Merhaba,

2011 yılında aylık 550 tl kira ücreti olmak üzere 1 yıllık kontratım var. Bu süreçten bu yana ev sahibi ya da emlakçı tarafından bir kira artışı yansıtılmadı ve 4 yıl boyunca 550 tl olarak kira ücretimi yatırmayı sürdürdüm.

Bu süreç içerinde ev sahibim(ev sahibim yurt dışında yaşıyor, kontratı emlakçı ile yaptım) benden memnun olduğunu, kiralarımı düzenli ödediğim için bir kira artışı yapmadığını düşünüyordum.

Ancak bir anda emlakçı geçmişe dönük kira zammını katarak kiramı 700 tlye yükseltti. bunda sorun yok kabul ettim.

Ancak emlakçı 2012 yılından başlamak üzere her senenin efe/tüfe oranını hesaplayıp geçmişe dönük yapılmayan zamların ücretini benden istedi. Kendisinin zam yapmayı unuttuğunu söylüyor.

Bu ev ise öğrenciyken tuttuğum bir evdi ve bazen kirayı 3 bazen 4 kişiyle 550 tl üzerinden paylaştık. Şimdiyse benden böyle bir ücret talep ediliyor, emlakçı bana zam yapıldığını 4 sene sonra söylemese en azından arkadaşlarım ile kirayı zamlı ücret üzerinden paylaşırdım. Şimdiyse hiç beklemediğim anda böyle bir ücreti isteği ile karşı karşıya kaldım. Ekra paylaştığım kontrata bakarak emlakçının böyle bişey talep etme hakkının olup olmadığı konusunda beni bilgilendirmenizi rica ediyorum. İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.