Merhaba Sayın Hukukucular,

Öncelik ile konu ile ilgili sitede biraz araştırma yaptım ancak tam istediğim şeyi bulamadım. O yüzden yazma ihtiyacı hissettim.

İzmir de Nisan Ayında 4 blok ve her blok ta 33 daire + kapıcı dairesi olmak üzere 132 daire bulunan bir siteden daire aldım. A Blokda oturan sayısı nerede ise bloğun tamamı, B ve C bloklarında 2 - 3 daire oturmakta, D blokda ise toplam 9 daire olarak oturmaktayız. Şimdi,

Ben bu daire yi alırken ev sahibi evin hiç bir borcu olmadığını ancak evi alacak kişiye tapu masrafı çok yüklü çıkmasın diye (Yaklaşık 4.600,00 TL) tapuyu çıkartmadığını söyledi. Buna istinaden kooperatife giderek üyenin borcu olup olmadığını, evi almak istersek nasıl bir yol izleyeceğimizi, artı daire ile ilgili aidat daha ödenecek mi ( Apartman aidatı yada genel gider aidatını kastetmiyorum) gibi soruları sorup anlaştık. Ve buna istinaden, kooperatife üye olup, tapumuzu kooperatif üzerinden ferdileşme yaparak kat irtifakı şeklinde çıkardık. Şimdi sormak istediklerim ise şöyle;

1) Haziran 2015 ayında yapılan kurul toplantısında Site yönetimine kooperatifi devredememişler. Yeterli aday çıkmadığı için.Bu yüzden kooperatif yönetiyor hala siteyi. (Bize bu esnada toplantı günü haber verdiler o yüzden ancak toplantının sonuna yetişebildik) Burada 100 TL aidat toplanması kararlaştırılmış. Ancak bazı site sakinleri bunları ödemek istemiyor. Bunla ilgili imza toplayıp kurulu olağan üstü toplantıya çağırmışlar. Bu ödeme yapmayanlar ile ilgili neler yapılabilir?

2) Merkezi ısıtma olduğu için bloklarda ve benim oturduğum blokta dairelerin bir çoğu boş olduğu için doğalgaz faturası biraz fazla geliyor. (Isı kayıp Bedeli%30) Bazı daire sakinleri ödemeyi çok geç yapıyorlar yada yapmıyorlar. Böyle bir durumda doğalgaz kesilirse bende bu apartmanda oturduğum ve ödemelerini günü gününe yaptığım halde mağdur olduğum için neler yapabilirim? Ya da gelecek faizi yada gaz açma kapama bedelini ben ödemek zorunda mıyım? (Cüzi rakamlar olsada ben kendimi enayi gibi hissediyorum)

3) Çeşitli yerlerden duyduğuma göre Kooperatif benden üyesi olduğum için koop. aidatı isteyebilirmiş. Mesela çatı yaptırcaz para ver gibi. Böyle bir durum söz konusu mu yoksa kooperatiften istifa edebilir miyim? Edersem nasıl birşey ile karşılaşabilirim.? Veya böyle bişey yapmaya gerek var mı?

4) Yapılacak toplantılarda site yönetimi tekarar seçilmezse, bizi ne gibi sıkıntılar bekliyor? Beni aydınlatırsanız sevinirim, Teşekkür ederim...