Biz üç kardeş olarak herbirimizin 1/3 oranında hissesi olan bir apartman dairemiz var.Bu dairede halen ben yalnız oturuyorum.Kardeşlerimden birinin vergi borcundan dolayı vergi dairesi bu daireye 1/3 oranındaki hisseye haciz koydu.Yani sonuç olarak benim hiçbir günahım olmadan kardeşimin vergi borcundan dolayı vergi dairesi bu daireyi icra yoluyla satışa çıkaracağını söyleyip işlemlerin kısa sürede başlayacağını söylüyor.Henüz tarafıma gönderilmiş herhangi resmi bir tebligat yok
Şimdi bu konudaki sorumlarım sormak istiyorum
1-vergi dairesi haciz koydurduğu 1/3 hisseyi mi yoksa evin tamamını mı satışa çıkarıyor
2- eger tek hisseyi satışa çıkarırsa o hisseyi satın alma gücümüz var ve hisseyi alma önceliğim varmı
3-eğer daireyi komple satışa çıkarırsa daireyi alma gücüm olmadığı için piyasa fiyatının altında gitmemesi için şansım varmı
4-vergi dairesi ile bir protokol yapıp daireyi ben satıp 1/3 hisseye düşen miktarı vergi dairesine ödemek gibi bir yöntem olabilirmi
4-birde borçluya münsaip ev diye bir kanun varmış ama borçlu ben değilim ama o evde ben oturuyorum ve bu evden başkada evim yok ben bu kanundan yararlanabiliyormuyum
veya hakkımın kaybolmaması için hukuki ne gibi yollar var.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyor saygılar sunuyorum.