Öncelikle herkese iyi günler dilerim.
Şöyle bir olay geçen günlerde bir yakınımızın başına geldi 1976-78 yılları arasında alınan toplam 784 m2 olan bir tapuları var ama belirttiğim gibi bu tapular 76-78 senelerine ait.Daha sonra 1996 yılında ellerine yeni bir tapu geliyor 546 m2 yazılı ve eksik yazılmış veya yanlış yazılmış diyerek pek önemsemiyorlar.Lakin bir kaç gün önce biri gelip 76-78 yıllarında onlara ağıt olan 96 tapusunda ise onların şahsına olmayan arsayı aldığını ve bu arsanın boşaltılmasını istiyor.Bu arada bu arsada 78 yılında beri yakınımız oturuyor söylediğine göre ne bu güne kadar kimse gelip arsanın kendisinin olmadığını söylemiş nede tapu kadastrodan bir yetkili gelmiş.
Biraz araştırmadan sonra imar kanunca belediyelerin parselasyon çalışmaları sırasında arsalardan DOP yani Düzenleme Ortaklık Payı adı altında en çok %40 kesinti yapılabiliyor ve devlet adına belediye bu arazilere kamu alanı okul,cami,park,bahçe v.b şeyler inşa edebiliyor.
Konuyu biraz daha deşince Bu söz konusu DOP kesilen alanın daha önce tarla arazisi olduğunu ve m2 cinsinden onlarca insana satıldığını öğrendim. Yine imar kanunda DOP ile ilgili ''Düzenleme sahasında ayrılan* umuma ait tesisler o bölgedeki bütün parsel malikleri tarafından kullanacağından* bu*
parsellerin* hepsinden eşit kesinti yapılır*''
böyle bir kısım buldum lakin bu arsalar üzerinde sahiplerine kiminde kesinti olmuş kiminde ise hiç bir kesinti olmamış aynı şekilde kesinti oldu diyen bazı kişilerinde kesilen arsa m2 lerine baktığımda %20-40 arası olduğunu gördüm.

Dahada ilginç olan kısım ise son kısım belediyenin DOP kesintisi yapma yetkisi İmar kanunca verilmiş ise'de parselleme çalışması sonrasında bu parselleri şahıslara satabilir mi ? Kanunda açıkça bu kesintiler sadece kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilebileceği bildirilmişken üstelik.Ve yine daha ilginç kısmı dop kesintisi olan arsaları alan şahıslar ki bir kaç hektarlık bir tarlanın 300-400 metre olarak parsellendiğini düşünerek belirli şahıslar adına.Bu şahıslarda arazinin eski sahipleri olan ve parselleme çalışması öncesi tarla sahibi olan kimseler.

Şimdi sorum şudur ki belediye bu şekilde arsalardan aldığı kesintileri şahıslara satabilir mi satarsa nasıl bir yol izleyerek satar.
Ve böyle bir olayla karşılaşıldığın'da izlenilecek hukuki yol nedir ?

Teşekkürler.