+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  100
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation Dolandırıcılar şimdi de avukatların adını kullanmaya başladı

  Kendilerini asker, savcı ve polis olarak tanıtarak insanları dolandıran şebekelerin yeni bir yöntem keşfettikleri ortaya çıktı. Bu kez kendilerini avukat olarak tanıtan dolandırıcılar, banka veya sigorta şirketlerinden tahsil edilmeyen paraların tahsili için devreye girebileceklerini söylüyor. Gerçek avukat ismi kullanılarak yapılan dolandırıcılıkla ilgili savcılığa yapılan suç duyurularına ise takipsizlik kararı veriliyor.

  Ankara Barosuna üye Avukat Şamil Demir ile birlikte birçok avukatlık bürosunun başı şu sıralar ‘sahte avukatlar’ ile dertte. Kendilerini asker, polis ve savcı olarak tanıtarak çok sayıda kişiye dolandıran kişilerin yeni ‘mesleği’ ise avukatlık...

  SİCİL NUMARASINI DAHİ VERİYOR

  Ağına düşürdüğü kişiyi arayan dolandırıcılar kendilerini avukat olarak tanıtıyor. Gerçekten de var olan bir avukatın ismi veriliyor. Hatta bağlı bulunduğu avukatlık bürosu ismi de veriliyor. Durumdan şüphelenen kişiye adını verdiği avukatın sicil numarası dahi veriliyor. Telefondaki kişiye, banka veya bir sigorta şirketinin haksız yere tahsil edildiği iddia edilen paranın tahsil edilebileceği aktarılıyor. Telefondaki kişiye 6 bin TL’lik parasının tahsil edilebileceği söyleniyor ancak bunun için 350 TL’lik dosya masrafını yatırması isteniyor.

  ‘AVUKAT BEY BENİ SİZ Mİ ARADINIZ?’

  Kimi bu tuzağa düşüp ödemeyi yaparken kimisi de durumdan şüphelenerek adı kullanılan avukata ulaşmaya çalışıyor. Ulaştıklarında ilk sordukları soru “Beni siz mi aradınız” şeklinde oluyor.

  KİMİSİ DE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR

  Av. Şamil Demir de adı kullanılarak dolandırıcılık yapmak isteyen kişilerin ‘mağduru’ isimler arasında. Av. Demir, her gün çok sayıda kişi tarafından arandığını söyleyerek, "Bana, kendilerini arayıp aramadığımı soruyorlar" dedi. Av. Demir kendisini arayan kişileri dolandırıcılara karşı uyardığını ifade ederek “Kimisi teşekkür ederek telefonu kapatıyor. Kimi ise, dolandırıcıların kendilerini sunduğu cazip teklifin gerçek olmadığını öğrenince hayal kırıklığı yaşıyor. Kimi ise, ‘Siz avukatsınız, bunlar hakkında neden gereğini yapmıyorsunuz’ diye kendince serzenişte bulunuyor” dedi.

  SAVCILIK TAKİPSİZLİK VERDİ
  Av. Demir yaşadığı olay nedeni ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu ifade ederek “Ancak savcılık, suçtan benim zarar görmediğimi değerlendirerek takipsizlik kararı verdi. Suçtan zarar gören kişilerin başvurabileceği belirtildi. Benim gibi birçok avukat arkadaşım benzer sorunlarla uğraşıyor. İnsanların bu konuda dikkatli olmalarında yarar var. Hiçbir avukatın böyle bir girişimde bulunmasının söz konusu olamayacağının bilinmesi gerekir” şeklide konuştu.

  BİLGİLERE KOLAYCA ULAŞABİLİYORLAR
  Tüketici Sorunları Derneği Hukuk Üyesi Av. Rıdvan Yıldız ise avukatların reklama yasağına tabi olduğunu hatırlatarak "Avukatların sicil bilgileri Türkiye Barolar Birliği ve baroların internet sitelerinde yayınlanmakta olduğundan kolaylıkla elde edilebilir. Vatandaşlar bu şekilde dolandırıcıların oyunlarına karşı dikkatli olmalılar. Ayrıca avukatların banka ve sigorta şirketlerinden vatandaşların alacaklarını tespit etmeleri de mümkün değil. Avukat olmadığı halde kendilerini avukat olarak tanıtan şahıslar dolandırıcılık suçunu işliyor dedi.

  Kaynak: Hürriyet  Hukuki NET Güncel Haber

  Dolandırıcılar şimdi de avukatların adını kullanmaya başladı konulu yargıtay kararı ara
  Dolandırıcılar şimdi de avukatların adını kullanmaya başladı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.242
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Dolandırıcılar şimdi de avukatların adını kullanmaya başladı

  Dün bir müvekkilim ile adliyede bazı işlerle uğraşırken nişanlısı aradı telefonuna mesaj gelmiş "Beta hukuk'tan 1.700 TL lik hediye kazandınız aşağıdaki telefondan arayıp hediyenize ulaşabilirsiniz" kabilinden bir mesaj. Düşünün artık dolandırıcılıklarına alet etmedikleri bir hukuk camiası kalmıştı.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  100
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Dolandırıcılar şimdi de avukatların adını kullanmaya başladı

  Telefon dolandırıcılarına hala inanılıyor olması üzüntü verici. Bu belki de kolay para ve bir koyup on alma merakımızdan kaynaklanıyor. Telefonla aranan insanlardan bir kısmı hiç bahsedilen bankayla çalışmadığı halde, "benim o bankadan nasıl alacağım olur" demeden, "veriyorlarsa alayım" mantığıyla hareket ediyor. Belki de düştüğü durumu hak ediyor.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  100
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation İstanbul Barosu, avukatlık unvanlarını kullanan dolandırıcılık çetesine karşı uyardı

  İstanbul Barosu, dolandırıcıların vatandaşları icra ve hapisle korkuttuklarına dikkat çekti

  İstanbul Barosu kendilerini avukat olarak tanıtan bir dolandırıcılık şebekesinin faaliyette olduğu belirtilerek, avukatlar ve vatandaşları uyardı. Baro, öyle bir durumla karşılaşıldığında Cumhuriyet Savcılıklarına şikâyette bulunulmasını istedi.

  İnternet sitesi üzerinden de yazılı bir açıklama yapan İstanbul Barosu, dolandırıcıların vatandaşları icra ve hapisle korkuttuklarına dikkat çekti. Baronun açıklaması şu şekilde:

  "Çok sayıda meslektaşımızın Baro Başkanlığına yaptığı bildirimde, avukatlık unvan ve isimlerini kullanan bir dolandırıcılık şebekesinin faaliyet gösterdiği belirtildi. Dolandırıcılık çetesi mensuplarının vatandaşları arayarak çeşitli hediyeler kazandıklarını, sağlık sigortası borcunu en kısa zamanda ödemezse icra ve hapis tehdidi gibi yöntemlerle dolandırarak haksız kazanç sağladıkları bildirildi." denildi.

  İstanbul Barosu Hukuk Müşaviri Atilla Özen de dolandırıcılık mağduru oldu. Avukat Özen kendi adını kullanarak vatandaşları dolandırmaya çalışan kimliği belirsiz dolandırıcılar hakkında suç duyurusunda bulundu. Özen'in savcılığa sunduğu dilekçeye göre olay şöyle gelişti: Antalya'da oturan İsmail Yılmaz'ı cep telefonundan arayan dolandırıcı, kendini Avukat Atilla Özen olarak tanıttı. Avukat Atilla Özen'in baro sicil numarasını ve adresini de verdi. Dolandırıcı, Yılmaz'a sağlık sigortası borcu olduğunu, 500 TL'yi ilgili bankaya yatırması gerektiğini, aksi halde borcunun katlanarak artacağını söyledi. İsmail Yılmaz, durumu hemen çalıştığı şirketteki müdürü Özgür Alkış'a anlattı. Durumdan şüphelenen Özgür Alkış da İstanbul Barosu'nu arayarak Atilla Özen'e ulaştı. Atilla Özen de durumu 155 polis ihbar hattını arayarak bildirmesini istedi.

  22 yıllık avukat olan Ali Güneş de kendi ismini vererek vatandaşları dolandıranlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Avukat Güneş, vatandaşların bizzat tanımadan avukat olduğunu söyleyen şahıslara itibar etmemesini, hiçbir avukatın bu şekilde bir istemde bulunamayacağı, vekaletname olmadan iş takip edemeyeceği yönünde uyarıda bulundu.

  Kaynak: http://t24.com.tr/haber/baro-avukatl...-uyardi,300340

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Aug 2008
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İstanbul Barosu, avukatlık unvanlarını kullanan dolandırıcılık çetesine karşı uyardı

  Benide iki saat önce denge hukuk bürosu diye aradılar ve bende ikile dedim. Siz sokakkadınımısınız ddediler evet öyle dedim. Kapattım. Oluşan siyasi iklimden yararlanmaya çalışıyorlar.
  Dr. AYŞEGÜL YEĞİN

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  8.979
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İstanbul Barosu, avukatlık unvanlarını kullanan dolandırıcılık çetesine karşı uyardı

  535*40**40No lu Telefon Numaranıza Alisverislerinizden dolayi tanimlanan 1750 tl degerinde HEDIYE paketinizi 3 gün içinde almazsaniz iade olacaktır:0212*25**77
  şeklinde, gönderici DENGE HUKUK olan bir SMS aldım.
  Dolandırma yöntemlerinin ne olduğunu anlamak için telefon numarasını aradım, sizi bir robot karşılıyor ve "Eğer bizim size canımız istedikçe bulduğumuz müşterilerin SMS'lerini göndermemiz için yetki veriyorsanız 1 e basın" mealinde bir cümle söylüyor.
  Telefonu kapadım ve ticari mesaj ihbar hattına şikayet ettim.
  Bir kişiden kandırmak sureti ile "SMS yollama hakkı" almak bir ticari mesaj değil. Dolandırıcılık sayılır mı?

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Banka Güvenlik Açığı Ve Bankayı Kullanan Dolandırıcılar
  Herkeze merhabalar 03/09/2017 akşam saatlerinde facebook üzerinden A bankasının reklamlarını gördüm ve resmi web sayfasının aynısı olan link tıklayıp...
  Yazan: tweens Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 17-09-2017, 17:12:39
 2. Kredi kartı borcunu eşimle yaptım. Ama şimdi boşanıyorum. Ne olacak şimdi?
  13 yıllık evliliğin sonunda bana kalan yalnızca bireysel kredi ve kredi kartı borçları ile 4 yaşındaki oğlum oldu. Oğlumun babası borçları ödememde...
  Yazan: HATİCE KAYNAK Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 15-08-2015, 08:41:56
 3. TC kimlik nomun dolandırıcılar tarafından kullanılmaması için napabilirim?
  sahibinden.com'dan iletişim kurduğum dolandırıcının söylediği tc kimlik numarasına sattığı ürünün parasını yolladım, dün internette okuduğum...
  Yazan: ddsm Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 10-06-2013, 07:55:04
 4. Hukuki.net CubeCDN kullanmaya başladı
  Hukuki.net'in her geçen gün daha fazla trafik almaya başlaması üzerine işbu yoğun web trafiğinin yönetilebilmesi için halihazırdaki server ve...
  Yazan: admin Forum: Site Hakkında
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-03-2010, 14:39:24
 5. Adli yıl başladı; peki ya şimdi?
  20 temmuz 2004'te başlayan adli tatil bugün itibariyle sona erdi. Peki, yeni adli yılda ne gelişmeler olacak? Hukukun saygınlığı yerinde duracak mı?...
  Yazan: Av.Emrah Yavuzcan Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-09-2004, 17:01:45

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avukat adi altinda dolandiricilik

evlilik sitesinde avukat dolandırıcılığı

kendini savci polis avukat diye tanitan dolandiricilar

dolandirici avukat burolari

adliyeden avukat olarak tanitan dolandiricilar

telefon dolandiriciligi turk hukuk sitesi

avukat hakim savci polis diye arayanlar

avukat adiyla dolandiricilik

avukat dolandiriciligi

dolandiricilar bu kez hukukcu olmus

avukat burusu diye arayanlar

ttd hukuku aciklamasi

dolandiricilarin adini kullandiklari bayan avukat

avukatiz diye arayan dolandiricilar

ttc hukuk tehtit ediyor

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.