+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Daha önce tamir edilen cihazım tekrar sorun yaratıyor

Merhaba. Daha önce ekranında yaşanan sorunlar yüzünden telefonumu garantiye teslim ettim. Garanti dahilinde tamir işlemi uygulandı. Ürünün garantisi halen devam ediyor ancak ürün geldiğinden beri ses kesilmesi, bağlantı düşmesi ve çalışmayan GPS gibi sorunlar yaratıyor. Ürünümü iade edip para iadesi ya da ürün değişimi yapmak istiyorum. Ancak ürünün problemli olduğunun tespitini kimin yapması gerekli? Eğer cihazı garantiye yollarsam tamir edip üzerini örterler diye korkuyorum. Henüz garanti veren firmayla konuşmadım ancak değişimi kabul etmemesiyle meşhur bir firma. Büyük olasılıkla değişimi kabul etmeyecekler. Bu durumda THH'ne gidersem telefonu bilirkişi mi inceler?

Yardımınızı rica ediyorum

Hukuki NET Güncel Haber

Daha önce tamir edilen cihazım tekrar sorun yaratıyor konulu yargıtay kararı ara
    Daha önce tamir edilen cihazım tekrar sorun yaratıyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    hatay
    İletiler
    375
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Daha önce tamir edilen cihazım tekrar sorun yaratıyor.

değişim para iadesi gibi hakların belli şarları var. garanti belgelerini inceleyiniz. yanılmıyorsam farklı arızaların 3ten fazla olması durumunda değişim iade talep edebiliyorsunuz. hangi servisten bahsettiğinizi tahmin edebiliyorum ürünü aldığınız yer aracılığıyla mı yoksa bizzat mı gönderiyorsunuz ? iki durumda da onarım değil iade talebinde bulunursanız kontrolü yapılıp iadeye uygunluk durumuna bakılıp size dönülür sizde sonuca göre thhye başvurursunuz. telefonu bilirkişi inceler . belirttiiniz arızalar malesef bir çok değişkeni olan modüllerle alakalı ve kullanıcının hissedip 3. kişinin kolay tesbit edemeyeceği sorunlar. misal gps anteninde problem vardır ancak açık havada anten sorunlu olsada bağlantı sağlayabilecektir. ses kesilinceye kadar telefon görüşmesi yapılması bağlantı düşmeside benzer durumda. kolayca operatör kaynaklı denedebilir. arıza süreklilik arz ediyorsa kolayca tesbiti mümkünse başka.

yapabiliyorsanız cihazı resetleyin fabrika ayarlarına dönün varsa yazılım güncelleyin.
    ilk adım sorunlarınızı açıkça belirten ve onarım değil iade talep ettiğiniz bir not ile cihazı gönderin. sorunun yazılımsal olmadığını yazılım güncellemeye - yenileme işlemi yapıp düzelmediğini belirtin . bu tür durumlarda yazılım güncellendi diyip onardık diye geri gönderirler.
    iade talebi kabul edilmiyorsa servis raporu isteyin.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Servise verirken bedel iadesi talebinde bulunduğunuzu belirtip servis formuna yazdırırsanız tamir edip gönderemezler. İlk onarım hakkınızı kullanmışsınız. ikinci defa arızalandığı için aşağıdaki, seçimlik haklarınızdan birini kullanabilirsiniz.
    Sn.alphaRomeo nun da dediği gibi durumlarda olabililr telefonunuzda.

Ücretsiz onarım isteme hakkı

MADDE 8 – (1) Tüketicinin, Kanunun 11 inci maddesinde yer alan seçimlik haklarından ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.

(2) Tüketici, ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı, tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.

Tüketicinin diğer hakları

MADDE 9 – (1) Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın;

a) Garanti süresi içinde tekrar arızalanmas
    ı,

b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

c) Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,

durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

(2) Malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması halinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

(3) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade etmek zorundadır.

(4) Tüketicinin, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakkını seçmesi durumunda satıcı, üretici veya ithalatçının, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi talebinin kendilerine bildirilmesinden itibaren azami otuz iş günü içerisinde, bu talebi yerine getirmesi zorunludur.

(5) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen raporun, arızanın bildirim tarihinden itibaren o mala ilişkin azami tamir süresi içerisinde düzenlenmesi zorunludur.

Değiştirilen malın garanti süresi

MADDE 10 – (1) Garanti uygulaması sırasında değiştirilen malın garanti süresi, satın alınan malın kalan garanti süresi ile sınırlıdır.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herkese merhaba. Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Ürünü iki kere fabrika ayarına çevirdim. Ürün zaten bi önceki tamirden 2 ay önce döndüğü için sürümü güncel. Ürünü farklı SIMCard'lar ile denedim. Kendi SIMCard'ımı da başka telefonda denedim. Sorun cihazımda. GPSTest tarzı uygulamalarla aldığım GPS sinyalinin 0 olduğunu beyan edebilirim. Sayın alphaRomeo. Bu 3 kere konusundan emin misiniz acaba? sayın cecelinin gönderdiği yazıda öyle bir konu göremedim. 3. kişi konusuna ise katılıyorum ancak dediğim gibi konuşma konusu biraz şansa kalmış olsa da GPS sinyalinin çalışmadığını kanıtlayabilecek appler var.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı magdurtuketici rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese merhaba. Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Ürünü iki kere fabrika ayarına çevirdim. Ürün zaten bi önceki tamirden 2 ay önce döndüğü için sürümü güncel. Ürünü farklı SIMCard'lar ile denedim. Kendi SIMCard'ımı da başka telefonda denedim. Sorun cihazımda. GPSTest tarzı uygulamalarla aldığım GPS sinyalinin 0 olduğunu beyan edebilirim. Sayın alphaRomeo. Bu 3 kere konusundan emin misiniz acaba? sayın cecelinin gönderdiği yazıda öyle bir konu göremedim. 3. kişi konusuna ise katılıyorum ancak dediğim gibi konuşma konusu biraz şansa kalmış olsa da GPS sinyalinin çalışmadığını kanıtlayabilecek appler var.
    Emin değil. Eski yasada 4 kuralı vardı. Onu hatırlıyor. Ama ben eminim Yasa maddesinide yayınladım. Gayet açık.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de o şekilde biliyorum o yüzden şaşırdım. En iyisi ben yarın servisle iletişime geçip durumu izah edeyim. Ankara'da bayileri varsa onlara gösterip halletmeye çalışayım. Yok illa İstanbula yolla derlerse kargoyla yollayıp incelemelerini isterim. Değişimi kabul ederlerse sorun yok, etmezlerse THH'ye giderim. Cevaplarınız için teşekkürler. Durumun ilerleyişiyle ilgili buraya yazmaya devam edeceğim benzer durum yaşayanlar ilginenirse diye. Teşekkür ederim iyi geceler dilerim.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de o şekilde biliyorum o yüzden şaşırdım. En iyisi ben yarın servisle iletişime geçip durumu izah edeyim. Ankara'da bayileri varsa onlara gösterip halletmeye çalışayım. Yok illa İstanbula yolla derlerse kargoyla yollayıp incelemelerini isterim. Değişimi kabul ederlerse sorun yok, etmezlerse THH'ye giderim. Cevaplarınız için teşekkürler. Durumun ilerleyişiyle ilgili buraya yazmaya devam edeceğim benzer durum yaşayanlar ilginenirse diye. Teşekkür ederim iyi geceler dilerim.
    Değişimi kabül ederlerse diye bir şey yok. Arıza var ise bedel iadesi yada yenisi ile değişimi hangisini isterseniz kabül edecekler.
    ürünü teslim ederken servis formuna talepler kısmına ürünün bedel iadesi yada yenisi ile değiştirlmesini talep edeceksiniz. yoksa tamir edip gönderirler.

Ürün arızalı ve talep karşılanmaz ise Tshh ne gidersiniz.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Emin değil. Eski yasada 4 kuralı vardı. Onu hatırlıyor. Ama ben eminim Yasa maddesinide yayınladım. Gayet açık.
    Yeni yönetmelik çıkalı 2 seneyi geçti mi?
    Tam tarihi hatırlayamadım, ama geçmedi sanki. Bu yönetmelik çıkmadan önce satın alındı ise eskisine tabi olma ihtimali var.

- - - Updated - - -

....... Değişimi kabul ederlerse sorun yok, ......
    Kimi firmalar kanunu yönetmeliği bilmiyormuş ya da kendi şirket kuralları kanunların üstündeymiş gibi davranabiliyor. Tabii karşılarına haklarını bilen biri çıktığında sonuç hüsran oluyor. Değişimi kabul etmezlerse sizin açınızdan değil, onlar açısından sorun var. Eğer şartları sağlıyorsanız kabul etmek zorunda kalacaklar çünkü.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Şenol Eker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yeni yönetmelik çıkalı 2 seneyi geçti mi?
    Tam tarihi hatırlayamadım, ama geçmedi sanki. Bu yönetmelik çıkmadan önce satın alındı ise eskisine tabi olma ihtimali var.

- - - Updated - - -

.
    Sn Eker benimde sizin gibi önceki kanuna tabi olacakları konusunda tereddütlerim vardı Bununla ilgili daha soruyu soranlardan yeni kanuna göre sonuç alanlar oldu diye hatırlıyorum. Hatta ben bizzat 2 tane ayrı ayrı ilin heyetlerine konuyu sordum yeni kanun uygulnacak cevabı aldım.

6502 sayılı kanundada bununla ilgili bir madde var.

Yürürlükten kaldırılan hükümler
    MADDE 86 – (1) 23/2/1995 tarihli ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmıştır. Diğer mevzuatta Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna yapılan atıflar bu Kanuna yapılmış sayılır.
    Geçiş hükümleri
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış olan davalar açıldıkları mahkemelerde görülmeye devam eder.
    (2) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önceki tüketici işlemlerine, bunların hukuken bağlayıcı olup olmadıklarına ve sonuçlarına bu işlemler hangi kanun yürürlükte iken gerçekleşmiş ise kural olarak o kanun hükümleri uygulanır. Ancak:
    a) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce kurulan ve hâlen geçerli sözleşmelerin bu Kanuna aykırı hükümleri yürürlük tarihinden itibaren uygulanmaz.
    b) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce işlemeye başlamış hak düşürücü süreler ile zamanaşımı süreleri dolmamış ise bu Kanunda öngörülen sürenin geçmesiyle hak düşürücü süre veya zamanaşımı süresi dolmuş olur.
    (3) Bu Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar, bu Kanunla yürürlükten kaldırılan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna dayanılarak çıkartılan yönetmelik ve diğer mevzuatın, bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri uygulanır.

Yürürlük
    MADDE 87 – (1) Bu Kanun yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra yürürlüğe girer.
    Yürütme
    MADDE 88 – (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ..... Hatta ben bizzat 2 tane ayrı ayrı ilin heyetlerine konuyu sordum yeni kanun uygulnacak cevabı aldım......
    Tüketici açısından iyi bir haber.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php124020-Daha-once-tamir-edilen-cihazim-tekrar-sorun-yaratiyor

Forum