Öncelikle herkese mrb.
Ben Savcılık İnfaz Bürosunda Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptığım sırada hakkında evine veya işyerine polis gittiğini öğrenen şahısların avukata gitmesi ve bunun üzerine avukatın beni arayarak müvekkili hakkında yakalama kararı bulunup bulunmadığının varsa bilgilerini istemesi üzerine hakkımda "Yetki Almadan Gizli Bilgileri Açıklamak" suçundan disiplin soruşturması başlatılmış ve sonucunda Meslekten Çıkarılmama Karar verilmiştir. Şu an idare mahkemesine dava açmak üzere hazırlık yapmaktayım.
"Bu arada ilgili avukat hakkında dinleme kararı varmış ancak benim bundan haberim yok"
Verilen bilgiler mahkumiyet kararı verilmiş ve kesinleşmiş hapis veya para cezalarına yönelik çıkarılan yakalama emirleridir. Yani davetiye veya ödeme emri tebliğine rağmen süresinde gelmeyen ve hakkında infaz bürolarından çıkarılan yakalama emirleridir.
Bilgi Edinme Kanununda soruşturması veya kovuşturması devam eden kişiler hakkında mahkemelerden çıkarılan yakalama emirleri kanun kapsamı dışında tutulmuştur. Benden alınan bilgiler hüküm verilmiş ve kesinleşmiş mahkumiyet kararlarına ilişkin yakalama emirleridir.
Ne infaz Kanununda, ne de diğer kanunlarda avukata bilgi verilmeyeceğine ilişkin bir madde veya bu bilgilerin gizli olduğuna ilişkin bir madde bulunmamaktadır. Aksine Türkiye'nin her adliyesinde şahısların kendisine veya avukatlara bilgi verildiği herkes tarafından bilindiği halde Adalet Bakanlığı böyle bir karar vermiştir.
Bu konu veya benzer bir durumla karşılaşan veya bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Ben avukatın almış olduğu bilgiyi ne amaçla kullandığını nasıl bilebilirim. Kaldı ki ilgili avukat hakkında dava açıldı ancak benden aldığı bilgilerle ilgili hiç bir suçlama yok hakkında. Yani aldığı bilgileri de kötü amaçla kullanmamıştır. [/I][/B]