+ Konuyu Yanıtla
3 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 81 ileti bulundu.

Konu: Kürt ayırımı ve cezası?

Kürt ayırımı ve cezası? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    137
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kürt ayırımı ve cezası?

Ben ileriyi çok iyi görüyorum.. 2-3 yıl süre vermiştim kendimce, bu gidişle 2-3 yıl da sürmeyecek... kürtler kendi dilleriyle özgürce konuşup anlaşabilecekler.. Ama Türkiye'de değil!

Hukuki NET Güncel Haber

Kürt ayırımı ve cezası? konulu yargıtay kararı ara
    Kürt ayırımı ve cezası? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Niye bu kadar derin mevzuulara dalıyorsunuz ki bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler!

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gene sapla saman kılla tüy birbirine girmiş. Unutulmamalıki tartışmanın dozu kişisel hakarete girerse bu yararlı olabilecek forum kilitlenir. Sonrada gene kavga çıkar Türkler yüzünden kilitlendi Kürtler yüzünden kilitlendi diye...

O kadar açık yazmaya çalıştım biraz daha açayım. Bazıları ağacın dalındaki yaprağa bazısı dala bazıları dallara çok azıda ağaca bakıyor. Ama amaç ormanın kendisine bakmak ormanı görmek anlamak hissetmek... Hatıra ormanları diye turistik bölge veya tarla için yakılan ormanlardan kurtarılan yerlere dikilen ağaç silsileleri hariç ormanda tek tip ağaç bulamazsınız, aynı şekilde tek tip kuş yada diğer hayvanlardan sadece tek tip... ormanda bunların hepsiyle orman olur... yoksa rek ağaç çölde ki vahadır... pekte bir işe yaramaz ... Enteresandır ormanda kızılçamda vardır karadenizde denize yakın ve bu tuzlu sudan da beslenir !! Ne garip değil mi tuzlu su öldürürken ağaç kökünü kızılçam hayat bulur... yükseldikçe kara çam köknar sedir çınar kayın iğne çam olur salkım söğüt dahil... Ama ormanı orman yapan hepsidir... allah göstermeye bir ateş düştüğü zaman ormana hepsi yanar...çamıda köknar ıda kayınıda çınarıda cevizide ... en son salkım söğüt tutuşur çünkü içinde su bulundurur kendisini korur biraz ama gene sonuç değişmez o da yanar... Önemli olan ormana ateş düşmemesidir.... Birde çok önemli bir durum daha vardır.... Orman ve orman canlıları kendi kendilerini yakmazlar... Hep yakan bir dış etkendir yüzde doksandokuz da insandır... yüzde birde yıldırım... ama yıldırım azıcık yakar çünkü söndürmeside yanındadır...

Türkiye Cumhuriyeti'de bir ormandır aslında... diğer tüm devletlerin olduğu gibi..Türk , Kürt ,Laz, Çerkez,Roman, Boşnak, Gürcü, Pomat, Ermeni hiç önemli değil yerine çınar köknar ardıç kayın elma okaliptüs gibi ağaçları koyun... manzara aynıdır... Önemli olanda yanmamaktır.

Burada herkes kendisine göre bir yerden tutmuş gidiyor. Bahse konu olay için (hepsini doğru kabul edelim) her taraf haklıdır. Ama orman münferit değildir ki... Onun için doğruyu bulmakta yarar vardır...

Sima Baktaş isimli üyemiz olayı irite etmekte ve doğru yanıtın bulunmasını engellemektedir gördüğüm kadarıyla... ''Bir Kürt'e hakaret etmek suçmu değil mi?'' ise sadece soru her nekadar saçma bir soru dahi olsa yanıtı ''insana hakaret etmek suçtur.'' olarak verilebilir. Ama forumu açan üyenin sorusu ve sorunu bu değil ondan uzadı forum...Ve her zamanki gibi karıştı gitti..

Örneğin büyük perdeyi yani ormanı görmek için bir örnek... Acı ama bugün yaşanan bir olay... Muş'ta olaylar çıktı... (hiç bir şekilde PKK demeyelim) Olay çıkartanlar kim? Kürtler... Kepenk kapatan kim kürtler ? Kapatmayan kim ?Kürtler? Kapatmayanın ev iş yeri ve arabasını kundaklayan kim ? Kürtler ? İşyerinden ateş açarak Kürt iki vatandaşı öldüren kim ? Kürtler... Korkudan çıkamıyoruz diyen kim ? Kürtler... EE burada bir terslik yok mu? Ciddi terslik var hemde çok ciddi... bu biryerden yangın çıkarmaktır... Orman yangını aslında... Muştaki bu garabeti bana izah edecek hiç bir kimse yoktur... Kepenk kapamak demokratik hak ise... kapamamakta demokratik haktır!!! DTP nin tüm kürtleri temsil etmediğinin göstergesidir. aten DTP tüm Kürtleri temsil ediyor olsa AKP içindeki 70 küsur Kürt milletvekili neyin nesidir ? Demekki Kürt vatandaşlarımızın tek tercihi DTP değildir. Ama bir terör örgütünün tehdişi ve baskısıyla sempatizanları çoktur... Gerçekte de DTP bir parti değil örgüttür... sorunda budur...

Kürt vatandaşlarımız Kürtçe konuşamıyor savı var forumda... Eğer bu doğru ise Doğuda tek kelime Türkçe bilmeyen sadece Kürtçe konuşan vatandaşlarımızın durumu nasıl izah edilebilecektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe'dir.Resmi kurumlar hariç herkes istediği dili konuşabilmektedir. Bu tüm devletlerde de böyledir. Tartışmasıda yoktur.. Bunu çok sık tartışmaya açmak demokrasi maskesi altında ormanı yakmaya uğraşmaktır... Dünyada da örneği boldur... Kanada'yı inceleyin bakın ne göreceksiniz... yada ABD nin üniter yapısının konfederasyondan federasyona dönüş sürecini inceleyin... Bilgisizce konuşmak hiç hoş değil..

İsviçre ye gelince işin aslı öyle değil amma neyse...şimdilik susalım saha ışına çıkmayalım...

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Sima Baktaş rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Size sadece birkaç gün önce karşılaştığım bir olaydan bahsedicem:

İsveç'te yaşayan bir Kazak vatandaşı şakır şakır türkçe konuşuyordu ben de şaşırdım dedim ki ya sen İsveç'te yaşıyorsun ve kazaksın ama türkçeyi benden daha güzel konuşuyorsun, annen mi türk baban mı bana dedi ki ikisi de kazak , biz İsveç'te yaşıyoruz ve Türkiy'ye ilk gelişiydi. Peki dedim nasıl olur da türkçe öğrendin bana şunu dedi; İsveç'te bize ilkokuldan itibaren türkçe dili öğretildi ben de türk olduğum için bu dersi bana verdiler, devlet oradaki etnik kökeni ne olursa olsun onlara dillerini öğretiyormuş..

Beyefendi, butun avrupa ulkeleri o ise coktan uyandi....Yok artik bahsettiginiz her dilde egitim. Bal gibi uyum saglayacaksin diyor butun avrupa ulkeleri. Buna Isvec dahil. Bakin ben de size iki ornek vereyim:

1- Evlendiniz, Avrupadaki esinizin yanina gideceksiniz. Adam sizin o avrupa dilini temel seviyede ogrendiginizi belgelemeden ulkesine sokmuyor.

2- Is bulmak icin is ve isci bulma kurumuna gidiyorsunuz diyelim. Eger diliniz yeterli degilse önce dooogru kursa! Adam gibi yasadigin ülkenin dilini ogreniyorsun, ondan sonra sana isini veriyorlar..Adam yeter ki o ulkenin dilini ogren diye sana defter kitap masrafini, sözlügünü, gittigin dil kursunun ucretinin tamamini, yol parani (hatta uzak bir yerden geliyorsan daha fazla yol parasi) ve evde cocugun yalnizsa cocugunun kres parasini karsiliyor... Niye harciyor bu paralari biliyor musun? ADAMIN DILINI OGRENESIN DIYE! Cunku adam olayin farkinda, eger dilde cok cesitlilik olursa, halk kenetlenip ÜRETEMIYOR!

Bugun binlerce insan, Almanyadaki kocasinin karisinin yanina gidebilmek icin almanca kurslarinda aylarini geciriyor. Cogu dil sinavini 3. bazen 6. 7. girisinde basarabiliyor!

Cunku imrendigin avrupali, senin mantiginin sorun cikardigini biliyor..

İletiler
    137
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Örneğin büyük perdeyi yani ormanı görmek için bir örnek... Acı ama bugün yaşanan bir olay... Muş'ta olaylar çıktı... (hiç bir şekilde PKK demeyelim) Olay çıkartanlar kim? Kürtler... Kepenk kapatan kim kürtler ? Kapatmayan kim ?Kürtler? Kapatmayanın ev iş yeri ve arabasını kundaklayan kim ? Kürtler ? İşyerinden ateş açarak Kürt iki vatandaşı öldüren kim ? Kürtler... Korkudan çıkamıyoruz diyen kim ? Kürtler... EE burada bir terslik yok mu? Ciddi terslik var hemde çok ciddi... bu biryerden yangın çıkarmaktır... Orman yangını aslında... Muştaki bu garabeti bana izah edecek hiç bir kimse yoktur... Kepenk kapamak demokratik hak ise... kapamamakta demokratik haktır!!! DTP nin tüm kürtleri temsil etmediğinin göstergesidir. aten DTP tüm Kürtleri temsil ediyor olsa AKP içindeki 70 küsur Kürt milletvekili neyin nesidir ? Demekki Kürt vatandaşlarımızın tek tercihi DTP değildir. Ama bir terör örgütünün tehdişi ve baskısıyla sempatizanları çoktur... Gerçekte de DTP bir parti değil örgüttür... sorunda budur...

Kürt vatandaşlarımız Kürtçe konuşamıyor savı var forumda... Eğer bu doğru ise Doğuda tek kelime Türkçe bilmeyen sadece Kürtçe konuşan vatandaşlarımızın durumu nasıl izah edilebilecektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe'dir.Resmi kurumlar hariç herkes istediği dili konuşabilmektedir. Bu tüm devletlerde de böyledir. Tartışmasıda yoktur.. Bunu çok sık tartışmaya açmak demokrasi maskesi altında ormanı yakmaya uğraşmaktır... Dünyada da örneği boldur... Kanada'yı inceleyin bakın ne göreceksiniz... yada ABD nin üniter yapısının konfederasyondan federasyona dönüş sürecini inceleyin... Bilgisizce konuşmak hiç hoş değil..

İsviçre ye gelince işin aslı öyle değil amma neyse...şimdilik susalım saha ışına çıkmayalım...

Yüreğinize sağlık... şahsi görüşüm bu cerahatın kesilip atılmasıdır... gelin görün ki onu da kabul etmezler... bugün Bulanıkta yanan Ziraat Bankasını izledim televizyonda... ölen kişelerden çok yanan bankaya üzüldüm.. çünki benim çocuğumun geleceği yanıyordu orda..
    NE HAKLARI VAR BUNLARIN TOPLUMUN HUZURUNU BOZMAYA?.. ORADA RASTGELE ATEŞ AÇAN ESNAFIMIZI ALNINDAN ÖPÜYORUM.. MAL CANIN YONGASIDIR DEMİŞ ATALAR.. BAHÇESİNİ KORURKEN ÖLEN KİŞİYİ ŞEHİT SAYAR İSLAM DİNİ..

İletiler
    137
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bora Baykal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Niye bu kadar derin mevzuulara dalıyorsunuz ki bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler!
    İmzanızla yorumunuz uyuşmuyor maalesef

İletiler
    108
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben bir Kürt'e hakaret etmenin suç mu değil mi diye sordum ve bu konuyu açan arkadaşın da bu soruyu merak ettiği için sordu.

Ama bazı arkadaşlar konuyu yine vatan millet sakarya saflarına ötürüp, yine kürt kimliğini pkk ile aynı cümlelere koyan zihniyetle karşı karşıya geldim..

Yani basit bir soru basit bir cevp istedik !
    Basit bir cevap istemişsiniz; insana hakret suçtur bu Kürt,Türk,Laz,Çerkez fark etmiyor...Etmemelide Hakaret suçtur!!!!

bazıları şunu bilmeledir ki bu ülkede kürt olarak bir yere gelinebilir ama nasıl tabii ki ya inkar edeceksin yada kardeşim benim etnik kökenim kürt olabilir ama ben türküm dersen o zaman seni kimse tutamaz, kimliğinden kültüründen, dinlediğin müziğin sesini kıstığında, kürtçe dilini başkası varken konuşmadığında ve kendini bir kürt gibi değil de bir türk gibi gösterdiğinde,,, haaa birde kimliğinde g.doğu illerinden biri yazmadıkça ayırıma maruz kalmazsın,,,
    Bunu düşünerekmi yazdınız? Turgut Özal kürt olduğu halde yıllarca başbakanlık ve nihayetinde cumhurbaşkanlığı yaptı..Ayrıca Tbmm ye Dtp den önce veya kürtleri temsil ettiğini savunan bir parti kurulmadan öncede, bir sürü kürt bakan ve milletvekili girdi..Ve halada başka partilerde kürt kökenli seçilmişler var..Benim tanıdığım sayısız hakimler,doktorlar,savcılar bütün meslek alanlarında..Hatta büyük iş adamları var..Bakın bir yerlere geline biliniyormuşş..

İsveç'te yaşayan bir Kazak vatandaşı şakır şakır türkçe konuşuyordu ben de şaşırdım dedim ki ya sen İsveç'te yaşıyorsun ve kazaksın ama türkçeyi benden daha güzel konuşuyorsun, annen mi türk baban mı bana dedi ki ikisi de kazak , biz İsveç'te yaşıyoruz ve Türkiy'ye ilk gelişiydi. Peki dedim nasıl olur da türkçe öğrendin bana şunu dedi; İsveç'te bize ilkokuldan itibaren türkçe dili öğretildi ben de türk olduğum için bu dersi bana verdiler, devlet oradaki etnik kökeni ne olursa olsun onlara dillerini öğretiyormuş..
    Bu alıntıya yorum yapmıyacakatım fakat kırmızıya aldım; bakın elin İsveçine bile saygınız daha büyük bizim güzelim Türkiyemizden ve Türkçemizden bahsederken küçük harfle başlamışsınız..Niye çünki İsveç işteeee hayran kalmışsınız önünüzdeki güzelliğin farkında değilsiniz...Biz harman olmuş bir devletiz diğer alıntımdada bu harmanı anlatacağım...

Ben şok oldum çünkü ben kürdüm ve bü ülkenin vatandaşıyım benim öz dedem çanakkalede şehit olmuş bu topraklarda hep yaşayan ve yaşayacak bir halkın çocuğuyum ama benim ana dilim kürtçe olmasına rağmen ben şu an kürtçe konuşamıyorum ,
    Sadece empati kurun ... Artık kendi tarafınızdan bakmayı bırakın !!!!
    Bende bu yazdıklarınızda şok oldum, bende annem Laz,babam Kürt+Alevi,kendimde batıda bir ilde doğmuş ve nüfusa orda kayıt olmuş biriyim Kürtçeyi çok iyi biliyorum çünki nenem Türkçe bilmiyordu hakeza dedemde ben rahatlıkla Kürt bir hemşerimi gördüğümde rahatlıkla Kürtçe konuşuyorum SİZ NEDEN KONUŞAMIYORSUNUZ ANLAMADIM..Ayrıca ben Lazcada biliyorum anneannemde lazca konuşurdu eve gelen arkadaşlarıma Muç’o re? dediğinde vayyy anneannemi kimse anlamıyor bu dili neden biz kendi aramızda konuşuyoruz diye ne dağa çıktık ne yollara düştük..Empati kurun demişsiniz,bakınız ben doğal olarak Kürt arkadaşlarımın olduğunuda söyleyeyim sizin gibi şövenst duygularla bana yaa ben bu kimliği istemiyorum neden T.C vatandaşı yazssınki diyenler bile oldu,peki dediğiniz olsun benim kimlikte ne yazacak???Durumu izah ettim,anam laz,babam kürt,ben batıda doğdum benim kimliğim ne olacak ne vatandaşı olacağım???işte harman bu; bizler kız aldık, kız verdik..Senin dedenle benim dedem Çanakkalede bu vatan için omuz omuza çarpıştı...Şehit oldu..Bizler kardeş olduk..Şimdi bir anne,baba düşün iki çocuk dünyaya getirmiş biri sarışın,biri esmer,biri uzun boylu,biri kısa boylu vs..bunlar o çocukların tabiatıdır ama ikisi KARDEŞTİR..

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türk'tür. nasıl ayrım yapılır böyle, dünyanın neresinde vardır bu halk ayrımı. halk tek. halk bir tane. bir Fransıza sen nesin dediğinde sana "ben Fransa cumhuriyeti vatandaşıyım", bir İngilize sorduğunda "birleşik krallık vatandaşıyım", bir Amerikalıya sorduğunuzda "ben amerika birleşik devletleri vatandaşıyım" demez. yok böyle saçmalık. İngiltere'de yaşayan insan İngiliz, Fransa'da yaşayan insan Fransız, a.b.d.'de yaşayan insan Amerikalıdır, böyle tanımlar kendisini. Kana dayalı bir ırkçılığa indirgerseniz konuyu ırkçılığın kralını yaparsınız. Türkiye'de yapılan da zaten bu. insan neden gocunur vatandaşı olduğu ülkenin adını içselleştirmekten, kendisiyle bütünleştirmekten.
    Sİz dilinizi konuşamadığınızı söylüyorsunuz yahu ben inancımı yaşayamıyorum ama kalkıpta devlete savaş açmıyorum,dağlara çıkıp kimseyi öldürmüyorum..Bence çok iyi düşünün kardeşliği benimseyin..

İletiler
    70
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben bir Kürt'e hakaret etmenin suç mu değil mi diye sordum ve bu konuyu açan arkadaşın da bu soruyu merak ettiği için sordu.

Ama bazı arkadaşlar konuyu yine vatan millet sakarya saflarına ötürüp, yine kürt kimliğini pkk ile aynı cümlelere koyan zihniyetle karşı karşıya geldim..

Yani basit bir soru basit bir cevp istedik ,bazıları şunu bilmeledir ki bu ülkede kürt olarak bir yere gelinebilir ama nasıl tabii ki ya inkar edeceksin yada kardeşim benim etnik kökenim kürt olabilir ama ben türküm dersen o zaman seni kimse tutamaz, kimliğinden kültüründen, dinlediğin müziğin sesini kıstığında, kürtçe dilini başkası varken konuşmadığında ve kendini bir kürt gibi değil de bir türk gibi gösterdiğinde,,, haaa birde kimliğinde g.doğu illerinden biri yazmadıkça ayırıma maruz kalmazsın,,,

Ben şok oldum çünkü ben kürdüm ve bü ülkenin vatandaşıyım benim öz dedem çanakkalede şehit olmuş bu topraklarda hep yaşayan ve yaşayacak bir halkın çocuğuyum ama benim ana dilim kürtçe olmasına rağmen ben şu an kürtçe konuşamıyorum , ben kürtçe yazamıyorum sadece evde konuşulduğu için çok şükür anlayabiliyorum... Bu devlete bizim ve dilimizi inkar etti uzun zaman ve dilimiz bile çok görüldü... O kadar acı ki ana dilini doğru dürüst konuşamamak ve yazamamak.. çok acı ...yani bu hakkı hala ayırmcılık ve bölücük olarak algılayanların akıl sağlığından endişe ediyorum...

Sadece empati kurun ... Artık kendi tarafınızdan bakmayı bırakın !!!!
    Aynen katılıyorum. çok güzel ifade etmişsiniz. Teşekkürler.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Sima Baktaş a katılan sayın sarışeker'e de katılmak mümkün değildir. Değildir çünkü çok dar açıdan ve çözümsüz bakmaktadırlar. Değildir çünkü Avrupa dedikleri gibi değildir. Zaten Kazak bir yurttaşa neden Türkçe öğretsinler ki?Kazak olası Kazakistan vatandaşıdır. Kazakistan'ın resmi dili Rusça Ulusal dili Kazakça'dır. Etnik kökende de Türk asıllılık yok denecek kadar azdır. O da ayrı bir sorun..

Yangın'a körükle gitmektense neyin ne olduğunu saptamalı ve doğru adımlar atılmalıdır. Yoksa havanda su dövmekten başka bir işe yaramaz tartışmamız... Bundan dolayı yurtdışı örneklerini çok seven Sima Baktaş'ın bu yorumunu halledelim sonra işin özüne bakarız...

İsveçte yaşayan bir Kazak vatandaşı şakır şakır Türkçe konuşuyormuş.. Aferin ona bizim Türkler onu görüp utanır belki hala takır tukur bile konuşamıyoruz... İsveçte İngilizce birinci sınıf ile dokuzuncu sınıf arasında zorunlu olarak işlenmektedir. Bunların dışında Fransızca, Almanca ve İspanyolca gibi diller de bir ikinci yabancı dil olarak öğretilmektedir. Başka bir deyişle İsveçte zorunlu yabancı dil İngilizce'dir. Bugün İsveçte Türkçe okuyan sadece 3077 öğrenci bulunmaktadır. ( Kaynak İsveç Büyükelçiliği) Aynı kaynaktan şu bilgiyede ulaşabiliyoruz.

''TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ ÖĞRETİMİ
    Türkçe ve Türk Kültürü ile ilgili olarak okullarda Ana dili (Türkçe) dersi zorunlu değildir. Türkçe dersleri haftada 1.5 saat tespit edilen bir günde ders saatleri dışında yapılmaktadır. Öğrenciler aynı okuldan veya farklı okullardan gelerek derslere katılabilirler. Dernekler ve okul-aile birliklerinde anadili dersi verilmemektedir. Kullanılan öğretim materyalleri öğretmenin kendisi tarafında tespit edilmektedir. Ayrıca Almanya'da kullanılan ders kitaplarından faydalanılmaktadır. Türk Dilli ile ilgili olarak Uppsala Üniversitesi Asya Dilleri Kapsamında Türkoloji Bölümü mevcuttur.''

Genel bilgi olarakta şunlara erişiyoruz.

''1. Okul öncesi eğitim
    Okul öncesi eğitim kurumları belediyeler tarafından ilk öğretim kurumları bünyesinde açılabildiği gibi özel sektör, kooperatif ve aile birlikleri tarafından da açılır. Okul öncesi eğitim 4 - 5/6 yaş grubu arasındaki çocukları kapsar. Okul öncesi eğitim kurumlarına kabul, İsveç'te oturma ve çalışma müsaadesi olan her yabancı ailenin çocukları için de mümkün olup, eğitim masraflarına katkı olarak çocukların velilerinden haftada 40 saatlik eğitim için aylık bir ücret alınır.

2. İlköğretim
    İlköğretim Okulları: 1 - 9. Sınıfları kapsar ve zorunlu olup üç aşamada tamamlanır.
    İlk aşama 1 - 3. Sınıflar
    Orta aşama 4 - 6. Sınıflar
    İleri aşama 7 - 9. Sınıflardır.
    Öğrenime başlama yaşı (6) olup 1 - 7. Sınıflarda karne verilmemektedir.
    8 ve 9. Sınıflarda ise iki dönem karnesi verilmekte ve karnelerde not yerine dört şekilde (yetersiz), (iyi) , (daha iyi) , (çok iyi) değerlendirilmektedir.

3. Ortaöğretim:
    Orta öğretim genelde 3 yıl olup 9 yıllık mecburi eğitimin sonunda başlar. Üniversite ve yüksek okullara hazırlayıcı mahiyette olduğu gibi mesleki eğitim liseleri de vardır. İsveç'te tüm mahalli idareler, ilk öğrenimini tamamlamış her öğrenciyi müracaatı halinde liselere kabul etme mecburiyetindedir. Liselere kabul şartları ise öğrencinin ilköğrenimini tamamlamış olduğunu kanıtlaması ve 20 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Öğrenim süresi genelde 3 yıldır. Her öğrenci ilköğretimin son sınıfında almış olduğu notlar ortalamasına göre liselerde bu puan ortalamasına uygun olan dallardan birisine devam etmek durumundadır.

Liselerdeki 17 meslek dalından birini seçen ancak ilköğretim sonundaki ortalama puan durumunun zayıflığı nedeniyle o meslek dalında öğrenimine devam etme imkanı bulamayan öğrenci, puan ortalamasını yükseltebilmek için liselere giriş yaşına kadar yetişkinler eğitim okullarında tamamlayıcı dersler alabilir. Lise öğrenimini tamamlayan her öğrenciye diploma yerine geçerli bitirme belgesi verilmektedir.

Kişisel hazırlanmış programlar
    Bu tür programların uzunluğu ve içeriği her öğrencinin ihtiyacına göre hazırlanmaktadır. Bu programdan amaç, öğrenciyi normal programa ya da meslek programına hazırlamaktır. Çıraklık ta bu programın kapsamındadır. Liselerde kurslar değişik bölümlere ayrılmıştır. Notlar her bitirilen kursun sonunda verilir. Ayrıca her kurs için öğrencide aranan seviye belirtilmiştir, notlar bundan yola çıkılarak "iyi" ya da "daha iyi" şeklinde verilir. Lisenin bitiminde her öğrenci bütün dersleri kapsayan bir bitiş belgesi alır. Başarı derecesini artırmak isteyen öğrencilere bitiş belgesinden önce sınav hakkı tanınır.

4. Üniversite ve Yüksek okullar:
    Orta öğretimden yükseköğretime geçiş uygulamasında iki alternatif bulunmaktadır .

Karne uygulaması,
    Giriş sınavı
    Karne ile seçimde, lise bitirme belgesindeki puan ortalaması dikkate alınarak öğrencinin tercih ettiği dala uygunluğu sağlanabildiği takdirde yüksek öğrenime kabul şeklidir. Diğeri ise yüksek okul yeterlilik sınavına girerek başarabilmektir. Sınav, genel bir öğrenim yeteneği sınavı olup yükseköğrenimin üstesinden gelebilecek beceri ölçüsünü gösterir. Bu sınava girmek isteyen öğrencinin lise bitirme puan ortalaması dikkate alınmamakla beraber liseyi bitirmiş olması şartı aranır.

Yöresel yüksek okullar veya üniversiteler, öğretimlerindeki branşların her biri için ne miktarda öğrencinin lise bitirme puan ortalamasına göre ve ne miktarda öğrencinin de giriş yetenek sınavı ile alınacağını kendi yönetimleri karar verir. Maddi imkanlardan yoksun veya kısıntılı olan yüksek öğretim öğrencileri İsveç hükümetinden yardım alma hakkına sahiptirler. Bu yardım, öğrencinin kendi mali durumuna bakılarak verilir. Eşinin veya ebeveyninin mali durumlarının incelenmesi söz konusu değildir. 45 yaşın üzerindeki öğrenciler bu yardımdan faydalanamazlar. En fazla 12 dönem (6 yıl) verilen bu yardımın devam edebilmesi için öğrencinin her yıl belirli oranda başarı performansı göstermesi gerekmektedir.

5. Yaygın eğitim sistemi
    Bu eğitim sistemi içine giren "Yetişkinler Eğitimi" adı altında iki grupta incelebilir:
    1. Temel Eğitim
    2. İleri aşama ve Lise seviyesi eğitim

Temel Eğitim:
    Okuma - yazma ve temel matematik bilgisi olmayan veya yetersiz olanlar için ilköğretim okullarının 1- 6. Sınıflarındaki öğrenime eşdeğer programların uygulandığı eğitim olup mahalli idareler tarafından o yörede oturanların ihtiyaçları olmaları halinde kurslar açılarak yapılır.

İleri Aşama ve Lise seviyesi eğitim:
    7- 9. Sınıflar ile lise seviyesinde ve de mesleki eğitim programları çerçevesinde yapılan bir eğitim olup görülen ders saatleri daha azdır. Bir çok belediyede hem gündüz hem de gece kursları açılarak uygulanan bu eğitimde öğrenimlerini tamamlayanların durumları ders notu verilerek değerlendirilmektedir. 7-9. Sınıflar seviyesindeki programlara kabul edileceklerin yaş sınırı 16 ve lise seviyesindeki programlara katılacak olanların yaşları ise 18'den küçük olmamalıdır.

6. Özel Eğitim:
    İsveç'te Özel Eğitim kurumları:
    1. Tam zihinsel özürlüler eğitim okulları
    2. Zihinsel özürlülerden öğrenebilir olanlar için öğretim okulları
    3. Tam ortopedik özürlüler eğitim - öğretim okulları
    4. Konuşma - işitme özürlüler öğretim okulları
    5. Görme özürlüler okulları

Özürlü çocukların eğitiminde öncelik dış dünya ile olumlu ve uyumlu olmalarını sağlamak, normal bir hayat sürmelerini temin etmek olup özürlülük durumlarına göre yukarıda belirtilen okullarda eğitim-öğretim görmektedirler. Ayrıca aşağıda yer alan çalışmalar da özel eğitim planlamasının içinde yer almaktadır:

Normal eğitim birleşmesinden doğacak zorlukları her türlü teknolojiyi kullanarak önlemek ve giderilmesine çalışmak,
    Sağlıklarının daima kontrol altında olmasını temin etmek,
    Evde ve dışarıda, günlük yaşamlarında yaşantılarını kolaylaştıracak her türlü alet ve cihazlarını sağlamak,
    Özürlü çocuğun aile bireylerinin ruhsal ve bedensel yönden dinlenebilmeleri için evlerine bakıcı göndermek,
    Hafta sonlarında kısa süreli tatiller temin ederek yaşantılarının devamında daha iyimser olmalarını sağlamak
    Görme ve işitme özürlü çocuklar için mecburi eğitim 10 yıldır. 16 yaşını bitiren özürlü çocuklar "erken emeklilik" maaşı almaya da hak kazanırlar. Öğrenimleri sonunda çalışarak hayatını kazanamayanlar bu yardımdan sürekli faydalanırlar. ''

Bilen bilir İskandinav ülkeleri en sevdiğim ülkelerdir. O yüzden Sima hanımın bu iletisini okuyunca şaşırmıştırm. İskandinav ülkelerinin en garip özelliklerinden birisi ''islama ve Türklere çok antipatik'' olmalarıdır. Buna rağmen tek istisna tüm iskandinav ülkelerinde gözdedir O da Mustafa Kemal ATATÜRK'tür. Neden bilmem ATATÜRK başta Norveç olmak üzere tüm iskandinav ülkelerinde ayrı bir yerdedir. Kürsüsü vardır sözleri vardır bizde olmayan onlara mahsus deyimleri vardır... ''Atatürk gibi düşünebilmek....'' bizim değildir ne yazık ki...

Kıssadan hisse O kazak arkadaş dalga geçmiş veya kendisi çok ciddi kurslara itmiş veya zaten Türkçe biliyor orada ki şirketin Türkiye işlerine bakıyor...

Zaten Türklere en hoş görülü davranan Almanya bile neredeyse Türkçe ye karşı... Almanca yı çok iyi bilmeyi ve konuşmayı zorunlu tutuyor... Bakın üçüncü nesil Alman vatandaşlarımıza neredeyse çoğu Türkçe yi yarım yamalak konuşur bazıları hiç konuşamaz bile... Hadi bir deneyin Almanya'ya yerleşmeyi dil konusunda ne zorluklar çıkaracaklar görün bakalım... İnanılmaz bir maddi gücünüz varsa ayrı tabii...

Hele İsveç ah o isveç isveç e övgü yazan arkadaşımız öğrenciymiş... yaşı uygun değil anımsamaya ama yazıyı ilk okuduğumda aklıma bir film gelmişti acı acı gülümsemiştim. Şimdi sarışeker sayesinde bu yazı gene önüme gelince kısaca yazayım dedim... Stockholm.. İsveç in başkenti... 1974 yılında eski bir otobüsle 9 garip Türk Stockholm meydanında bırakılır can alıcı sane bu dokuz kişiden birisi soğukta köprüde donmak üzereyken bir isveç vatandaşı gelir dokunuverir cumburlop buz gibi suya... bir kişi bakmaz dokunan dudak arası fısıldar '' Pis Türk'' ... Bu Tunç Okan'In muhteşem filmi Otobüs filminden ir sahnedir. Başrolünü yanılmıyorsam Tuncel Kurtiz oynamıştı... ve ne hikmetse danıştay uzun yıllar bu filmi yasaklamıştı... Bir gariplikte İsveçte meydana gelmiş İsveç bizi protesto etmiş biz öyle yapmayız demişti... Biz gazetelerden İsveçlilerin öyle yapmayacağı haberini okumuştuk amma uzun yıllar neyi yapmayacaklarını anlayamamıştık çünkü ortada film yoktu... Bu filmi ne zaman anımsasam içim burkulur... çünkü Tunç Okan ın yalancısıyım film senaryosu gerçekmiş...

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi bu bağlamda oturup gerçekleri görüp düşünüp çözüm bulacağımıza olmadık söylemlerle yangına körükle gitmenin anlamı yok...

Eğer doğuda Türkçe bir kelime bile bilmeyen vatandaşımız varsa bu hepimizin başta devletin sorunudur... Sorarlar adam hani ilk öğretim zorunluydu ? Bugün 2009 un son günlerini yaşadığımız bir tarihte iddia ediyorum Doğuda Türkçe tek kelime bilmeyen bir çok kız erkek çocuğu ve hatta genç kız delikanlı vardır... Hadi 60 üstünü kaybettik kaçırdık diyelim... Bunlar ne oluyor ? Neden ormanı görmüyorsunuz da ille yaprağa bakıyorsunuz? İşin acısı yaprağa bakarken bile yanlış görüyorsunuz... iğne yaprak çime bakıp aaa çimen bu diyorsunuz... Sonra da çözüm diye gürültü kopuyor... Yahu o çimen değil ki... Hele orada anlaşalım...

Kürtler aslında ne istediğini tam bilmiyor... tam bilecekken bilmemesi istenen güçlerce ortalık karıştırılıyor... Üniter devlet yapısı içerisinde ne istendiği belli değil ...Örneğin bu saçma sapan akla zarar ne olduğu belli olmayan ''açılım'' neden tıkandı? Çünkü içi yoktu.. içi boştu... ABD ben Iraktan çekiliyorum bu PKK ile Barzani Talabani başa çıkamaz bunlarla sorun çıkar siz bunları geri alın dedi... çarşı karıştı... Zaten bilgisiz olan RTE de saçmaladı geldik bu günlere... Ne olduğu belli olmadığı adının konamamasından belli oldu zaten... Bir kişi çıkıp söyleyebilir mi bu açılımın adı nedir ? İçeriği nedir ? Benim anladığım bu garabetin üç aşaması üç ayağı vardı...

Üç ayak ABD AKP DTP/PKK

Üç aşama ABD PKK ya ben sizi bu güne kadar besledim korudum artık gidiyorum diyerek zorlayacak; buna Barzani Talabani destek verecek ve PKK silah bırakmaya sınır ötesinde zorlanacak ve Türkiye'ye dönerek Irak ı güvenli bırakacaklardı

AKP açılım diyerek ortamı yumuşatacak PKK dağıldı teslim alıyoruz devlet sürece hakim bu iş bitti diyerek bir af çıkaracak bu kişilere yeni bir yaşam tanıyacak ve bazılarından da bazı başka kavramlar için yararlanacaktı ( Yararlanma aşaması oluyor)

DTP PKK yı silahı bırakmaya zorlayacak çözümü parlemento olduğunu savunacak silaha devam ederse terör örgütü olduğunu kabul edecek ama dönenlere bir şekilde abukta olsa beraat gelecekti...

Komplede çuvallandı... Ölü doğan çocuk bile olamadı aslında çünkü ortada cenin olarak bile çocuk yoktu ki...

Şimdi bu kargaşada böyle bir forum tartışılırken çok dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Boş konuşup hamaset yapmak kolay yolu... Birisinin dediği gibi hiç sevmediğim bir deyim olsada tekrar edeyim vatan millet sakarya olmamalıdır. Zaten bende o konuda yazmıyorum. Ve dikkat ediyorum realizme gelen de pek yok... hala münferit olaylar ve ispatlanamayacak çıkarımlar...

Kimse kendisi açıklamadıkça Türk mü Kürt mü Laz mı olduğunu bilemeyeceğimiz bir ortamda İsmet İnönü yü Turgut Özal ı açıklayacak zihniyet gerekli eğer gerçekten ayrımcılık varsa...

+ Konuyu Yanıtla
3 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: