ve isyan suçlarından,
    (c) 22 Mayıs 1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148’inci
    maddesinde belirtilen suçlardan birisinden mahkûm olmamak,
    (8) Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile
    mahkûm olmamak

Taksitli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkum olmamak buda etkiler mi veya 6. madde Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak? Vallahi kafayı yemek üzereyim bu benim askeriye için son şansım.

- - - Updated - - -

Güncel. Lütfen yardım..

- - - Updated - - -

lütfen yardım

- - - Updated - - -

lütfen yardım

- - - Updated - - -

yardımlarınızı bekliyorum...

- - - Updated - - -

Değerli hukukcu abilerim hala cevap beklekteyim..

Hukuki NET Güncel Haber

Kasten basit yaralama / Kasten Silahlı Tehit ve Kara Kuvvletleri Komutanlığı Personel G. Soruşturması etkileşimi. konulu yargıtay kararı ara
    Kasten basit yaralama / Kasten Silahlı Tehit ve Kara Kuvvletleri Komutanlığı Personel G. Soruşturması etkileşimi. konulu hukuk haber
    Konu MertK4 tarafından (22-09-2015 Saat 15:31:54 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Aydın
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kasten basit yaralama / Kasten Silahlı Tehit ve Kara Kuvvletleri Komutanlığı Personel G. Soruşturması etkileşimi.

güncelllll

- - - Updated - - -

güncell cevap verecek kimse yok mu?

- - - Updated - - -

güncelllll

- - - Updated - - -

Güncellllll

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kasten basit yaralama / Kasten Silahlı Tehit ve Kara Kuvvletleri Komutanlığı Personel G. Soruşturması etkileşimi.

..........
    Konu Hakkarili Arzuhalci tarafından (22-09-2015 Saat 20:48:40 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Kendisine cevap verilen üyenin isteği üzerine silinmiştir.

Nerede
    Aydın
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

konun silnmesini istiyorum
    Konu MertK4 tarafından (22-09-2015 Saat 20:19:00 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    363
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: Kasten basit yaralama / Kasten Silahlı Tehit ve Kara Kuvvletleri Komutanlığı Personel G. Soruşturması etkileşimi.

HAGB alan birinin guvenlil sorusturmasindan gecmesi pek olasi degildir. Havalimaninda bagaj iscisi dahi olmaniz zor. (emniyet sorusturmasindam gecemeyeceginiz icin) sansinizi ozel sektotde dxeneyin orada sorun olmaz

Nerede
    Aydın
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı xyxcyp rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    HAGB alan birinin guvenlil sorusturmasindan gecmesi pek olasi degildir. Havalimaninda bagaj iscisi dahi olmaniz zor. (emniyet sorusturmasindam gecemeyeceginiz icin) sansinizi ozel sektotde dxeneyin orada sorun olmaz
    Hırsızlıktan HAGB'ı bulunan bir kişi yüz kızartıcı suç olmasına rağmen Sözleşmeli ER olabilir (2 yıldır görevde) ve siz şuan bambaşka birşey diyorsunuz.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

3-5 saatlik bir dilimde cevap Allah cevap diye 10 defa tekrar yapmışsınız.Burada sorulara cevap aynı gün içinde veya ertesi gün verilebilir verilmeyedebilir.Bu yaklaşım mantığa da forum kurallarınada aykırı.Gene konu silinsin diye bir şey söz konusu değil çünkü burada cevap alan konusunu sildirse zaten bura forum değil soru cevap yeri olur.

Ben sözleşmeli er noktasında çok az başvuru olduğu için hagbye dönmüş bu durumun engel olmayabileceği kanaatindeyim.Ha sizle aynı durumda hiç mahkeme önüne çıkmamış birini elbette tercih ederler lakin hele şu ortamda 2bin TL maaşa dağda mayın üstünde gezecek adam bulmak kolay olmayacağı için şartların esnetileceğini ve ciddi bir şans(artık kabul edilmek mi hayırlı edilmemek mi bilmem ama) yakalayabileceğinizi düşünüyorum.

Nerede
    Aydın
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    3-5 saatlik bir dilimde cevap Allah cevap diye 10 defa tekrar yapmışsınız.Burada sorulara cevap aynı gün içinde veya ertesi gün verilebilir verilmeyedebilir.Bu yaklaşım mantığa da forum kurallarınada aykırı.Gene konu silinsin diye bir şey söz konusu değil çünkü burada cevap alan konusunu sildirse zaten bura forum değil soru cevap yeri olur.

Ben sözleşmeli er noktasında çok az başvuru olduğu için hagbye dönmüş bu durumun engel olmayabileceği kanaatindeyim.Ha sizle aynı durumda hiç mahkeme önüne çıkmamış birini elbette tercih ederler lakin hele şu ortamda 2bin TL maaşa dağda mayın üstünde gezecek adam bulmak kolay olmayacağı için şartların esnetileceğini ve ciddi bir şans(artık kabul edilmek mi hayırlı edilmemek mi bilmem ama) yakalayabileceğinizi düşünüyorum.

Editör arkadaşım bak işte istediğim şey bu benim. Ben zaten haksız yere yargılandım ve ceza aldım suçsuz yere. Buradada aynısı olsun istemiyorum (FORUMDA) diyeceğim şu Oturduğum yerde 4 avukat ile görüştüm 2si HAGB 53/1 maddeleri etkilemez memuriyete veya başka birşeye teşkil etmez dedi 2 taneside HAGB 1 yıl altı ise ve yüz kızartıcı suç değilse engellmez fakat 1 Yıl üstü hagb ve kasten işlenen suçtan yüz kızartıcı olsun veya olmasın kesinlikle engeldir. Diye bir cevap aldım ve bende soluğu burada aldım şimdi benim sorum asıl olarak özet olarak şu yani 2 tane sorum var 1 tane dikkatimi çeken husus.

1-33 Günlük Zorlama Hapsim Engel olurmu
    2- HAGB larım sıkıntı yaparmı

Dikkatimi çeken husus Sözlü mülakatta bilgisayara bakıpta hiç hakim karşısına çıktın mı sorusu sorması ve bu konu hakkında konuşmamız demekki bilgisayardan sistemden birşeyler gördü ve bunu bilmesine rağmen beni geçirdi yoksa direk elerdi diye düşünüyorum ayriyetten başvuru yaptığımda sınava hemen çağrılmıyor uygun şartlara bakıldığı ve kabul edilirse çağırı yapılıyor buda dikkatimi çok çekiyor.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Forum yöneticisine ''Editör arkadaşım bak'' diye söze girersen, forum mantığından bir haber tekrar üzerine tekrar yaparsan, soruyu yazdıktan hemen sonra cevap cevap diye tekrar yapmaya başlarsan burada da hoş karşılanmayacağın kesin.Buradan fayda görmek, burada olmak istiyorsan bunlara dikkat etmen yerinde olur.Onun dışında güvenlik soruşturması esnek bir şeydir.

Mesela bir kişi dolandırıcılıktan uzun süre yargılanmış ve delil yetersizliğinden beraat etmiştir.Çok başvuran vardır, adamlar kıllanır diğerini alalım der.Yani ortada yazılı tam şöyle olacak diye bir şey yok.Adamın kuzeni terör örgütü üyesidir kuzeniyle de yakın zamanda sıkı ilişkileri vardır(farazi yazıyorum) kıllanılır güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlandı derler.Yani güvenlik soruşturmasının tam tamına kesin sınırları yoktur.

Nerede
    Aydın
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

uzun lafın kısası bu iş KKK'lığındaki Komisyonun Kararına Kalmış Birşey.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php124279-Kasten-basit-yaralama-Kasten-Silahli-Tehit-ve-Kara-Kuvvletleri-Komutanligi-Personel-G-Sorusturmasi-etkilesimi

kasten yaralama sozlesmeli er olmaya engel mi

hapis yatan biri uzman cavus olurmu

sanik olmak uzman erbas guvenlik sorusturmasina engelmi

kasten adam yaralma berat guvenlik sorusturmasi

silahla adam yaralama millet vekili olmaya engelmidir

Yaralama yuz kizartici suc

basit yaralama cezasi olanuzman cavus olabilirmi

kastenyaralamaozelguvenlikolmayaengelmidir

silahla basit yaralama

para cezasi alan.kisi sozlesmeli er olur mu

kasten yaralama guvenlik sorusturmasinda sorun olur mu

guvenlik sorusturmasinda basit yaralama engel olur mu