Merhaba,
Eşim geçen sene ekim ayında yani ekim 2014'te bir kolejde 1 yıllık belirli süreli iş sözleşmesi dahilinde çalışmaya başladı. Tabi ki biz bunu bilmiyorduk, sözleşmede tarih alanları boştu. Ancak şimdi öğrendikki sözleşme eğitim öğretim yılı sonu değil ekim 2015 e kadarmış. Şimdi başka bir okulla anlaştı çünkü eşimin sözleşmeleri her sene ekimden ekime gidecek ve eşim hiçbir zaman işi bırakamayacak. Malum eğitim sektöründe çalışan bir insanın eğitim senesi içerisinde iş bulması neredeyse imkansız. Biz bu sözleşmeyi feshetmek istiyoruz, ancak okul karşılıklı feshetmeye yanaşmıyor. Sözleşmedeki cezai şartları ise aşağıya yazıyorum:
- Eğitim personeli sözleşmeyi tek taraflı olarak bozarsa Kurucu Temsilcisi'ne brüt maaşının 3 katı kadar net ödeme yapmak zorundadır.
- Kurumun sözleşme bozma hakkı; 4857 Sayılı İş Kanunu ve 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 506 sayılı S.G.K. ve diğer kanun, yönetmelik ve Bakanlık emirleri ile saklıdır.

Sözleşmedeki cezai şart tek taraflı olduğu halde geçerli midir?
Bu süreçte sözleşmeyi feshetmek için nasıl bir yol izlememiz gerekir? Fesih için belirli bir önceden bildirim süresi var mıdır?

Teşekkürler.