+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Dolandırıldım! Dilekçeyle Vermeli miyim?

Dolandırıldım!  Dilekçeyle Vermeli miyim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    konya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Dolandırıldım! Dilekçeyle Vermeli miyim?

sahiniden üzerniden alışveriş yapmıştım. satıcı 2011 de üye olmuş. ev telefonu adres bilgileri vs.vs. hepsi var.güvendim kapıda ödeme gönderdi.kapıda kontrol ettim sorun yoktu aldım ama sonradan wifi bozukmuş.kutudan fatura falan da var kaşeli.adamı aradım değiştiririz dedi gönderdim ürünü.adam kargoyu aldıktan sonra kayboldu. 585tl param gitti. 1 haftadır hiçbir şekilde ulaşamıyorum ve cevap ta vermiyor.

şimdi elimde sözde bir fatura mevcut.biri kutuyla gitti

bu şahsı dilekçe ile şikayet etmek istiyorum.Fakat işlerin çok uzaması sarpasarmazından korktuğum için kararsızım.19 yaşındayım.avukat ile falan uğraşmak gerekebilir mi ilerde.
    ne gibi sorunlar doğurabilir en kötü ne olabilir.Nasıl dilekçe vermeliyim? bilen kişilerden yardım bekliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Dolandırıldım!  Dilekçeyle Vermeli miyim? konulu yargıtay kararı ara
    Dolandırıldım!  Dilekçeyle Vermeli miyim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ÇORUM
    İletiler
    659
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Dolandırıldım! Dilekçeyle Vermeli miyim?

Adam ürünü satmış size, faturasını kesmiş, garantiye yollamışsınız tamam.

biraz daha bekleyip Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayetinizi yapın.

İadesine karar verilirse, elinizdeki belge ile alacak davası açarsınız.

Nerede
    konya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Alwuwush rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Adam ürünü satmış size, faturasını kesmiş, garantiye yollamışsınız tamam.

biraz daha bekleyip Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayetinizi yapın.

İadesine karar verilirse, elinizdeki belge ile alacak davası açarsınız.
    Teşekkürler.
    Peki tüketici haklarına yerine direk savcılığa iletmiş olsam hangisi daha avantajlı, ne gibi bir fark olur?
    ben öncelikle paramı almak için işlem yapılmasını istiyorum.

Nerede
    ÇORUM
    İletiler
    659
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Savcılık sizin para alıp almamanızla ilgilenmez.Yani karşı tarafın zararı ödemesi için bir girişimde bulunmaz.

Sadece ortada bir suç varsa bunu soruşturur, suç olduğuna kanaat getirirse mahkemeye dava açar, ceza davası açıldıktan sonra, sanık ceza alır, temyize yollar felan 5-6 sene.

Ben size kısa yolu söyledim, hakem heyetine verin, haklı çıkarsanız kararı alır icraya verirsiniz.Paranızın peşinde koşarsınız.

Savcılığın artısı şu olur, adama tebligat gider, korkar, şikayeti geri alın diye size paranızı öder.

Ama minareyi çalan kılıfını hazırlar diye de bir söz vardır.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yiğit iletişimden mi aldınız yoksa bir aracıdan mı?

Nerede
    konya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Şenol Eker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yiğit iletişimden mi aldınız yoksa bir aracıdan mı?
    ilanda geçen yiğit iletişimden isimli satıcıdan alındı

- - - Updated - - -

ayrıca göndermeyi düşündüğüm internetten kısmen düzenlenerek hazırlanmış dilekçe.Bunu göndermeyi düşünüyorum.
    bunun düzenleyip direk hekim heyetine vermeye uygun mudur?
    Asıl istediğim Kısa süre içinde paramı geri almak.Tebligat şahsı korkutup paramı geri iadesi ile şikayeti geri çekmeyi düşünüyorum.

Eğer hekim heyetine başvurarak Tazminat alabilir isem ona başvurmak daha mantıklı.
    KONYA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA
    ŞİKAYETÇİ : ********** ********* tc:******** adres:******
    ŞÜPHELİ : www.sahibinden.com sitesinden ********* numaralı ilanın satıcısı
    SUÇ : İnternet Yoluyla Nitelikli Dolandırıcılık
    SUÇ TARİHİ : 07.08.2015
    AÇIKLAMALAR
    • 19.01.2013 günü itibari ile uzun zamandır üyesi olduğum ve internet üzerinde çeşitli ihtiyaçlarımı satın aldığım sahibinden adlı www.sahibinden.com internet adresini kullanan e-ticaret sitesine girdim. Forumda “SAMSUNG GALAXY S4 İ9505 SIFIR %100 ORJİNAL KAPIDA ÖDE” Başlığında belirtilen ilana göre ilan sahibi “YİĞİT BİLİŞİM ELEKTRONİK” ‘in ilanına göre SAMSUNG marka GALAXY S4 üründen 1 adet alabilmek için başvuru yaptım.
    • Karşı taraf ile internet üzerinden yaptığımız görüşme neticesinde 585 TL ücret karşılığında ürünün tarafımdan bildirilen adrese gönderileceği bildirilmesi üzerine karşı tarafa adresimi bildirdim. (Ek-1 Yazışma Kayıtları)
    • İlgili ürünün bedelini kargo kapıya geldiğinde PTT kapıda ödeme ile ürünü kontrol ettikten sonra parayı personele teslim ettim. (Ek-2 PTT Kargo Ambalajı ve Belgesi)
    • Ürünü kontrol esnasında fark edemediğim bir kusurdan dolayı satıcıya “*********” numarayı arayarak değişim talebinde bulundum ve Satıcının bilgisi doğrultusunda ürünü tekrar satıcıya gönderdim. (Ek-1 Yazışma Kayıtları) (Ek-3 Kargo Gönderi Belgesi).
    • Karşı tarafa Gönderdiğim Ayıplı ürünün ulaşmasından itibaren karşı taraf bu konuda tarafıma hiçbir geri dönüş yapılamamış ve Hiçbir şekilde Karşı tarafla ilanda belirlilen “*********” ve “*********” numaraları üzerinden veya sitenin mesaj gönderme yoluyla iletişime geçilememiştir. Geri dönüş yapmadığı gibi Satıcıya aktarılan bedeli de tarafıma geri ödememiştir.
    • Bilişim sistemlerinin ve internet dünyasının aynı anda birçok kişiye ulaşmasındaki çabukluk ve sağladığı kolaylığa dayanarak sahibinden isimli internet sitesinden “YİĞİT BİLİŞİM ELEKTRONİK” isimli işyeri adına telefon satışı için ilan veren şüphelinin internet sitesinden vermiş olduğu ilanı görüp mesaj ile ürün sipariş verilip PTT kapıda ödemeli şekilde ödendikten sonra kusuru çıkan ürünün garanti kapsamında tekrar değişimi için satıyıca gönderilmesi ve satıcının bundan bizzat haberdar olması dahilinde ayıplı ürünün eline geçtikten sonra hiçbir şekilde yeniden iletişim kurulamaması ve para iadesi yapılmaması şeklinde gerçekleşen olayda; bilişim sisteminin araç olarak kullanılması suretiyle gerçekleştirilen eylemlerin TCK’nun 158. maddesinin 1. fıkrasının ( f ) bendi uyarınca nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturduğu kabul edilmeli ve şüpheliye bu sebeple ceza verilmelidir.
    • İnternet üzerinden kolay bir şekilde alışveriş yapma imkânımıza da darbe vuran şüphelinin alacağı ceza internet üzerinden toplumun alışveriş yapma güvenini sarsması ve bu tür işlemler sebebiyle birçok kişinin mağdur olması sebebiyle alt sınırdan uzaklaşılarak daha üst seviyede verilmeli ve internet üzerinden yapılacak alışverişlerde bu şekilde ceza verilerek güvenin yeniden sağlanması gerekmektedir.
    • 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda bilişim suçları; “Bilişim alanında suçlar” bölümünde düzenlenmekle beraber, ayrıca çeşitli bölümlerde de bilişim sistemleriyle işlenmesi mümkün olan suç tiplerine yer verilmiştir. “Bilişim alanında suçlar” bölümünde yer alan 243. maddesinde bilişim sistemine girme, 244. maddesinde sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme, 245. maddesinde banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçları düzenlenmiştir. Bunun yanında, “Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar” bölümünde yer alan 135. maddesinde kişisel verilerin kaydedilmesi, 136. maddesinde kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, 138. maddesinde ise verilerin yok edilmemesi suçları bilişim suçu olarak nitelendirilebilecek şekilde düzenlenmiştir. Öte yandan, 132. maddesinde haberleşmenin gizliliğini ihlal, 124. maddesinde haberleşmenin engellenmesi, 125/2. maddesinde hakaret, 142/2. maddesinin ( e ) bendinde hırsızlık, 158/1. maddesinin ( f ) bendinde dolandırıcılık, 226. maddesinde müstehcenlik, 163. maddesinde karşılıksız yararlanma suç tiplerinin bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenmeleri mümkün kabul edilmiştir. (Yargıtay Ceza Genel Kurulu 02.04.2013 tarihli, 2012/15-1293 E ve 2013/111 K sayılı İlamı)
    • Dolandırıcılık suçunun malvarlığına karşı işlenen diğer suç tiplerinden farklı kılan husus, aldatma temeline dayanan bir suç olmasıdır. Birden çok hukuki konusu olan bu suç işlenirken, sadece malvarlığı zarar görmemekte, mağdurun veya suçtan zarar görenin iradesi de hileli davranışlarla yanıltılmaktadır. Madde gerekçesinde de, aldatıcı nitelik taşıyan hareketlerle, kişiler arasındaki ilişkilerde var olması gereken iyiniyet ve güvenin bozulduğu, bu suretle kişinin irade serbestisinin etkilendiği ve irade özgürlüğünün ihlâl edildiği vurgulanmıştır.
    • Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu ise TCK’nun 158/1-f maddesinde; “(1) Dolandırıcılık suçunun; … f) Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle, … işlenmesi halinde, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. Ancak, (e), (f) ve (j) bentlerinde sayılan hâllerde hapis cezasının alt sınırı üç yıldan, adlî para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz” şeklinde düzenlenmiştir.
    • Maddenin gerekçesinde de; “Dolandırıcılık suçunun, bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle işlenmesi de, birinci fıkranın (f) bendinde bu suçun bir nitelikli unsuru olarak kabul edilmiştir. Bilişim sistemlerinin ya da birer güven kurumu olan banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması, dolandırıcılık suçunun işlenmesi açısından önemli bir kolaylık sağlamaktadır” açıklamalarına yer verilmiş olup, bu bentte bilişim sistemleri ile banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık olmak üzere birden fazla nitelikli hal kabul edilmiştir.
    SONUÇ ve İSTEM: İnternet üzerinden ilan verip talep edilen ürünün satın alınmasından sonra kusuru bulunan telefonun geri değişim için göndermeme rağmen ürünü tekrar göndermeyerek beni dolandıran şahıstan bu sebeplerle şikayetçiyim. Şahıs hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak eylemine uyan maddelerden dolayı ceza verilmesini takdir ve tensiplerinize arz ederim.
    ŞİKAYETÇİ
    EKLER
    Ek-1: Yazışma Kayıtları
    Ek-2: PTT Kargo Ambalajı ve Belgesi
    Ek-3: Kargo Gönderi Belgesi
    Ek-4: Ürün Faturası
    Ek-5: Kimlik Fotokopisi
    Konu skopp tarafından (20-08-2015 Saat 12:53:37 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yigit bilisim elektronik ankara

Forum