+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Romanya Vatandaşlık talebi

Romanya Vatandaşlık talebi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Romanya Vatandaşlık talebi

Dedem,babaannem ve babam Romanya doğumlu. Babam 5 yaşında iken Türkiye'ye göç etmişler. Babam vefat etti. Babamın vefatından önce Romanya vatandaşlığına tekrar geçme gibi talepleri vardı. Ancak belgeler elimde değil.
    Ankara'dan göç belgelerini talep ettim ve konsolosluğa müracaat ettim. Belgelere bile incelemeden dil bilgisini öne sürerek geri çevirdiler. Roman vatandaşı olabilir miyim? Bununla ilgilenen birine yönlendirebilir misiniz?

Hukuki NET Güncel Haber

Romanya Vatandaşlık talebi konulu yargıtay kararı ara
    Romanya Vatandaşlık talebi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    KIRKLAReli
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Romanya Vatandaşlık talebi

bana ulas sormak istedigin varsa yanitlarim... TELEFON NUMARASI PAYLAŞMIYORUZ! ... yanlis yol izlemissin.

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ufukdoymaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bana ulas sormak istedigin varsa yanitlarim... TELEFON NUMARASI PAYLAŞMIYORUZ! ... yanlis yol izlemissin.
    Ufuk bey benim size ulaşabileceğim bi iletişim adresi paylaşır mısınız? Teşekkürler.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı kaan91 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Dedem,babaannem ve babam Romanya doğumlu. Babam 5 yaşında iken Türkiye'ye göç etmişler. Babam vefat etti. Babamın vefatından önce Romanya vatandaşlığına tekrar geçme gibi talepleri vardı. Ancak belgeler elimde değil.
    Ankara'dan göç belgelerini talep ettim ve konsolosluğa müracaat ettim. Belgelere bile incelemeden dil bilgisini öne sürerek geri çevirdiler. Roman vatandaşı olabilir miyim? Bununla ilgilenen birine yönlendirebilir misiniz?
    Aynı durumdayım sonuç alabildiğine mi?

- - - Updated - - -

Nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Dedem romanya vatandasi belgeleri topladık ama o belgeleri getirin diyen Romanya konsoloslugu şimdi vatandaşlık alacak kişide Romence bilmesi gerekiyor dedi. Burda onca masraf ve stresle kaldık. Fransa vatandasi kızım var babasından dolayi Türkiye de doğdu diye direk vatandaş oldu ona kimse fransizca biliyormusun diye sormadı.

- - - Updated - - -

Nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Dedem romanya vatandasi belgeleri topladık ama o belgeleri getirin diyen Romanya konsoloslugu şimdi vatandaşlık alacak kişide Romence bilmesi gerekiyor dedi. Burda onca masraf ve stresle kaldık. Fransa vatandasi kızım var babasından dolayi Türkiye de doğdu diye direk vatandaş oldu ona kimse fransizca biliyormusun diye sormadı.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Gurseld rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aynı durumdayım sonuç alabildiğine mi?

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

Babanız halen romanya vatandaşı mı?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hayır dedem ve büyükannem romanya vatandasi akrabalarimiz orda. Doğum belgelerini çıkartık çünkü konsolosluk bunları getirin denklik işlemini halledin bizde 1 hafta içinde babanızın ve dolayısıyla sizin vatandaşlık işlemini yapalım dediler. Aylarca sürdü belgeler arsivlerden çıktı şimdi tamam yaptık dedik randevu istedim olmaz kim dedi size ayrıca kişinin de Romence bilmesi gerekiyor dedi. Bu kan ve toprak bagindan otomatikman olmasi gerekir başka ülkelerde böyleyken bunlar dil bilmeli diyor evlilik olsa anlarım yada hiç yoktan vatandaşlık başvurusunda burda bir terslik var. Sorun ne? Olan var mı.

Nerede
    bursa
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selam ufuk bey benim büyük babamda romayadan gelme yeni bu konuları araştırmaya başladım sizin yazınızı gördüm bu konuda bilgilisiniz sanırım. bende romaya vatandaşlığı almak istiyorum bildiklerinizi bana aktara bilir ve yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi günler.

Nerede
    bursa
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ARKADAŞLAR MÜJDEMİ İSTERİMMMMM
    ROMAN VATANDAŞLIĞI KANUNU 1989.DAN SONRA
    ROMAN VATANDAŞLIĞINI KAYBEDENLER TARAFINDAN ROMEN VATANDAŞLIĞININ YENİDEN GELİŞTİRİLMESİ.
    ROMENCEDEN GOOGLE TRENSLATE TARAFINDAN ÇEVİRİ YAPILMIŞTIR. ROMENCE , TÜRKÇE OLARAK. BUKADAR ARARŞTIRIYORUM EMEK HARCIYORUM ARTIK BİR TEŞEKKÜR EDERSİNİZ UMARIM.
    ROMENCE ORJİNAL HALİ ALT METİNDEDİR.
    A. Redobândirea cetateniei române de catre persoanele care au pierdut cetatenia româna ulterior datei de 22.12.1989
    1. Potrivit art.10 din Legea cetateniei române, cetatenia româna se poate acorda persoanelor care au avut aceasta cetatenie, precum si descendentilor acestora pana la gradul II inclusiv, au pierdut-o dupa 1989 si solicita redobândirea, cu pastrarea domiciliului în strainatate, daca îndeplinesc în mod corespunzator prevederile legale, chiar daca au o alta cetatenie.
    2. Pentru redobândirea cetateniei române (art.10), sunt necesare urmatoarele:
    • cerere tip, care se completeaza la consulat;
    • pasaportul solicitantului în original si copie legalizata sau "conforma cu originalul"
    • cazier judiciar din România (nu mai vechi de 3 luni);
    • cazier judiciar, din strainatate - valabil 1 an de la data emiterii - însotit de o traducere legalizata în limba româna si de o fotocopie a originalului;
    • acte de stare civila (certificate de nastere, casatorie etc.) - copii legalizate; daca nasterea sau casatoria a avut loc în strainatate, se vor anexa si traduceri legalizate în limba româna;
    NOTA.: Pentru copiile si traducerile legalizate la un notar public din tara de domiciliu sau resedinta este necesara, dupa caz, supralegalizarea sau aplicarea apostilei prevazute de Conventia de la Haga din 1961. Legalizarile efectuate de consulatele române nu necesita supraleglizare sau apostilare
    • declaratie pe proprie raspundere, autentificata, din care sa rezulte daca a mai depus sau nu o alta cerere de redobândire;
    • declaratie pe proprie raspundere, autentificata, din care sa rezulte daca doreste redobândirea cetateniei române cu mentinerea domiciliului în strainatate sau stabilirea domiciliului în România;
    • declaratie personala autentificata din care sa rezulte ca în prezent nu întreprinde si nu sprijina actiuni împotriva ordinii de drept, ori a sigurantei nationale si nici în trecut nu a desfasurat asemenea activitati;
    • dovada scrisa privind pierderea cetateniei române de catre solicitant sau ascendentii acestuia pana la gradul II;
    - actele care atesta eventuale schimbari de nume
    • un dosar cu sina
    B. Redobândirea cetateniei române de catre persoanele care au pierdut-o anterior datei de 22.12.1989
    1. Art.11, introdus în Legea 21/1991 prin OUG nr.43/2003, reglementeaza în mod expres redobândirea cetateniei române de catre persoanele care, înainte de 22 decembrie 1989, au pierdut-o din motive neimputabile lor sau le-a fost retrasa fara voia lor, dispozitii care se aplica si descendentilor acestora pâna la gradul III (stranepoti de fiu/fiica).
    2. Pentru redobândirea cetateniei române, de catre persoanele care au pierdut cetatenia româna înainte de 22 decembrie 1989 si descendenti de gr.I ,II si III ai acestora sunt necesare urmatoarele:
    • cerere tip, care se completeaza la consulat;
    • pasaportul solicitantului în original si copie legalizata sau "conforma cu originalul"
    • copie legalizata a buletinului de identitate sau cartii de identitate a sotului (pentru persoanele casatorite cu cetateni români);
    • cazier judiciar din România (valabil 3 luni de la data emiterii);
    • cazier judiciar din strainatate - valabil 1 an de la data emiterii - însotit de traducere legalizata în limba româna si fotocopie a originalului;
    • acte de stare civila (certificate de nastere, casatorie etc.) - copii legalizate pentru titulari si ascendenti (parinti, bunici, strabunici), fosti cetateni români;
    � acte de stare civilă (certificat de naştere, de căsătorie, deces sau divorÅ£) în copii legalizate pentru titular şi ascendenÅ£i (părinÅ£i, bunici, strabunici), foşti cetăţeni români
    � declaratie personala, autentificata din care sa rezulte daca a mai depus sau nu o alta cerere de redobândire a cetateniei române;
    • declaratie personala autentificata din care sa rezulte ca în prezent nu întreprinde si nu sprijina actiuni împotriva ordinii de drept, ori a sigurantei nationale si nici în trecut nu a desfasurat asemenea activitati;
    • declaratie scrisa personal, la depunerea cererii, din care sa rezulte mentinerea domiciliului în strainatate sau stabilirea domiciliului în România. Aceeasi optiune se face si pentru copiii minori pentru care se solicita redobândirea cetateniei române;
    • copii legalizate ale certificatelor de stare civila pentru copiii minori ai solicitantilor si consimtamântul pentru obtinerea cetateniei române dat prin declaratie autentificata, de catre minorii de peste 14 ani;
    • acordul sotilor dat prin declaratie autentificata, pentru dobândirea cetateniei de catre copiii minori;
    NOTA:
    • Cererile se depun personal. Numai în cazuri temeinic justificate (dovedite cu înscris oficial) cererea se poate depune prin mandatar cu procura speciala si autentificata.
    • Nu se primesc dosare incomplete.
    • Datele de stare civila din documentele depuse trebuie sa corespunda cu cele din certificatul de nastere.
    • Pentru copiile si traducerile legalizate la un notar public din tara de domiciliu sau resedinta este necesara, dupa caz, supralegalizarea sau aplicarea apostilei prevazute de Conventia de la Haga din 1961. Legalizarile efectuate de consulatele române nu necesita supraleglizare sau apostilare.
    TRANSLATE İLE TÜRKÇE ÇEVİRİSİ ALTTAKİ METİNDEDİR.
    Rumen vatandaşlığını kurtarmak
    Rumen vatandaşlığını kurtarmak
    A. 22.12.1989'dan sonra Rumen vatandaşlığını kaybedenler tarafından Romen vatandaşlığının yeniden geliştirilmesi
    1. Rumen Vatandaşlık Kanunu'nun 10. maddesine göre, bu vatandaşlığa sahip kişilere ve ikinci dereceye dek olan torunlarına Romen vatandaşlığı tanınabilir, 1989'dan sonra kaybeder ve geri çağırma talebinde bulunurlar. yurttaşlığa sahip olsalar bile, yasal hükümlere uygun bir şekilde uymaları halinde yurtdışında ikamet edebilirler.
    2. Romen yurttaşlığının kazanılması için (madde 10), aşağıdakiler gereklidir:
    • Konsolosluğa doldurulan tip talebi;
    • Başvuranın pasaportu aslı ve tasdikli bir kopyası veya "orijinaline uygun"
    • Romanya'dan sabıka kaydı (3 aydan büyük değil);
    • Rumca belgeli bir çeviri ve orijinalin fotokopisi eşliğinde, yurtdışından ceza kaydı - yayınlandığı tarihten itibaren bir yıl geçerlidir;
    • Medeni durum belgeleri (doğum belgeleri, evlilik belgeleri, vb.) - onaylı kopyalar; doğum ya da evlilik yurtdışında gerçekleştiyse, Romence'ye yasal olarak yapılan çeviriler iliştirilecek;
    NOT: Yasallaştırılmış kopyalar ve ikamet veya ikamet edilen ülkedeki bir noter çevirisine, 1961 tarihli Lahey Sözleşmesi tarafından sağlanan apostilin yasallaştırılması veya uygulanması gereklidir. Rumen konsoloslukları tarafından yapılan yasallaştırmalar aşırı düzen veya apostille yapılmasını gerektirmiyor
    • güvenilir bir beyan, doğrulanmış, başka bir başvurunun açılıp açılmadığını göstermek;
    • Romanya vatandaşlığının yurtdışındaki ikametgahlarını korumak veya Romanya'da ikametgah kurmak suretiyle yeniden kazanılmasını istiyorsa, kendisinin sorumluluğunda olduğu ve kimliği doğrulanmış olan bildiri;
    • Hâlihazırda hukukun üstünlüğüne veya ulusal güvenliğe karşı eylemlerde bulunmayan ya da desteklemediği görünen kimliği doğrulanmış kişisel beyan ve geçmişte bu gibi faaliyetlerde bulunmamıştır;
    • başvuran ya da ikinci dereceye kadar yükselen Romen vatandaşlığının kaybının yazılı belgesi;
    - Olası isim değişikliklerini onaylayan fiiller
    • bir izi olan bir dosya
    B. Daha önce kaybetmiş kişiler tarafından Romen yurttaşlığının yeniden edinilmesi 22.12.1989
    1. 21/1991 tarihli ve 2169 sayılı Devlet Acil Yardım Yönetmeliği ile getirilen 11. Madde. 43/2003, Romanya vatandaşlığına geri dönüşünü, 22 Aralık 1989'dan önce kontrolünden uzak nedenlerden dolayı kaybetmiş ya da iradeleri olmaksızın geri çekilmiş olan kişiler tarafından, III. Evreye kadar soyundan gelen kişilere uygulanan hükümleri açık bir şekilde düzenlemektedir (garip oğlu / kızı ).
    2. Rum vatandaşlığını 22 Aralık 1989 tarihinden önce Romanya vatandaşlığını kaybetmiş kişiler ve birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarından soydaşları tarafından geri kazanmak için aşağıdakiler gereklidir:
    • Konsolosluğa doldurulan tip talebi;
    • Başvuranın pasaportu aslı ve tasdikli bir kopyası veya "orijinaline uygun"
    • nüfus cüzdanının veya kocanın kimlik belgesinin tasdikli bir kopyası (Rumen vatandaşlarıyla evli kişiler için);
    • Romanya'dan sabıka kaydı (yayın tarihinden itibaren 3 ay geçerli);
    • yurtdışından ceza kaydı - yayın tarihinden itibaren bir yıl geçerli - orijinalinin fotokopisi ve fotokopisi ile birlikte onaylanmış bir Romen dili eşliğinde;
    • Medeni durum belgeleri (doğum belgeleri, evlilik belgeleri, vb.) - miras sahiplerine ve mirasçılarına (veli, dedesi, dedesi), eski Rumen vatandaşlarına yasal olarak onaylanmış kopyalar;
    Rahibe ve mirasçılar (veli, dedesi, dedesi), eski Rumen vatandaşları için yasal durumdaki belgelerde (doğum, evlenme, ölüm veya boşanma belgesi)
    Rumen vatandaşlığını geri kazanmak için başka bir başvurunun açılıp açılmadığını gösteren kimliği doğrulanmış kişisel bildirim;
    • Hâlihazırda hukukun üstünlüğüne veya ulusal güvenliğe karşı eylemlerde bulunmayan ya da desteklemediği görünen kimliği doğrulanmış kişisel beyan ve geçmişte bu gibi faaliyetlerde bulunmamıştır;
    • Başvuruyu gönderirken yurt dışında ikamet etmeniz veya Romanya'da ikamet yeriniz belirlenmesi ile sonuçlanan kişisel yazılı açıklama. Aynı seçenek Romanya vatandaşlığını kazanmak isteyen gençler için yapılır;
    • başvuranların küçük çocukları için sivil statüs sertifikalarının tasdikli kopyaları ve 14 yaşın üzerindeki reşit olmayanların kaydettiği bildiri ile verilen Romen vatandaşlığını edinme izni;
    • Vatandaşlığın küçük çocuklar tarafından edinilmesi için sertifikalı bir bildiri ile verilen eşin izni;
    NOT:
    • Başvurular şahsen sunulmaktadır. Ancak, usulüne uygun olarak haklı gösterilen davalarda (resmi olarak kanıtlanmış) başvuru, özel ve kimliği doğrulanmış bir vekaletname belgesine sahip bir mütevelli tarafından yapılabilir.
    • Eksik dosyalar alınmamaktadır.
    • Gönderilen belgelerdeki sivil durum verileri, doğum belgesindeki belgelerle aynı olmalıdır.
    • c için

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

romanya para ile vatandaslik ne kadar

babannem romanya dogumlu bende romanya vatandasi okabilirmiyim

romanya vatandasligi maliyeti

romanya vatandasligi nasil alinir

romanyada dogmus biri nasil vatandaslik alir

romanya vatandasligi

romanya vatandasi nasil olunur

romanya vatandaslik

1933 romanya goc vatandaslik