+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jul 2001
  İletiler
  5.718
  Blog yazıları
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  17
  Dosya Yükleme
  53

  Tanımlı İstanbul Barosu: Ulusal Egemenlik Cumhuriyetimizin Kodu ve Geleceğimizin Yol Haritasıdır

  23 Nisan Nedeniyle İstanbul Barosu tarafından günün önemine ilişkin bir bildiri yayınlandı;

  ULUSAL EGEMENLİK CUMHURİYETİMİZİN KODU VE GELECEĞİMİZİN YOL HARİTASIDIR

  Milli Mücadelenin meşruiyet kaynağı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 95. Yılını kutluyoruz. Emperyalizme karşı verilen Kurtuluş Savaşı koşullarının ürünü TBMM, salt bir yasama organı olmaktan öte özelliklere sahiptir. Türk milleti hükümet ve hilafet merkezi İstanbul’un teslimiyetçi tavrına karşı Anadolu’nun kalbi Ankara’da kendi yasama organını ve hükümetini oluşturacaktır. Türk halkının kaderinin tayin edildiği merkezle egemenliğinin temsil edildiği merkezin özgün birlikteliği TBMM çatışı altında gerçekleşmektedir.
  1919-1922 yıllarında bir yandan emperyalist işgalcilere karşı savaşılmakta, diğer yandan teslimiyetçi İstanbul hükümetiyle mücadele edilmektedir. TBMM’ nin meşruiyeti, istilacılara karşı verilen özgürlük savaşımının yasama organı olmasının yanında özgün bir yasama yürütme birlikteliğinin de ilk modeli olmasından kaynaklanmaktadır.
  Emperyalizme karşı direnme yerine teslimiyet çaresizliğini çözüm olarak kabullenen İstanbul’a karşı Ankara, direnmenin, onurun, milli egemenliğin merkezi olarak öne çıkmaktadır. Hilafet ve Saltanat merkezi olmaktan kaynaklanan yüzyılların geleneksel otoritesini temsil eden İstanbul, Ankara’yı kısa sürede hizaya getireceğini düşünmektedir. Sonuç emperyalizm ve yerli işbirlikçileri için hüsran olacaktır!
  İngiliz desteğiyle ayakta durmaya çalışan saltanat ve hilafet makamı, emperyalizmin gölgesinde hüküm sürmeyi özgür yaşamaya tercih etmektedir. Başta Mustafa Kemal olmak üzere ulusun hukukunu savunanların katli için çıkarılan Şeyhülislam fetvaları ise emperyalizmin gölgesinde vatansızlaştırılıp bayraksızlaştırılan siyasal dinciliğin ibretlik örnekleri olarak tarih sayfalarındadır.
  Askeri zaferin ardından gelen hukuki, siyasal zaferlerin odağı olarak yine TBMM’yi görüyoruz. Milli Mücadelenin sevk ve idaresinde gösterilen dirayet, Ankara merkezli yeni devletin kurulmasıyla bir kez daha kendini gösterecektir. Ulus devlet, üniter yapı temelinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin hedefi çağdaş uygarlıktır. Demokratik, laik, evrensel hukuk ölçütlerinin geçerli olacağı çağdaş bir ulus devletin en büyük meşruiyet kaynağı yine TBMM olacaktır!
  Yurttaşları arasında etnik, bölgesel, dinsel, mezhepsel ayrımlar yerine bir arada yaşamanın, ortak idealler etrafında birleşmenin, ulus olmanın zorunlu kurumlarının yaşama geçirilmesi Cumhuriyet’in kuruluş kodu ve gelecek tasarımıdır.
  Gazi Meclisin kuruluşunun 95. yıldönümünü kutlarken bilinmelidir ki hilafet ve saltanatın çürümüş otoritesine, emperyalizmin ayrıştırıcı, yok edici saldırılarına karşı geçmişte verilen ortak mücadele geleceğimizin de yol haritasıdır.
  İlk TBMM’nin hangi alt kimlikten, hangi mezhepten olursa olsun ülkenin dört bir yanından gelen üyelerle birleştirici, bütünleştirici tavrıyla kurtuluşun meşruiyet kaynağı olduğu asla unutulmamalıdır. Etnik ve mezhepsel tahriklere, bir arada yaşamayı zorlaştırıcı ve yabancılaştırıcı tavırlara karşı ortak tutum için Gazi Meclisin zengin pratiği hala yol gösterici ve ders verici özellikler taşımaktadır.
  Kimi dikta heveslileri, kimi tek adamlık rüyasından bir türlü uyanamayan post modern diktatör özentileri, tek kişilik tiyatroları için arzuladıkları seyircisiz, eleştirisiz sahneyi Türkiye’de asla bulamayacaklardır!
  İstanbul Barosu, milli egemenliğin somutlaşmasının, halkın kaderine el koymasının 95. Yılında kimden, hangi makamdan, hangi eğilimden gelirse gelsin tüm hukuk tanımazlıklara karşı mücadelesini sürdüreceğini kamuoyuna saygıyla ilan eder.
  İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI  Hukuki NET Güncel Haber

  İstanbul Barosu: Ulusal Egemenlik Cumhuriyetimizin Kodu ve Geleceğimizin Yol Haritasıdır konulu yargıtay kararı ara
  İstanbul Barosu: Ulusal Egemenlik Cumhuriyetimizin Kodu ve Geleceğimizin Yol Haritasıdır konulu hukuk haber
  Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Nov 2014
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  384
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İstanbul Barosu: Ulusal Egemenlik Cumhuriyetimizin Kodu ve Geleceğimizin Yol Haritasıdır

  İstanbul Barosu Başkanlığını Atatürk ilke ve inkilaplarına cesurca bağlılıkları ve Atatürkçü vatansever duruşları nedeniyle tebrik ediyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. 23 Nisan ve Ulusal Egemenlik
  Bir 23 Nisanı'ı daha kutladık. Bayramlar bir toplumun ortak sevinç kaynaklarıdır.. Bayram deyip geçmemek gerekir. Üzerinde durup düşünmek lazım.. ...
  Yazan: Av.Abbas Bilgili Forum: Hukuki.net Köşe Yazıları
  Yanıt: 8
  Son İleti: 23-04-2015, 13:36:37
 2. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun! ...
  Yazan: Dosyalaricom Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 0
  Son İleti: 23-04-2014, 08:17:32
 3. İstanbul Barosu Darbeci mi?
  İstanbul Barosu'nun içerik olarak çok kaliteli bir dergisi var. Benim de çok yararlandığım bir dergi.. Avukatlar için önemli bir kaynak.. Bu derginin...
  Yazan: Av.Abbas Bilgili Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 23
  Son İleti: 13-11-2010, 17:00:04
 4. Ulusal Egemenlik ile ilgili bir soru
  ulusal egemenlik eskisi gibi sınırlı mı ?
  Yazan: Mustafa Kangal Forum: Anayasa Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 31-07-2010, 13:45:41
 5. İstanbul Barosu Basın Açıklaması
  BASIN AÇIKLAMASI: MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ Meslektaşımız Av. Ümit ULAŞ, 29.11.2009 Pazar günü, saat 00.50 sıralarında,...
  Yazan: Av.Dilek Kuzulu Yüksel Forum: Mesleki Konu, Soru ve Sorunlar
  Yanıt: 2
  Son İleti: 07-12-2009, 12:20:18

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2021 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.